Klikając w reklamę dorzucasz się do moich podróży, dzięki! :)

Gwiazdy indyjskich ulic – święte krowy

Krowy gościły u mnie na blogu już nieraz. W Indiach spotykałam je na rajskich plażach, dworcach kolejowych i oczywiście na ulicach. Zebrało mi się ich zdjęć tyle, że postanowiłam, że należy im się dodatkowa galeria. W końcu co to za Indie bez krów?

Dlaczego są w Indiach tak szanowane? Jest kilka teorii to tłumaczących. Najprostsza mówi, że za dawnych czasów nomadzi wędrujący wraz ze stadem bydła mieli dylematy: zabić zwierza, nasycić się jego mięsem, a potem głodować, czy przez dłuższy czas wykorzystywać mleko, które daje? Wodzowie musieli myśleć długoterminowo, zabronili więc ich zabijania. Wiadomo, ciężko oprzeć się pokusie krwistego steka, żyjąc tylko o mleku i jego przetworach, zakaz był więc łamany. Jak inaczej temu zapobiec, niż ogłaszając krowę świętą? Tak oto mięso krowy stało się „nietykalne”.

Oczywiście kult krowy ma swoje źródła także w mitologii. O tym w internetach napisano już dużo, zainteresowanych zgłębieniem tematu odsyłam do długiego tekstu na ten temat.

Hindusi wierzą, że po ich śmierci to właśnie krowa przeprowadzi ich przez rzekę do nieba. Mówi się też, że jeśli ktoś zabije krowę, najpierw na długi czas trafi do piekła, by potem powrócić na ziemię w jej postaci właśnie. Najbardziej poważane są krowy białe.

Mućki niby święte są, ale nieraz widziałam, jak były zdzielone z plaskacza po pysku czy rzucane ciężkim przedmiotem albo nawet kamieniem, kiedy wpychały pysk tam, gdzie nie trzeba. Dobre traktowanie krów najłatwiej zaobserwować w miejscach pielgrzymkowych. Tam zobaczymy kobiety całujące zwierzęta, głaszczące je, podsuwające im pod pysk jedzenie. Często jest to na pokaz, żeby inni widzieli, jakie mamy dobre serce. W Delhi nocując u miejscowej rodziny, byłam świadkiem scenki po śniadaniu – resztki jedzenia, którego nie zjedliśmy, wylądowały na ulicy z komentarzem „to dla krowy”. W wielu miejscach jest inaczej – krowy muszą grzebać w śmieciach i żebrać, bo mało kto o nie dba.

W ogromnej części Indii wołowiny się nie je – miłośnicy Mc Donaldów będą zawiedzeni, bo nie znajdą tam w menu hamburgera. W mniej hinduskich, a bardziej muzułmańskich/chrześcijańskich stanach, tak jak np. w Kerali, o krowie mięso łatwiej.

karmienie_krowy

krowa jedzeniem gardząca

krowa_bita

krowa po pysku zdzielona

leżące_krowy

sjesta

DSCN4943

krowa_rynek

krowa na zakupach

całus_dla_krowy

buzi

krowa_na_plaży

krowa plażowiczka

DSCN5087

krowa_w_restauracji

krowy też chcą bywać na salonach!

Rishikesh_ulica

krowa korek robiąca

ulice_Rishikesh

po prawej: dla odmiany – gigantyczna małpa na ulicy w Rishikeshu

Nie tylko krowy są w Indiach święte! To samo tyczy się małp, kobr i pawi. Wiedzieliście? Jest też w Indiach miejsce, w którym czci się szczury.

Wszystkie zdjęcia w tym tekście zostały zrobione w indyjskiej stolicy jogi, Rishikeshu. Więcej o tym mieście w kolejnym poście.

Co myślicie o krowach rządzących ulicami? Odrażające czy urocze? ;)

46 komentarzy do posta Gwiazdy indyjskich ulic – święte krowy

 1. SzlakTurysty pisze:

  Indie trzeba zobaczyć! Rewelacyjne zdjęcia. Pozdrawiam podróżników!

 2. Luiza pisze:

  Wszystkie indyjskie wpisy przeczytane a duża część wydrukowana! Dzięeeeki!! :)

  • Emiwdrodze pisze:

   wow! :) Cieszę się, że się przydają! Wybieracie się do Indii? To nie koniec, w zanadrzu mam jeszcze 7-8 wpisów stamtąd!

   • Luiza pisze:

    wybieramy! i do Indii i na Holi, więc dwa spełnione marzenia na raz (choć po tym jak bardzo nas urzekła Ameryka pd myślałam, że nigdy nie wybierzemy się do Azji)! Pisz! – może jeszcze się załapiemy :)

   • Emiwdrodze pisze:

    Holi było super! Spędziłam je w Waranasi. Choć trochę nieprzyjemnie było momentami jak Hindusi próbowali nas (białe dziewczyny) obmacywać, mimo, że byłam w grupce mieszanej z kilkoma chłopakami dla obstawy :/ Bądźcie podwójnie ostrożni w tym dniu, a na pewno wam się spodoba :)

 3. W ciągu miesiąca w Indiach 7 razy wdepnęłam w krowi placek… :D

 4. podróżna pisze:

  Jak można powiedzieć, że to odrażające? Krówki są świetne, aż mi się buzia cieszyła jak oglądałam te zdjęcia. :) Super sprawa, chętnie zobaczyłabym Indie!

  • Emiwdrodze pisze:

   bo oprócz pozowania do zdjęć one też grzebią w śmieciach, zostawiają na środku ulicy kupy, które czasem ciężko ominąć i takie tam.. ;)

 5. Pola Henderson via Facebook pisze:

  Tak! Krowy, psy, nawet dziki pamietam. Jakos sie czlowiek przyzwyczaja. :)

 6. Prawdziwe gwiazdy! Super podpisy pod zdjęciami ;)

 7. Fantastyczne opisy pod zdjęciami :D Już za dwa tygodnie będę w Indiach, po raz pierwszy. Też chcę taką krowią sesję :)
  Po Indiach podróżowałaś sama czy z kimś?

  • Emiwdrodze pisze:

   Okazji do takich zdjęć będziesz miała mnóstwo, zapewniam! :D Podróżowałam głównie sama, w ciągu 4 miesięcy uzbierało się jednak trochę ponad miesiąc, kiedy byłam w męskim towarzystwie i było wtedy kompletnie inaczej, muszę przyznać, że łatwiej! To jedyny do tej pory kraj, w którym to odczułam. Sama się tam wybierasz?

 8. Niesamowita kultura, fajnie dowiedzieć się czegoś więcej o Indiach:) Zdjęcia przepiękne! Pozdrawiam serdecznie

 9. fajne te krowy….choć ja burgery i steki uwielbiam :)

  • Emiwdrodze pisze:

   ja też Kasia! Choć muszę przyznać, że w Indiach przez 4 miesiące mi mięsa wcale a wcale nie brakowało, mają tyle wegetariańskich pyszności!

 10. Ja też nie mogłem się powstrzymać od fotografowania krów w Indiach, prawdziwe gwiazdy! :)

 11. Agnieszka Poznanska via Facebook pisze:

  Świetne ujęcia :D

 12. Ewa Jermakowicz via Facebook pisze:

  No to mi się przypomniał tekst Vajira o tym, że w Colombo krów nie ma. I na to obok nas przemaszerowała krowa :D

 13. Hanna pisze:

  No proszę, myślałam, że jak krowy są święte, to są święte wszędzie, a tu można zdzielić krowę po pysku. Ciekawe! :)

 14. A ja wciąż nie mogę zmienić swojego zdania co do Indii… Jeden z nielicznych krajów, co do którego żywię ambiwalentne uczucia… Z jednej strony niesamowita kultura, niewiarygodna architektura, a z drugiej… choćby takie „gwiazdy”. :) Chyba do Indii trzeba dorosnąć.

  • Emiwdrodze pisze:

   Trzeba trzeba, zgadzam się! Nawet do pisania o nich na blogu potem trzeba dojrzeć jeszcze raz  Mówią, że Indie się kocha albo nienawidzi, ale u mnie się to nie sprawdziło, żywiłam wobec nich co dzień inne emocje, ale zawsze skrajne ;)

 15. plażowiczka spiekła się na słońcu??? :)

 16. Ewelina Ratree Wajgert via Facebook pisze:

  Piękna ta z buziakiem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.