Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Nusa Penida – cud na cudzie

Szczerze nie sądziłam, że będąc już tak plażowo przez Azję rozpuszczona, zdołam zachwycić się czymś jeszcze tak jak Nusą Penidą, wysepką u wybrzeży Bali. I nieistotne, że to nie tropikalne plaże do wypoczynku, a raczej do podziwiania ich z góry. Tyle cudów przyrody na tak niewielkiej wyspie zasługuje na uwagę!

OSTATNIA AKTUALIZACJA WPISU: 01.10.2023

Na Penidzie (celowo pomijam pierwszą część nazwy, bo „nusa” w lokalnym języku znaczy po prostu „wyspa”) spędziłam dwa pełne dni, a trzeciego wyskoczyłam na całodniową wycieczkę na sąsiednie, mniejsze, Ceningan i Lembongan. Miałam ogromne szczęście trafić na tzw. „Nyepi Laut”, czyli „Nyepi na morzu” – lokalne święto, w które na wodach dookoła wyspy nie ma prawa pojawić się żadna łódka. Bardzo polecam być wtedy na wyspie, bo dzięki temu było o wieeele mniej turystów niż zazwyczaj – odpadły chińskie wycieczki przypływające tu z Nusy Lembongan na day trip oraz jednodniowi turyści z Bali, udało mi się więc bardziej skompresować program zwiedzania, a nawet zahaczyć o kilka miejsc, których nie miałam w pierwotnym planie.

NUSA PENIDA – dwudniowy plan zwiedzania

Dnia 1. od wczesnego ranka (z hotelu wyruszyłam ok. 7) skupiłam się na wschodzie wyspy: Abangan hill -> plaża Suwehan -> Diamond + Atuh Beach -> świątynia w jaskini Giri Putri, popołudniu zaś wybrałam się na najbardziej popularne punkty na zachodzie: Broken Beach -> Angel’s Billabong -> Lumangan Beach i to co pomiędzy -> zachód słońca na Kelinking (z zejściem na dół) – było to wykonalne dlatego, że tego dnia nie było na wyspie ruchu, normalnie są korki i kolejka do zejścia na Kelingking. Choć ja w środku dnia miałam nawet kilka godzin na odpoczynek, rezygnując z niego pewnie można taki plan zrealizować nawet przy normalnym natężeniu ruchu.
Wzgórze Abangan, w porze deszczowej ta okolica musi prezentować się pięknie zielono! Wtedy warto też zahaczyć o Teletubbies Hill, podczas mojej wizyty kompletnie wyschnięte
L: przydrożna kapliczka w morzu; P: plaża Suwehan, zejście na nią jest porównywalnie strome do tego na Kelingking
jedna z NAJ plaż, Diamond Beach. Plaża dostała swoją nazwę dopiero niedawno, często nazywana jest wciąż po staremu Atuh Beach. Sama Atuh, która jest obok, nie zachwyca (przynajmniej na tle swoich ładniejszych sąsiadek ;))
Na żywo dość rozczarowujące dwie z największych atrakcji wyspy, miejscówki na 10-minutową wizytę i parę zdjęć – a może to tylko mi się już w głowie poprzewracało? ;) L: Broken Beach, która wygląda najlepiej na zdjęciach z drona; P: Angel’s Billabong – w tym naturalnym basenie można pływać, ale tylko przy odpływie, przy wysokim stanie wody robi się tu niebezpiecznie

I tu zaczął się niezły offroad! Miejscowy chłopak, który obwoził mnie po zachodniej części wyspy (całą resztę zwiedzałam motorem sama), zabrał mnie rzadko uczęszczaną trasą łączącą Broken Beach z Kelingking. Sam był tam drugi raz w życiu. Jechaliśmy wąziutką i stromą kamienistą ścieżką po klifach, wzdłuż ich granicy, on ledwo panował nad kierownicą, a ja miejscami musiałam zeskakiwać z motoru i podchodzić pod górki pieszo, bo motor wpadał w poślizg na kamolcach. Było to dość ekstremalne przeżycie przyznam, ale też najbardziej utkwiło mi w pamięci ;)

…bo sami patrzcie – puściutka plaża Korawa gdzieś w połowie drogi do…
…plaży Lumangan, która jak plaża wcale nie wygląda. Ponoć świetne miejsce na camping. Sama w życiu bym tych miejsc nie odkryła.
Na koniec tego przepełnionego cudami dnia, wisienka na torcie – zachód słońca na plaży Kelingking:
…zwanej też T-rex Bay, widzicie tę głowę dinozaura? :)

Słysząc o kolejkach do ścieżki na TĘ plażę, nie miałam jej w planach. Ale myśląc sobie jakie mam szczęście, że przypadkiem znalazłam się na wyspie kiedy była niemal pusta, zdecydowałam się zejść
Na początku były nawet schodki. Strome, bo strome, ale schody, wybetonowane.

…dopiero potem zaczęła się zabawa. Zejście miejscami było niemal pionowe, a stopnie miały wysokość nawet metra. A ja w japonkach :P (nie powielajcie tego błędu, tu przydają się buty!). I nawet zrobił się mały koreczek, nie wyobrażam sobie więc nawet jak wyglądać to musi przez pozostałych 364 dni roku. Jeśli chcecie zejść na plażę Kelingking, wybierzcie się tam wcześnie rano lub przed zachodem słońca!

Chwila na odpoczynek i trzeba było się wdrapywać z powrotem, ufff!

To był tak przeładowany pięknymi widokami dzień, że nie łudziłam się, że kolejny dzień może przynieść nowe zachwyty…

A to był błąd! Bo dnia 2. wybrałam się na południe wyspy: klif Saren -> Tembeling forest/natural pool -> przerwa na chill nad basenem hotelowym -> zachód słońca na Crystal Bay

Saren Cliff, droga dojazdowa była okropna, miejscowi ostrzegali mnie nawet, żeby nie zapuszczać się tam, bo w razie złapania gumy czy innego problemu nikt mi nie pomoże (przez ostatnich kilka km żywej duszy nie spotkałam!), ale było warto – ten zapierający dech w piersiach punkt widokowy miałam cały dla siebie, do tego na górze klifu była sobie huśtawka. Ponoć wcześnie rano z klifu dojrzeć można pływające manty
L: tak jak na Bali, tak i tu przy drogach spotkamy mnóstwo posążków lokalnych bóstw; P: Tembeling forest, pozostałość starego lasu deszczowego, są tu dwa źródełka, w których można się kąpać. Bardzo przyjemne, spokojne miejsce!
Nieco ukryty las kamiennych posążków
Tembeling natural pool
…i Crystal Bay. Przyznam, że nie rozumiem jak ta plaża może być nazywana „stunning” czy „paradise”… Tłumy i komercha psują wszystko. Choć ponoć życie podwodne tu zachwyca.
wyprzedaż kokosów? ;) i słynny las palmowy przy Crystal Bay

 

Co jeszcze robić na Penidzie?

Nusa Penida, mimo że hojnie obdarzona przez naturę, po kilku dniach może się znudzić. Nie ma tu rajskich plaż do popływania, jest za to dużo jeżdżenia i mało raczej wakacyjny klimat. Na dłuższy pobyt i relaks na plaży wybrałabym którąś z dwóch pozostałych Nus. Ale dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas, można tu jeszcze:
  • podziwiać ptaki – bo jest tu sporo endemicznych gatunków
  • snorklować i nurkować – bo wody wokół Penidy uznawane są za jedne z najlepszych miejsc nurkowych na świecie, jest tu ponad 20 punktów, w których spotkamy manty czy olbrzymie ryby samogłowy (mola mola). Wycieczki na snorkling z mantami sprzedawane są na każdym kroku i kosztują 200 k/os.

Praktyczne wskazówki

Jak dostać się na Nusę Penidę z Bali?

 

Dopłynąć tu można z Sanur, Serangan (okolice Benoa, blisko lotniska w Denpasar) oraz Kusamby, a z Padangbai pływa także tani prom publiczny, którym podróż trwa 2 godz. Ostatnie łódki odpływają po 16. W popularnych turystycznych miejscach jak Ubud czy Kuta bez problemu kupicie transfery na Penidę (czy inne Nusy) z przejazdem do portu w cenie. Sam rejs trwa ok. 40 minut.

speedboat z Sanur na Penidę przed oddaniem do użytku nowoczesnego portu w Sanur – teraz do łódki wchodzi się już suchą stopą z molo
Z Nusy Lembongan czy Ceningan (spod żółtego mostu) dopłyniemy tu małą łódeczką za 50 k – to oficjalna cena wydrukowana na bilecie, choć lokalsi płacą po 20 k :/

Najlepsza obecnie strona do rezerwacji biletów na Penidę:

Powered by 12Go system

 

Jak przemieszczać się po wyspie?

Na Penidzie odległości są spore, nie ma tu Grabów/Go-jeków (indonezyjskie Ubery) ani transportu publicznego.

Ja po przybyciu do portu Toyopakeh od razu wypożyczyłam motor, po krótkiej negocjacji płacąc 65 k/dzień zamiast początkowych 75. Jako, że miałam mały bagaż mieszczący się z przodu motoru, od razu zawiozłam się do hotelu, który sobie upatrzyłam i głównie tak przemieszczałam się po wyspie. Jednak początkującym jazdę po Penidzie motorem odradzam. Drogi są w naprawdę kiepskim stanie, a ruch spory. Przybywając z dużym bagażem dobrze wcześniej dogadać się z miejscowym kierowcą lub załatwić sobie transfer hotelowy. Cena auta z kierowcą na cały dzień to min. 750 k – drożej niż na innych wyspach, bo, jak tłumaczą kierowcy, kiepskie drogi szybciej niszczą auta.

Ostrzegano mnie przed okropną, ponoć wąską i ograniczoną przepaściami drogą na plażę Kelingking i fakt, była ona wąska i mocno dziurawa, jechać więc trzeba było powoooli, jednak dla mnie najgorsza była niby ładna droga na Crystal Bay, bo mijałam mnóstwo aut jadących środkiem ze sporą prędkością i nie zwalniających wcale na mój widok.

Turystyka na wyspie rozwija się od raptem kilku lat, dużo się tu buduje i turystów z roku na rok przybywa. Penida jednak zupełnie nie jest na to przygotowana. Drogi już teraz nie wyrabiają ruchu jaki generują tam przede wszystkim auta wypożyczane przez turystów. Jeśli miejscowe władze nie wprowadzą limitów na odwiedziny wyspy lub nie rozwiną transportu publicznego (na co szans nie widzę), za parę lat utonie ona w korkach. Ten ruch, a nie kiepskie drogi jest chyba największa bolączka jeżdżenia po wyspie.
złą sławą owiane drogi Penidy w sporej części wyglądają właśnie tak

 

Gdzie nocować na Penidzie?

Większość noclegów na Penidzie zlokalizowana jest na mało atrakcyjnym północnym wybrzeżu, tam gdzie najlepsze drogi, coraz więcej buduje się też wewnątrz wyspy. Gdziekolwiek nie zdecydujemy się nocować, trudno tu będzie poruszać się bez własnego motoru czy auta z kierowcą.

Na nocleg dla niezmotoryzowanych lepsza jest Nusa Ceningan – jest tu wyspiarski klimat, wszędzie dojdziemy na piechotę, lub nieco większa Lembongan, gdzie infrastruktura turystyczna jest na najwyższym z nich poziomie (co oznacza też niestety grupy Chińczyków na plażach).

Budżetowo:
Podróżującym solo polecam Apit Lawang Villas, jest czysto i ogarniają to miłe chłopaki – łóżko w dormie kosztuje tu ok. 130 k, to sporo jak na Indonezję, ale generalnie noclegi na Penidzie są droższe niż np. na Bali.

Jeśli szukacie czegoś przy samym porcie, na jedną noc ok jest Happy Penida Hostel – sama spędziłam tam nockę przed poranną łódką.

Tanie pokoje prywatne:

Gentari Homestay – super stosunek jakości do ceny, i to z jakim widokiem!

Horizon Nusa Penida – pokoje bez szału, ale mają tu basen z widokiem na morze

Średnia półka:

od 400 k wzwyż
TORO Cottage – trochę na uboczu, bliżej atrakcyjnych plaż na zachodzie
The Umah Prahu – przy samej plaży, domki w kształcie łódek


Na bogato:

od 1 mln w górę
Kompyang Cottage – za pływające śniadanie w basenie i piękne łazienki pod gołym niebem
Rezerwując nocleg czy to w Indonezji, czy gdziekolwiek indziej na świecie przez któryś z wyżej podanych linków lub ten, ogólny, oddajesz część prowizji booking.com w moje ręce. Głównie tak zarabiam na blogu – dziękuję, bo to największa motywacja do tworzenia kolejnych wpisów ;)

 

Co dobrego tu zjeść, gdzie poczilować?

Po najbardziej wakacyjny klimat i instagramowe fotki polecam beach bar Penida Colada.

Miłośnicy streetfoodu powinni przejechać się na night market w okolice portu Sampalan, ale w kilku innych miejscach wzdłuż północnej drogi też znajdą garkuchnie.

Wieczorami z kolei fajnie się działo w barze plażowym Virgin Beach.

smoothie bowl w Penida Colada

Daty Nyepi Laut (kiedy nie kursują ŻADNE łódki, nawet prywatne, z i na wszystkie trzy Nusy) w nadchodzących latach:

2024: 18go października

2025: 7go października

2026: 27go września

2027: 16go września

2028: 4go października

2029: 23go września

2030: 13go września

2031: 2go października

2032: 20go września

To jak, rezerwujecie bilet na Bali? :)

What do you think?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 Comments
  • Kasia
    14 grudnia, 2019

    moja ulubiona blogerka. lubie Twoją energię. I mam błysk zazdrości w oku :)

    • Emiwdrodze
      19 grudnia, 2019

      Ojej, dziękuję :D Nie ma co zazdrościć tylko planować podróż! ;)

  • Marcin Wesołowski
    13 listopada, 2019

    No wygląda absolutnie bajkowo. Wybrałbym się na spokojny odpoczynek z nutką podróżowania :)

  • Bardzo fajne miejsce i ciekawy artykuł. Myślimy, że przyda nam się w przyszłości, gdy będziemy wybierać się w te rejony.

  • Ja też chcę być tak rozpieszczona! Trochę daleko nam na Bali z Islandii, ale kiedyś na pewno dołączymy do #teamnusapenida !

  • Patryk Zieliński
    10 listopada, 2019

    Wrzucam do zakładek bo wpis na pewno mi się przyda :)

  • MS
    7 listopada, 2019

    Chociaż takie kierunki są mi bardzo, bardzo odległe to z zaciekawieniem przeczytałam Twój wpis . Nawet nie wiedziałam, że istnieje taka wyspa :)