Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Wizy do Indonezji. Jak? Gdzie? Za ile?

Od czerwca 2015 r. Polacy nie potrzebują wiz do Indonezji, dotyczy to jednak tylko tych, którzy planują pobyt krótszy niż 30 dni. A co jeśli chcemy zostać dłużej?

UWAGA: wpis nie odświeżany od czasu pandemii, informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne, ceny i rodzaje wiz mocno się od tego czasu pozmieniały, nie działa też ruch bezwizowy

(ostatnia aktualizacja tekstu 21. stycznia 2020 r.)

Dla kogo ruch bezwizowy?

Zaraz po wprowadzeniu ruchu bezwizowego, aby uzyskać darmowe 30 dni bez wizy, trzeba było przekroczyć granicę (a potem również opuścić terytorium Indonezji) w jednym z raptem kilkunastu punktów granicznych. Było to tylko pięć lotnisk międzynarodowych i kilka portów morskich.

Od początku kwietnia 2016 r. stopniowo poszerzano listę punktów granicznych, których przekroczenie gwarantuje nam wjazd do Indonezji bez wizy – teraz jest ich już 124, w tym wszystkie międzynarodowe lotniska. Nie ma już też znaczenia, którędy opuścimy Indonezję.

Korzystając z darmowych 30 dni dostajemy tylko pieczątkę wjazdową w paszporcie, nie wizę, a pobytu NIE można przedłużyć.

Posiadacze dwu- czy trzytygodniowych urlopów nie mają się więc o co martwić, jeśli jednak po okolicy chcemy pokręcić się dłużej, bez wizy się nie obędzie. Możliwości jest kilka:

WIZA TURYSTYCZNA 'ON ARRIVAL’ (VOA)  

max. pobytu: 30+30 dni

VOA_visaonarrival_Indonezja

VOA uprawnia nas do przebywania na terenie Indonezji do 30 dni i kosztuje 35$ (500.000 IDR), a za dodatkowe 500.000 IDR przedłużymy ją później o kolejne 30 dni. Po 60 dniach trzeba opuścić Indonezję choćby na kilka minut. Wydawana jest na większości przejść granicznych.

Nie ma możliwości otrzymania VOA na granicy lądowej z Timorem Wschodnim (Batugade-Atambua) czy Papuą-Nową Gwineą (Wuteng), za to możemy ją dostać przekraczając granicę od strony Malezji (Entikong-Tebedu).

No dobra, a co jak Indonezja spodobała nam się tak bardzo, że i 60 dni będzie nam mało? W końcu co to jest dwa miesiące na zwiedzanie tak olbrzymiego i różnorodnego kraju!

WIZA TURYSTYCZNA WYSTAWIONA W AMBASADZIE

max. pobytu: 5-6 miesięcy (30/60 dni + 4 przedłużenia o kolejne 30 dni)

Jeśli z góry wiemy, że zostaniemy w Indonezji dłużej niż 30 dni, bardziej opłaca się aplikować od razu o 60 dniową wizę w którejś z ambasad – jej koszt za dwa pierwsze miesiące to 50 $, a nie 500 k+500 k IDR jak w przypadku przedłużania wizy 30 dniowej. Można przedłużać ją o kolejne 30 dni aż do 6 miesięcy (do tego potrzebny nam już lokalny „sponsor” – osoba, która bierze za nas odpowiedzialność podczas pobytu w jego kraju. W turystycznych miejscach takie usługi świadczą też agencje podróży, jednak tania sprawa to nie jest), potem trzeba opuścić terytorium Indonezji. Aplikując o nią, tak jak w przypadku każdej innej wizy, musimy okazać bilet wylotowy z Indonezji, a w niektórych ambasadach także dowód posiadania na koncie odpowiedniej ilości środków wystarczających na utrzymanie się w Indonezji (kwota ta zależy od ambasady).

UWAGA: w niektórych urzędach imigracyjnych odmawiają przedłużenia tej wizy , w innych działa to bez problemu.

WIZA SOCJALNO-KULTUROWA (SOSIO-BUDAYA)

max. pobytu: 5-6 miesięcy (30/60 dni + 4 przedłużenia o kolejne 30 dni)

wiza_sosiobudaya

Jest to wiza na identycznych zasadach jak ta powyższa, opatrzona nawet tym samym symbolem 211, ale skierowana do osób zainteresowanych kulturą Indonezji; z zasady nie jest wydawana „zwykłym” turystom, a tym, którzy potrafią uzasadnić dłuższy pobyt. Można zadeklarować podjęcie nauki języka indonezyjskiego albo kursu grania na jakimś instrumencie czy innych ukulturalniających zajęć.

Do uzyskania wizy sosio-budaya potrzebny nam jest indonezyjski „sponsor”. Aplikując musimy mieć od niego pismo potwierdzające chęć (jak głupio by to nie brzmiało) „sponsorowania” nas (niektóre ambasady wymagają oryginału takiego listu z podpisem na „materaiu”, czyli znaczku skarbowym), kopii jego KTP (czyli indonezyjskiego dowodu osobistego, NIE może to być paszport) oraz, tak jak przy innych wizach, bilet wylotowy.

Wszystkie powyższe wizy są jednokrotnego wjazdu.

Są jeszcze inne wizy – biznesowa (wielokrotnego wjazdu, ważna rok, przy czym trzeba na niej opuszczać Indonezję co 60 dni) oraz KITAS ważna nawet rok – przeznaczone są jednak głównie dla studentów czy robiących w Indonezji interesy i wymagają jeszcze więcej papierologii lub płacenia agentom.

GDZIE NAJLEPIEJ APLIKOWAĆ O WIZĘ?

Na pobyt powyżej 30 dni, ale do 60 dni – w ambasadzie (60 dniowa turystyczna lub socjalno-kulturowa) lub kupujemy VOA na lotnisku (30 dniowa) i potem przedłużamy.

Na pobyt powyżej 60 dni – tylko w ambasadzie.

Niektóre z ambasad indonezyjskich i moje z nimi doświadczenia:

 • Warszawa – na tę ambasadę narzekacie w mailach, a w końcu i sama miałam wątpliwą przyjemność korzystać z jej usług. To najmniej przyjazna z ambasad indonezyjskich, z jakimi miałam styczność. Jeśli tylko po drodze macie Singapur czy Bangkok, nie traćcie na nią nerwów. Wyrobienie ostatniej wizy, mimo posiadania wszystkich wymaganych dokumentów, kosztowało mnie ich sporo – pięć wizyt u nich w ciągu pięciu dni, kilka żywiołowych dyskusji, odmowę wydania wizy z powodu braku posiadania przy sobie starego, nieważnego paszportu oraz bilet WLOTOWY (nawet nie wylotowy, którego wymaganie jeszcze jestem w stanie zrozumieć) wydrukowany wg pana zbyt małą czcionką… Skończyło się na osobistej rozmowie z miłą panią konsul, która nie bardzo rozumiała po co mnie do niej wysłano. Wizę dostałam, ale w przyszłości już na pewno będę celować w inne ambasady. Jeślibyście byli jednak na Warszawę skazani, oto gotowy do wydrukowania wniosek wizowy.
 • Singapur, Bangkok – proces przebiega sprawnie i w luźnej atmosferze, bez żadnych zbędnych pytań, a na wizę czeka się 2 dni robocze. AKTUALIZACJA: Od maja 2017 r. singapurska ambasada zaostrzyła zasady aplikowania o wizy
 • Kuala Lumpur – od dawna już wydają tylko wizy 30 dniowe (dotyczy to również wiz sosio-budaya, mimo, że wciąż można je normalnie przedłużać). Wymagają wyciągu z konta bankowego (nie określili, ile minimum pieniędzy trzeba na nim mieć, mówiąc, że „im więcej, tym lepiej”), maglowali mnie też przez kilka minut, wypytując co ja w tej Indonezji robię, z kim i czemu mam już tyle indonezyjskich wiz w paszporcie. Lepiej unikać.
 • Georgetown – niewielka i mało oblegana ambasada, pracują szybko i sprawnie i wizę można uzyskać tu nawet w ten sam dzień. AKTUALIZACJA: od sierpnia 2017 r. nie wydają już tu wiz dłuższych niż 30dniowe

W popularnych destynacjach „visa-run” (patrz: Singapur) można znaleźć agenta, który za (niemałą) opłatą załatwi nam wizę w jeden dzień, bez konieczności odwiedzania ambasady i zostawania w mieście na noc.

 JAK WYGLĄDA PRZEDŁUŻANIE WIZ?

Wizę turystyczną 30-dniową, 60-dniową oraz socjalno-kulturową można przedłużyć w urzędzie imigracyjnym w każdym większym mieście Indonezji – w jednych łatwiej, w innych trudniej. Potrzebne nam do tego ksero paszportu (strona ze zdjęciem i z wizą) i bilet wylotowy, a do wiz 60-dniowych jeszcze list od sponsora i ksero jego KTP (dowód osobisty). Przedłużanie na własną rękę rozpocząć można nie wcześniej niż 13 dni przed datą ważności wizy i wiąże się to (w większości urzędów) z co najmniej trzema wizytami. Pierwszego dnia składamy wniosek, dwa dni później płacimy za wizę i zostawiamy odciski palców oraz zdjęcie (robią je na miejscu), a kolejnego (lub w niektórych urzędach, np. w Yogyakarcie, dwa dni później) odbieramy paszport. Każde kolejne przedłużenie (co kolejnych 30 dni) kosztuje 355.000 IDR (od 1maja 2019r.) 500.000 IDR.

Lista wszystkich urzędów imigracyjnych w Indonezji jest tu (wizy przedłużymy w tych z dopiskiem I i II kelas). W niektórych miejscach urzędnicy utrudniają ten proces, zmuszając nas do skorzystania z usług pośrednika. Wszędzie tam, gdzie są turyści, są i agencje, które (oczywiście za odpowiednią opłatą) załatwią to wszystko za nas. W Yogyakarcie np. obowiązuje system numerków i obsługują tylko 30 osób dziennie, więc kto pierwszy ten lepszy, czasem numerki kończą się przed 9 rano. Dość przyjazny jest urząd imigracyjny w Mataram na Lomboku.

O CZYM JESZCZE PAMIĘTAĆ?

 • Przy wjeździe do Indonezji musimy mieć paszport ważny minimum 6 miesięcy.
 • Wizy wyrabiane w ambasadach trzeba wykorzystać (tzn. przekroczyć granicę) w ciągu 90 dni od daty ich wystawienia.
 • Płacąc za wizę 'on arrival’ na lotnisku warto mieć drobne płacąc w dolarach, inaczej resztę dostaniemy w rupiach po mało korzystnym przeliczniku. Płacić można oczywiście też w rupiach i innych walutach okolicznych krajów.
 • Niezależnie od rodzaju wizy, czy to na lotnisku, czy już w ambasadzie, najczęściej trzeba okazać bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż. Na ogół na nic zdadzą się tłumaczenia, że nie wiemy, ile w Indonezji zamierzamy zostać, że chcemy z niej wypłynąć, a nie wylecieć – bilet lotniczy być musi i już. Ja, jako że nigdy nie wiem, kiedy dokładnie wylecę, robię nieopłaconą rezerwację biletu na którymś z polskich serwisów i drukuję potwierdzenie, celnicy rzucają okiem na datę wylotu i nie wnikają w szczegóły, szczególnie widząc obcy im język. Oczywiście są też tacy, co sprawnie posługują się photoshopem, ale do oszustw namawiać przecież nie będę ;) Alternatywą jest też skorzystanie z jednego z serwisów oferujących „onwardticket” za drobną opłatą.
 • W przypadku przekraczania granicy w ramach ruchu bezwizowego bilety wylotowe sprawdzają rzadko, ale też się to wyrywkowo zdarza.
 • W kraju plasującym się w ścisłej czołówce najbardziej skorumpowanych państw świata mając pieniądze po nową wizę wylatywać też właściwie nie trzeba. Mam numer telefonu do celnika, który za zawrotną sumkę 2 milionów rupii oferował mi kiedyś wbicie mi do paszportu pieczątki wylotowej, wlotowej i nowej wizy bez konieczności wylotu do Singapuru. Za taką samą kasę można zrobić sobie jednak od czasu do czasu zagraniczną wycieczkę ;)
 • Dzień wjazdu liczony jest jako pierwszy dzień ważności wizy, co w praktyce oznacza, że wyjechać musimy już 29go dnia.
 • Przekroczenie czasu pobytu kosztuje przy wylocie 350.000 Rp (od 1 maja 2019r.) 1mln rupii za każdy nadprogramowy dzień.
 • Niektóre z ambasad i urzędów imigracyjnych dość restrykcyjnie przestrzegają zasad ubioru – w Jogji nieraz widziałam Australijki w plażowych sukienkach z odkrytymi plecami (aktualizacja – od niedawna wyrywkowo pilnują tu, żeby mieć zakryte buty/eleganckie sandałki i zakryte ramiona i kolana), za to w Kuala Lumpur nie wpuścili mnie do ambasady w eleganckiej bluzce z kołnierzykiem, ale bez rękawów. Zawracali też turystów w japonkach.
 • Na żadnej z tych wiz nie wolno legalnie pracować – nawet jeśli to praca online, z wynagrodzeniem na polskie konto. Odpowiadając w ambasadzie na pytanie o źródło finansowania kilku miesięcy w Indonezji, pamiętajcie o tym!

Masz doświadczenia z wyrabianiem wiz do Indonezji w ambasadach innych niż opisane? Daj znać w komentarzu!

What do you think?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

179 Comments
 • Daniel
  15 maja, 2024

  Hej Emilia!

  Mam pytanie odnosnie tego zdania:

  Dzień wjazdu liczony jest jako pierwszy dzień ważności wizy, co w praktyce oznacza, że wyjechać musimy już 29go dnia.

  Do Indonezji wlatuje 1.09,zas wylatuje 30.09,czy to oznacza ze bede musial oplacic 1 dzien zwloki??
  Pozdrawiam serdecznie

  • Emiwdrodze
   16 maja, 2024

   hej Daniel, miałam tu chyba na myśli „po 29. dniach”, czyli 1+29 – wg mnie 30go będzie ostatni dzień ważności Twojej wizy :) Ale znów, to Indonezja, i każdy celnik interpretuje przepisy po swojemu, więc nie dam sobie za to ręki uciąć.

 • Wiktor
  8 listopada, 2019

  Hej Emilia, czy masz jakieś newsy czy udało się w tym roku ostać wizę turystyczną na 60 dni w Bangkoku? Na wielu stronach i forach są wpisy z 2017 roku, i mało informacji z ost kilku miesięcy.

  • Emiwdrodze
   15 listopada, 2019

   Kilka miesięcy temu słyszałam, że wciąż nie ma z tym problemu, ale sama nie mam w tej kwestii doświadczenia.

 • Kamila
  30 września, 2019

  Witam,
  Dziekuje za bardzo przydatne informacje.
  Czyli jesli dobrze rozumiem to na bezwizowym ruchu, po 30 dniach musze na chwile wyleciec z indonezji (sumatry) i moge wrocic na kolejne „darmowe” 30 dni. a mozna tak zrobic kolejny raz? zeby trzeci raz wlecice na 30 dni? w sumie byc 90 dni
  A przy wizie turystycznej musze zaplacic i po 30 dniach moge je przedluzyc o kolejne 30 dni w urzedzie, poczym musze na chwile wyleciec i moge wrocic na 30 dni bezwizowo?
  Planuje kolo 70-80 dni w sumie na sumatrze i Javie.

  Bede wdzieczna za potwierdzenie :)
  Pozdrawiam
  Kamila

  • Emiwdrodze
   1 października, 2019

   hej, tak, wszystko dobrze rozumiesz :)

 • Antka
  18 września, 2019

  Cześć,
  Mam vise oraz kitas ważne do 22 listopada 2019 (dostałam ja ze względu na studia) , jednak wròcilam wczesniej do Polski i bedę znow leciec do Indo w styczniu 2020, ale Polskę opuszczam 31 pazdziernika, a jak wyczytałam tylko tu w Warszawie mogę wyrobic sosial budaye? Czy mogę ja wyrobić jeszcze mając ważną starą wizę i kitas? Dzięki za pomoc, pozdrawiam

  • Emiwdrodze
   21 września, 2019

   Odradzam wyrabianie jakichkolwiek wiz w Warszawie jeśli tylko masz taką możliwość np. w Singapurze ;) Kiedyś zdarzyło mi się wlecieć na wizie innej niż ważna w paszporcie (której nie chciałam jeszcze wykorzystywać, bo wlatywałam tylko na kilka dni), mocno przekonując celnika, że tak można, choć upierał się chłopak, że nie – najgorsze jest to, że tu każdy interpretuje przepisy na własny sposób i nie jestem w stanie Ci na 100% potwierdzić, że tak się da albo i nie, każdy mówi co innego…

 • Elwira
  10 sierpnia, 2019

  Mam kupione bilety na Jawę na 32dni :(
  i będę w międzyczasie chciała wyskoczyć na Filipiny. Czy w takim wypadku muszę wykupić wizę ?czy jak wylatuje i wlatuje to od nowa liczy się 30 dni?
  Jestem zielona :(

  • Emiwdrodze
   10 sierpnia, 2019

   Przede wszystkim, do 30dni pobytu NIE trzeba żadnej wizy, to ruch bezwizowy. Z tego co piszesz nie będziesz w Indonezji dłużej niż 30 dni.

   • Elwira
    10 sierpnia, 2019

    No będę ładować 30.10 a wylot mam 2.12
    Wiec 33 dni

   • Emiwdrodze
    12 sierpnia, 2019

    hm, pisałaś, że w międzyczasie wylatujesz na Filipiny, więc zakładam, że żaden pobyt tych 30dni nie przekroczy. Pobyt bezwizowy jest do 30 dni.

 • Maria
  7 lipca, 2019

  Witam,
  Czy wiesz może ile kosztuje przedłużenie wizy turystycznej przez agencję? Czy masz może jakieś namiary do pośrednika w Sorong?
  Pozdrawiam

  • Emiwdrodze
   10 lipca, 2019

   Cena zależy od agencji, najwięcej jest ich na Bali i ogarniają wizy też zdalnie, mailowo, nie trzeba wcale siedzieć na Bali. W Sorong nie mam pojęcia…

 • Marta
  29 czerwca, 2019

  Hej, baaardzo dziękuję Ci za ten tekst. Mocno się na nim opieram szykując się do wyjazdu :D
  Mam jedno pytanie, z jakich serwisów korzystasz do nieodpłatnej rezerwacji biletu? W lipcu lecę do Indonezji i będę aplikować o VOA, bo z góry wiem, że ją przedłużę, a mam póki co małe doświadczenie z liniami lotniczymi i rezerwacją biletów, i jestem w tym temacie trochę zielona D:
  Pozdrawiam!
  PS Mam nadzieję, że uda mi się zahaczyć o wasz coffee house!

  • Emiwdrodze
   29 czerwca, 2019

   Cieszę się, że tekst się przydał!
   Dawno już nie rezerwowałam tak biletu, ostatnio po prostu kupuję prawdziwe, więc nie pamiętam, ale wygoogluj coś w stylu „bilet lotniczy z opcją zapłaty przelewem”. Zdaje się, że tripsta wciąż to ma.
   P.S. Coffee house jako takiego nie posiadam, ale przy obu noclegowniach serwujemy i sprzedajemy kawy, zapraszam :)

 • Andrzej Witek
  27 czerwca, 2019

  Hej, napisałaś że przekroczenie czasu pobytu kosztuje przy wylocie 1mln rupii za każdy nadprogramowy dzień, czy to dotyczy sie także ruchu bezwizowego? Czy przy takowym śą jeszcze jakies wieksze problemy ?
  Pozdrawiam

  • Emiwdrodze
   28 czerwca, 2019

   Hej, tak, dotyczy się to i wiz, i ruchu bezwizowego. Większym problemem może być chyba tylko deportacja i wpisanie na czarną listę, ale nie słyszałam jeszcze o takim przypadku przy zwykłym overstayu.

 • Zuza Oleniacz
  1 czerwca, 2019

  Cześć Emi  mam takiego case’a i szczerze liczę na pomoc, bo pan z ambasady rozłączył się po 15 sekundach. Lecę do Indonezji na ok 1,5 miesiąca, mam już kupione loty z Warszawy do Jakarty przez Stambuł i z powrotem. W międzyczasie okazało się, że będę również leciała do Singapuru w trakcie mojej podróży, na koniec jednak i tak będę musiała wrócić do Jakarty, żeby złapać samolot do domu. Będę mieć sosio budayę na cały okres pobytu – 1,5 miesiąca. Stąd moje pytanie: rozumiem, że po wyjeździe do Singapuru nie będę mogła wrócić do Indonezji na tej samej wizie, bo jest ona jednokrotnego wjazdu. Czy jednak fakt, że teoretycznie wiza jest jeszcze ważna (co widać, skoro na wizie podane są daty) może być problemem przy otrzymaniu pieczątki, która uprawnia do 30-dniowego pobytu w Indonezji bez wizy? Czy raczej przy ponownym wjeździe nikt już nie będzie patrzył na starą wizę i nie będzie problemu? Trochę mnie to martwi, bo nie chciałabym utknąć na granicy :D.

  • Emiwdrodze
   2 czerwca, 2019

   hej, eh ta ambasada warszawska…:/ Bez problemu wlecisz na bezwizowych 30dniach. Stara wiza traci ważność w momencie kiedy wylatujesz z Indonezji.

  • uk
   2 czerwca, 2019

   Niestety, miałem _NIE_przyjemność z panem w ambasadzie w Warszawie dwukrotnie i muszę przyznać, że eskalacja jego manier z roku na rok postępuje. Jest tam za karę, a kontakt z ludźmi jest dla niego największą karą. Traktuje ludzi jak idiotów (rozumiem, nudna i powtarzalna praca, ciągle te same procedury, a stanowisko „odbieracz telefonów i papierów” może nie są do końca jego marzeniem) … Jest ANTY wizytówką swojego kraju, pięknej Indonezji, pełnej przyjaznych i szczerych ludzi.

   Druga sprawa, że ten osobnik nie jest jedynym na placówce „za karę” – podobne doświadczenie, tylko w wersji „wredna baba” mieliśmy ostatnio w ambasadzie Tajlandii w Phnom Penh … Odechciewa się, urzędasy.

   • Emiwdrodze
    2 czerwca, 2019

    To nie pierwsza taka historia jaka do mnie dociera, sama miałam u tego pana wątpliwą przyjemność załatwiać wizę i prawie już się poddałam, było to dla mnie upokarzające. Niczym rodem z komuny. Przez niego kolejnych wiz nie ogarniałam już w Polsce i nigdy nie mam zamiaru nawet jeśli byłoby to dla mnie wygodniejsze.

 • Lech
  29 października, 2018

  Zmiany w przepisach wizowych jest dla mnie duzym problemem.
  Mam domek na wyspie Derawan (Kalimantan Timur) i od 15 lat przebywam tam
  co roku przez 4 miesiące. Najpierw 2 miesiące z wiza z Eu, potem jechałem do Malezji do konsulatu po nastepna wize turystyczna 2 miesieczna. 29 grudnia 2018 wybieram się do Indonezji z wiza z Szwedzkiej Ambasady (2 miesieczna). Potem jade do Brunei i Kota Kinabalu starac się o następne 2 miesiące. Z amasady Brunei otrzymałem maila ze wizy wydaja tylko dla osob pracujących i mieszkających w tym kraju. Z Kota Kinabalu nie otrzymałem odpowiedzi odnośnie Wiz. Bilety do Brunei i Kota kinabalu mam już wykupione.
  Pozdrawiam Lech.

  • Emiwdrodze
   31 października, 2018

   Poczytaj na stronie konkretnej ambasady (chyba każda placówka ją ma), powinno być info o wymaganych dokumentach, które trzeba złożyć starając się o wizę. Jeśli proszą o lokalny dokument to niestety się nie uda. Na pewno w Japonii czy w HKK tak jak i w Brunei ambasada obsługuje tylko mieszkańców kraju, nie wiem jak z KK, ale nie słyszałam jeszcze o tym, żeby Malezja miała podobne zasady, więc obstawiałabym, że nie będzie problemu ;) Następnym razem najlepiej celuj w SGP, to wciąż najprzyjaźniejsza okoliczna ambasada. Pozdrawiam!

   P.S. Ten domek na Derawan brzmi bajecznie!

   • Lech
    31 października, 2018

    Od 15 lat zalatwialem wizy w Tawau, teraz nie spodziewając się problemów zamowilem bilety i hotele do Brunei i Kota Kinabalu. To co wyszperałem w sieci o
    KK to brzmi pozytywnie, ze mysle ze nie będzie problemu.
    Dziekuje i pozdrawiam Lech

   • Lech
    31 października, 2018

    Odnosnie domku na Derawan, Pierwsze lata raj na ziemi, teraz jest już trochę za dużo turystow miejscowych ale to na szczęście w weekend.
    Pozdr.

   • Emiwdrodze
    1 listopada, 2018

    Wiem jak to z tym rajem jest, trawa zawsze bardziej zielona… ;)

 • Czucza
  28 lipca, 2018

  Cześć Emi :)
  Jesteśmy na Jawie, za jakąś chwilę kończy nam się dwumiesięczna wiza i chcielibyśmy aplikować o półroczną (tzn. 2-miesięczną z 4xprzedłużeniem) . Wiesz, gdzie obecnie można to najmniej boleśnie przeprowadzić? Orientujesz się czy w Singapurze wciąż je wydają? Oraz na czym polegają „zaostrzenia” wprowadzone w 2017? Serdeczne pozdrowienia :)

  • Emiwdrodze
   8 sierpnia, 2018

   Wydawać to na pewno wydają, z tego co wiem to mimo wszystko wciąż Singapur najłatwiejszy. Ostatnio wymagali oryginału listu sponsora z materaiem (czyli znaczkiem skarbowym) i nie chcieli nawet patrzeć na ksero bez tego znaczka – to największa zmiana i największe utrudnienie, wcześniej wystarczał skan pobrany z maila.

 • ukiman
  13 lipca, 2018

  Emi, taki case :) Pan w ambasadzie w WAW jest trochę mało cierpliwy .. dlatego potrzebuję informacji od „praktyka”.

  Założenie: lecimy do Indonezji. Na lotnisku wykupujemy za 35 dolarów VOA, aby móc ją ewentualnie przedłużyć o kolejne 30 dni … i zobaczyć, czy naprawdę nam się podoba.

  Ale … wydarza się coś takiego, że jednak – będąc już w Indonezji – stwierdzamy, że chcemy zostać dłużej (powód: zapisujemy dziecko do szkoły, a siebie ewentualnie na naukę indonezyjskiego …). Dostajemy papiery do wizy ze szkoły.

  Wyrabiamy więc socio budayę.

  Czy taką wizę zrobimy wtedy TYLKO w Polsce? Czyli MUSIMY wrócić do kraju?

  Czy da się taką wizę załatwić na miejscu lub w innym kraju niedaleko?

  Z góry dziękuję za info :)

  • Emiwdrodze
   16 lipca, 2018

   Bardzo typowy case i wszystkie odpowiedzi są w powyższym tekście, odsyłam do ponownego przeczytania drukowanymi literami zatytułowanego akapitu „GDZIE NAJLEPIEJ APLIKOWAĆ O WIZĘ?” :)

 • Robert
  30 kwietnia, 2018

  Napisałaś: „Przy wjeździe do Indonezji musimy mieć paszport ważny minimum 6 miesięcy” – co to oznacza w praktyce? Żona sobie w styczniu zmieniała paszport bo zmiana nazwiska, a lecimy w połowie maja. Bilety kupione, a tu taka szokująca informacja…

  • ukiman
   1 maja, 2018

   To dobrze, będzie jeszcze ważny długo minimum 6 miesięcy

  • Emiwdrodze
   12 maja, 2018

   Chyba nie rozumiem pytania :D Skoro ma nowy paszport to gdzie obawa o ważność min. 6 miesięcy? Z tego co pamiętam polskie paszporty mają ważność 10 lat?

   • Grzesiek
    13 listopada, 2018

    Zrozumiałaś pytanie, to Pan opacznie zrozumiał „ważność paszportu minimum 6 miesięcy” sądząc, że musi być on wydany minimum 6 miesięcy wcześniej :)

 • magda
  17 lutego, 2018

  Hej. Wybieram sie na wycieczke na Bali na dwa tygodnie.Czy powinnam aplikowac o wize przed wyjazdem czy na miejscu na lotnisku w dniu przylotu?

  • Emiwdrodze
   18 lutego, 2018

   Odpowiedź znajdziesz w powyższym tekście :)

  • ukiman
   18 lutego, 2018

   Dostaniesz bezpłatną wizę na 30 dni, na lotnisku …

 • Anna
  31 stycznia, 2018

  Witam, mam ważne pytanko. Czy wizę 6 miesięczną muszę wyrobić w Polsce, czy mogę zrobić to poza granicami Polski? Ile trwa wyrabianie takowej wizy? Z góry dziękuje za odpowiedź

  • Emiwdrodze
   9 lutego, 2018

   Każda ambasada ma swoje tempo, więc nie odpowiem Ci na pytanie ile to trwa. Na pewno min. parę dni. Jak najbardziej za granicą możesz to ogarnąć – ale to jest opisane w powyższym tekście.

 • Ola Kowalczyk
  15 grudnia, 2017

  Witam,
  wybieram się w styczniu do Indonezji. W miedzyczasie planuję polecieć do Tajlandii i wrócić do Indonezji. Planuję 9.01-14.01 -Indonezja ( tu z tego co rozumiem nie bede miala problemu z wjazdem na 30 dni bez wizy).
  Potem 14.01- 28.01 Tajlandia i potem chcę wrócić do Indonezji 28.01. bilet powrotny do Polski mam na 7.03. Przekraczam zatem 30 dni. I pytania:
  1) czy jak wylecę do Tajlandii 14.01 z Bali to ten wjazd na 30 dni po prostu się kasuje? i jak wrócę 28.01 to dostanę nową pieczątkę na 30 dni?
  2) czy po tych 30 dniach kolejnych wystarczy, że wylecę z Indonezji na chwilę i wrócę bez problemu dzien pozniej dostając kolejna nowa pieczatke na 30 dni? czy lepiej to zrobic w jakis inny sposob? Bede wdzieczna za odpowiedz, bo w ambasadzie na Estonskiej co chwile dostaje jakies sprzeczne informacje i juz nie wiem jak to najlepiej zrobic, zeby nie miec problemow na miejscu. Pozdrawiam!
  Ola

  • Emiwdrodze
   15 grudnia, 2017

   1) tak
   2) tak – ale możesz też kupić VOA na lotnisku i na miejscu ją przedłużyć, wszystko jest opisane w tekście :)

   • Ola Kowalczyk
    15 grudnia, 2017

    czytalam, tylko wlasnie chcialam sie upewnic i zastanawiam się, co sie bardziej oplaca i co jest szybsze i mniej problemowe :) Dziekuje za odpowiedź!

 • tomek kobyliński
  7 listopada, 2017

  z informacji praktycznych, w Sajgonie, stan na jesień 2017 wydaja bez problemu wizę 60dniową, jeden dzień, bardzo przyjemnie, żadnych kolejek itd;)

  • Emiwdrodze
   12 listopada, 2017

   Cenne info, dzięki!

   • zlewiersze
    5 grudnia, 2017

    za to w tokio jak sie okazuję wydają wizy tylko rezydentom japonii. cholera. grrr.

   • Emiwdrodze
    7 grudnia, 2017

    Tak jak w… Berlinie! Przynajmniej na stronie internetowej piszą, że trzeba okazać dokument zameldowania na terenie Niemiec… Nie próbowałam więc, mimo że mam tam bliżej niż do Warszawy. W marcu będę też próbować w HKK, zobaczymy czy i tam nie mają takich ograniczeń.

 • Ada Włoch
  9 października, 2017

  Hej! Powiedz tak szczerze, faktycznie jest łatwo rzucić wszytko i wyjechać tam? Chciałabym tam pracować, ale legalnie mówisz się nie da, chyba że KITAS, ale jak wygląda ta cała procedura? W czerwcu kończę studia i chcę wyjechać, nie wiem tylko czy to po prostu nie są nierealne mrzonki ..;)

  • Emiwdrodze
   10 października, 2017

   Mnie przypadkiem rzuciło do Indonezji, ale jakbym miała wybierać kraj przyjazny obcokrajowcom to na pewno nie zamieszkałabym tu raz jeszcze :P Szczególnie pod względem wizowym przy długim pobycie jest to jeden z najtrudniejszych azjatyckich krajów. Znam ludzi, którym udało się zahaczyć tak o, bez niczego, ale są to raczej nieliczne przypadki. Większość zaczyna jednak od stypendiów/praktyk/odwiedzania znajomych. Dobrą opcją na początek jest uczenie angielskiego, może poszukaj w tym kierunku?

   • Ada Włoch
    10 października, 2017

    Miałam takie głupie marzenie, żeby pracować w Bali Bird Park albo w Zoo z racji wykształcenia, ale jak spojrzałam na te wizy to stwierdziałam, że chyba jestem za głupia na taką papierologię ;d co można robić w Indonezji będąc fizjologiem, pedagogiem, animatorem i opieunem dzikich zwierząt? ;d Angielski mam zdany na B2 i nawet nie mam go już na studiach…

   • Emiwdrodze
    12 października, 2017

    E tam, nie ma głupich marzeń! Jak Ci na tym zależy to myślę, że znajdziesz drogę do tego, żeby je spełnić :) Słyszałam o paru Polakach, którzy w Indonezji pracowali w zoo właśnie! Poszukaj może najpierw jakichś praktyk z AEISECu? Jeśli zahaczysz się przy takiej organizacji to oni pomagają w ogarnianiu spraw wizowych.

 • Paulina Marciniak
  14 sierpnia, 2017

  Kliknęłam ;-) Dziękuję, bardzo pomocny wpis ale mam indywidualne pytanie, będę bardzo wdzięczna za pomoc. 24 sierpnia przylatuje na Bali, ubiegałam się o wizę biznesową na zaproszenie kolegi (miałam zrobić dla niego film) wniosek został odrzucony w Warszawie. Potrzebne są jakieś dodatkowe pozwolenia z urzędu imigracyjnego, kolega próbuję to jakoś ogarnąć ale są problemy a data wyjazdu się zbliża. W związku z tym postanowiłam jechać na wizę turystyczną, w nadziei, że problemy na miejscu się rozwiążą. Mam jednak pytanie (wiza turystyczna to koszt 35 $ i pozwala na pozostanie w kraju na 30 dni licząc od dnia wjazdu?) Czy można ją od razu przedłużyć o kolejne 30 dni? Jeśli nie to gdzie mogę to zrobić później (tylko na lotnisku? w urzędzie?) po drugie pytanie: Mam bilet powrotny na 2 października czy nie będzie to problematyczne przy wjeździe zwłaszcza jeśli nie mogę przedłużyć wizy od razu? Przepraszam może to głupie pytania ale wolę mieć pewność, ostatnie doświadczenia z Ambasadą Indonezji w Warszawie uczą mnie, że nie wszystko jest logiczne … Pozdrawiam. Paulina

  • ukiman
   14 sierpnia, 2017

   Bezpłatna wiza on arrival uprawnia do pobytu do 30 dni BEZ możliwości przedłużenia. Wiza on arrival płatna (za 35 USD), daje możliwość przedłużenia jej o 30 dni.

   • Emiwdrodze
    18 sierpnia, 2017

    No nie do końca, do 30 dni to nie żadna wiza, a ruch bezwizowy. VOA tak jak pisze ukiman to 30 dni, które można przedłużyć na kolejnych 30 w urzędzie imigracyjnym (jak to jest w tekście opisane :)) między 13 a 7 dni przed upływem ważności wizy.

  • Emiwdrodze
   18 sierpnia, 2017

   Oj tak, w Indonezji często logiki próżno się dopatrywać :P

 • Agnieszka
  23 czerwca, 2017

  Nabyłam już wizę 60dniową w Ambasadzie w Warszawie (bardzo miło, w jeden dzień wszystko załatwione). I bardzo jej potrzebuję na praktyki, nie uznają tej on arrival. Chciałabym jednak jeszcze przed samymi praktykami, ale już po przylocie do Jakkarty skoczyć do Singapuru. I tu pojawia się problem. Mogę zażyczyć sobie przybicia pieczątki uprawniającej mnie do jedniodniowego pobytu, po czym wyjechać na cztery dni i wracając „aktywować” właściwą – 60dniową wizę? Lub, jeżeli to niemożliwe, czy mogę nie mieć wizy, żeby nie wychodząc z lotniska przesiąść się z samolotu do Jakkarty na taki do Singapuru?

  • Emiwdrodze
   24 czerwca, 2017

   Cieszy mnie, że masz dobre doświadczenia z warszawską ambasadą, oby to była zapowiedź zmian na lepsze ;)
   Miałam kiedyś identyczną sytuację, bo po wyrobieniu nowej wizy w SGP dowiedziałam się, że nagle muszę lecieć do Polski, wpadłam więc do Jogji tylko zgarnąć kilka rzeczy i udało mi się wtedy wlecieć bez wizy kiedy już miałam sosio-budayę w paszporcie, ale celnicy (na lotnisku w Jogji, ci w Dżakarcie są z mojego doświadczenia jeszcze mniej ogarnięci w sprawie przepisów wizowych) bardzo marudzili, mówiąc, że tak nie można, dyskutowałam z nimi dość długo, w końcu zadziałała ściema, że pan w singapurskiej ambasadzie zapewniał mnie, że nie będzie z tym problemu :P Zależy to więc pewnie od celnika, Indonezja niestety nie ma spisanych na papierze jasnych reguł odnośnie wiz i ich przedłużania, więc każdy interpretuje je sobie na swój sposób :( Sosio budaya jest single entry, więc wjeżdżając na niej na cztery dni, przepadnie Ci całe kilka miesięcy.
   Przesiadka też nie jest niestety możliwa o ile obu lotów nie masz na jednym bilecie, bo musisz najpierw po wylądowaniu przejść przez imigrasi, odebrać ewentualny bagaż, potem się odprawić i przejść przez imigrasi kolejny raz.

   • Agnieszka
    26 czerwca, 2017

    Dziękuję bardzo za tak szybką i dokładną odpowiedź! :)

    No to niestety zwiedzanie Singapuru tym razem przepadnie. Chyba trochę się boję własnej interpretacji celników. :( Ale za to mam kilka dni więcej na Jawie!

   • Emiwdrodze
    27 czerwca, 2017

    Też jest tu co robić :)

 • Tomek
  18 czerwca, 2017

  Cześć, dzięki za obszerny opis. Pamiętasz ile zajęło Ci wyrobienie wizy w Singapurze? Na stronie ambasady jest napisane:
  „Time:
  Processing time: 2 working days.
  Submission: 09.00am – 12.00pm (Monday – Friday) Public Holiday closed
  Collection: 03.00pm – 05.00pm (Monday – Friday) Public Holiday closed”
  Wniosek chce złożyć w poniedziałek i zastanawiam się czy te dwa dni oznaczają że wizę będę mógł odebrać już we wtorek czy w środę.
  Muszę kupić bilety i zastanawiam się czy ryzykować składając wniosek w poniedziałek, a wylot mając środę – boje się że może im się coś obsunąć i nie będę miał wizy.
  Dzięki!

  • Emiwdrodze
   19 czerwca, 2017

   Dokładnie tak jak piszą – aplikując w poniedziałek wizę odbierasz w środę popołudniu, sprawdzone wielokrotnie, gdzie jak gdzie ale w SGP jak w Szwajcarii wszystko jest na czas ;) Weź jednak pod uwagę, że 1go maja czy czerwca zaostrzyły się tam zasady wyrabiania wiz (jestem świeżo po wizycie), jeśli aplikujesz o sosio-budaya, teraz wymagają oryginalnego listu sponsora z materaiem (znaczek skarbowy) i podpisem sponsora na nim, nie wydają już też wiz turystycznych z możliwością przedłużenia ponad 60 dni.
   No i ambasada zamknięta jest w indonezyjskie i singapurskie święta, sprawdź więc kalendarz, bo w najbliższych tygodniach szykuje się ich trochę.

 • Wyzel
  18 czerwca, 2017

  Czesc, czy sa jakies klopoty przy wjezdzie z tytulu wizy izraelskiej w paszporcie?

  • Emiwdrodze
   19 czerwca, 2017

   Piszą, że absolutnie nie – wystarczyło wpisać zapytanie w googla :) Sporo Indonezyjczyków podróżuje do Izraela i nawet Izraelczycy mogą na specjalnych zasadach do Indonezji wjechać. Za to ponoć Malezja drąży ten temat bardziej przy wjeździe.

   • Wyzel
    19 czerwca, 2017

    Dziękuję. No właśnie różnie piszą stąd moje pytanie. A tak krytykowana Ambasada w Wwie na pytanie wysłane w niedzielę o dziwo odpisała w poniedziałek z samego rana, cytuję: 'Nie ma problemow, mozna jedzie do indonezji. Dzial konsularny.’
    Może więc prawdziwa 'dobra zmiana’ dotarła do nich :-)
    Pozdrawiam

   • Emiwdrodze
    19 czerwca, 2017

    Nie osądzałabym na podstawie jednego maila, wciąż słyszę narzekania na nią ;) Pozdr!

 • Mario
  16 kwietnia, 2017

  Hej, dzięki za praktyczny wpis. Mam jedno pytanie – co w sytuacji, gdy chcemy podróżować pomiędzy wyspami? Mam wizę na 30 dni, wypływam jachtem z jednej i płynę na drugą. Ale płynę kilka dni. Czy ten czas dolicza się do wizy? Czy może wypływając dostaje pieczątkę i wpływając muszę np. znowu płacić za wizę OA?

  • Emiwdrodze
   17 kwietnia, 2017

   Nie bardzo rozumiem, tym jachtem będziesz przekraczać granice Indonezji z innymi krajami?

 • Emilia
  13 lutego, 2017

  Witaj,

  Mam pytanie, lecimy pierwszy raz do Dżakarty ( przez Qatar – Doha), mamy wykupiony bilet powrotny na 5 maja a wylot z Warszawy 20 marca— > w sumie 1,5 miesiaca.
  1.Czy warto zalatwic odrazu wizę 60 dniowa w ambasadzie w Warszawie (czy trzeba osobiście się stawić ?)
  2.Czy lepiej na miejscu na 30 dni a potem przedluzyc o kolejne 30 dni ? ( nie wiemy czy bedziemy opuszczac Indonezje…..
  3. Czy wystarczy samo przeroczenie granicy by potem móc znow wrocic do Inonezji na 30 dni ?

  • Emiwdrodze
   9 marca, 2017

   1) Moja opinia o warszawskiej ambasadzie chyba dość jasno z tekstu bije ;) Choć jeśli lecicie pierwszy raz i typowo turystycznie to nie powinni wam robić większych problemów. Stawić się trzeba osobiście, chyba, że skorzystacie z jakiejś agencji, ale to kosztować będzie więcej.
   2) Przedłużanie ma ten minus, że trzeba być w jednym miejscu co najmniej 4 dni i wiąże się to z 2-3 wizytami w urzędzie imigracyjnym (w Jogji np. aplikując w poniedziałek wcześnie rano, paszport odbiera się w czwartek popołudniu, na Lomboku z tego co pamiętam jest to jeden dzień szybciej)
   3) Tak, choć ponoć malezyjscy/singapurscy celnicy już się wycwanili w tych visa runach z Indonezji i nieprzychylnie na nie patrzą, lepiej więc im nie mówić jaki jest cel wjazdu do ich kraju.

 • Gosia
  9 lutego, 2017

  hej Emi, przylatuję do Indonezji na początku kwietnia z Singapuru do Yogyakarty, a potem wylot z Bali. Chciałabym dopytać czy lotnisko w Yogyakarta jest obecnie bezwizowe? Piszesz w poście, że wizy zostały zniesione w kwietniu 2016 ale link z listą lotnisk nie działa, a w internecie ciężko znaleźć jakieś aktualne informacje. Czy mogłabyś to potwierdzić? :)
  Dziękuję i pozdrawiam, Gosia

  • Emiwdrodze
   9 marca, 2017

   Tak, wszystkie lotniska w całej Indonezji obsługują już ruch bezwizowy na pobyt do 30 dni :)

 • Kacper
  28 grudnia, 2016

  Cześć, znasz może jakieś agencje/biura podróży w Yogji, która świadczy usługi „lokalnych hostów”? Wybieram się tam teoretycznie za 3 tygodnie i chciałbym sobie taką wizę wyrobić.

  Pozdrawiam!

  • Emiwdrodze
   31 grudnia, 2016

   Niestety nie pomogę, bo nigdy takich agencji nie szukałam, prawie od samego początku sama wszystko załatwiam. Wiem, że kiedyś była taka jedna na Jl. Prawirotaman, ale już się tym nie zajmują. Zresztą odkąd tu jestem to co roku zmienia się załoga w urzędzie imigracyjym, sprowadzają do pracy ludzi z innych indonezyjskich miast ponoć właśnie po to, żeby zapobiegać znajomościom i łapówkom.

 • Ania
  20 grudnia, 2016

  Hej, przymierzam się do wyjazdu do Azji. Plan zacząć od Indonezji. Miało być do 30 dni, a potem dalej np Malezja, Tajlandia. Czy myślisz, że byłoby możliwe jakbym przed upływem 30 dni wyleciała z Indonezji np na 2 tygodnie do Malezji, a potem wróciła na kolejne 30 dni?
  Czy do ruchu bezwizowego potrzebuję mieć wykupiony lot lub coś innego pokazującego, że opuszczę Indonezję przed upływem tych 30 dni? W Tajlandii się wypełnia taki niebieski papierek i tam trzeba wpisać nr lotu o ile pamiętam – stąd moje pytanie.

  • Emiwdrodze
   25 grudnia, 2016

   hej, a czemu miałoby to nie być możliwe? Każda wizyta bez wizy to max. 30 dni. Bilety wylotowe sprawdzają wyrywkowo, lepiej mieć.

 • Dorota
  29 listopada, 2016

  Hej Emi,
  Super wpis. Dostałam linka z polecenia Twojego bloga! :)
  Mam parę dodatkowych pytań i proszę o poradę ;)

  Moja sytuacja: Wyjeżdżam do Indonezji – Bali – 16 stycznia. Chcę zostać 6 miesięcy. I zastanawiam się jak to ogarnąc ;P

  Czy powinnam aplikować od razu o wizę tutaj w Warszawie? (po przeczytaniu Twoich przebojów z ambasadą i wszystkim co trzeba pokazać to trochę mnie to przeraża ;)

  Aaa i
  1a) Czy ta wiza 60 dni WIZA SOCJALNO-KULTUROWA (SOSIO-BUDAYA) to są takie same koszty co wiza 60 dni turystyczna wystawiona w ambasadzie?

  1b) Ile to znaczy długo się czeka? Czy w ogóle zdążę przed wylotem jeśli się zdecyduje?

  1c) rozumiem ze juz do ambasady jade z biletem wylotowym 6 miesiący w przód?

  Druga opcja, na która zastanawiam się czy jest w ogóle mozliwa: że jadę na tą VOA na 60 dni i potem wylatuje z kraju np. Do Singapuru i tak robię co dwa miesiące? Czy to możliwe?

  Trzecia opcja, na która zastanawiam się czy jest w ogóle możliwa: Jadne na wizie VOA na to co moge byc max na 60 dni. I bedąc juz tam na miejscu aplikuje o wizję na 60 dni + mozliwosc przedluzenia o kolejne 4 miesiace? (bo mysle ze moze bedzie sprawniej niz w Warszawie:)

  Z góry dziekuje za pomoc!

  • Emiwdrodze
   14 grudnia, 2016

   hej Dorota,
   odpowiadając na Twoje pytania:
   1a) tak, kosztuje tyle samo
   1b) Ja czekałam jakieś 5 dni, musiałam niemal codziennie jeździć do ambasady dowozić kolejne dokumenty, bo co chwilę do mnie dzwonili, że czegoś jeszcze im brakuje (w porównaniu z innymi ambasadami, w których miałam już okazję wyrabiać te same wizy to jakiś horror), koniec końców wezwali mnie na osobistą rozmowę z panią konsul. Wizę kazali mi odebrać dosłownie kilka godzin przed moim wylotem, chamsko ustalili mi taki termin na styk, pytając się wcześniej o której lecę. Słyszałam o kilku innych osobach, które miały z tą naszą warszawską ambasadą podobne albo i gorsze przeboje, ale znam też takich, którzy bez problemu dostali wizę szybciutko – z tego co wiem nie lubią ludzi, którzy w Indonezji spędzili już dłuższy czas i paszport mają pełny wiz, jeśli wyrabiasz ją pierwszy raz to raczej powinno pójść gładko.
   1c) Tak, może być albo 6 albo te 2 miesiące wprzód, jeśli masz go naprawdę kupować, a nie tylko spreparować jak to niektórzy robią to lepiej od razu na za 6 miesięcy oczywiście :)

   Ta Twoja druga opcja też ma sens, ale jest bardziej kosztowna, bo loty tutaj nie są wcale tak tanie jak Ryan czy Wizz Air w Europie. Poza tym były już w ostatnich miesiącach przypadki wkurzonych singapurskich celników, którzy odmawiali wjazdu do kraju ludziom, którzy przylatywali z Indonezji tylko na jednodniowy visa run.

   Trzecia opcja: aplikować musisz poza Indonezją, więc po pierwszych 60dniach i tak musiałabyś wylecieć. Jak już pisałam wyżej, polecam w tym celu Singapur :)

   • Dorota
    19 grudnia, 2016

    Hej Emi,

    dziękuje za tak obszerną odpowiedz! :)

    Czy w tej visie on arrivial na max 60 dni to tez musze miec kupiony bilet powrotny?

   • Emiwdrodze
    25 grudnia, 2016

    Teoretycznie tak, w praktyce to zależy od celnika, na którego trafisz, na ogół ich nie sprawdzają, ale zdarza się, więc lepiej mieć.

   • ukiman
    11 sierpnia, 2017

    „z tego co wiem nie lubią ludzi, którzy w Indonezji spędzili już dłuższy czas i paszport mają pełny wiz”

    Czyli jednym słowem – nas tam nie chcą (takich, którzy chcą pobyć dłużej / „pożyć”)?
    Temat rasizmu (choć może to zbyt mocne słowa) to niezbyt przyjemna sprawa – w Polsce to my jesteśmy rasistami, a tam – oni?

    „Poza tym były już w ostatnich miesiącach przypadki wkurzonych singapurskich celników, którzy odmawiali wjazdu do kraju ludziom, którzy przylatywali z Indonezji tylko na jednodniowy visa run.”

    Co wtedy się dzieje? Nie wpuszczają Cię do Singapuru i …?

   • Emiwdrodze
    18 sierpnia, 2017

    No nie chcą nas :( Boją się, że Indonezyjczykom pracę zabierzemy czy coś. Chyba każdy inny azjatycki kraj ma przyjaźniejszą od Indonezji politykę wizową.

    Indonezyjczycy są strasznymi rasistami, to bez dwóch zdań, mieszkańcy jednej wyspy dyksryminują tych z wyspy sąsiedniej, nie mówiąc już o białych turystach…

    Kilka miesięcy temu głośno było o przypadku Holendra, który przy okazji visa run do SGP utknął w areszcie w strefie neutralnej na coś koło miesiąca, bo miał już w paszporcie wbitą pieczątkę wyjazdową z Indonezji, a nie chcieli go wpuścić do Singapuru, nie wiem jak sprawa się zakończyła, ale już to brzmi mocno nieprzyjemnie.

 • Niclepszego.com
  5 listopada, 2016

  Emi! Dzieki za te wszystkie posty! My dzis wyladowalismyw Indonezji (Surabaya) na 2 miesiace i nie ukrywam – duzo wiedzy czerpiemy wlasnie od Ciebie! Dzieki wiec! Pozdrawiam z Probolingo!

  • Emiwdrodze
   6 listopada, 2016

   Zazdraszczam takiej wyprawy, powodzenia i polecam się na przyszłość :)

 • Łukasz
  2 listopada, 2016

  Mam pytanie, planuje wylot na Bali w przyszłym roku na około 3 miesiące, z tego co wyczytałem na blogu mogę otrzymać wizę w ambasadzie na 60 dni = i teraz jest pytanie czy już przy składaniu wniosku muszę mieć bilet wlotowy bądź wylotowy?
  I ile mniej więcej się czeka na wizę w Polsce? I czy bez „sponsora” jestem w tanie ją przedłużyć max o 30 dni, czyli razem 3 miesiące.

  • Emiwdrodze
   4 listopada, 2016

   Cytuję fragment tekstu „Aplikując musimy mieć (…), jak przy innych wizach, bilet wylotowy.” Mi ostatnio wyrobienie wizy w Warszawie zajęło cały tydzień (i wymagało ode mnie pięciu wizyt w ambasadzie). Zamiast szukać sponsora możesz skorzystać z agencji, ale oczywiście nic za darmo ;)

 • Ina
  5 września, 2016

  Hej, aplikujac o wize 60 dniowa musze przedstawic bilet wylotowy przed uplywem waznosci wizy(2 miesiecy), ale planuje zostac dluzej, 3-4 miesiace….jak to rozwiazac? jak ty sobie radzisz z kazdym kolejnym przedluzeniem wizy?

  • Emiwdrodze
   10 września, 2016

   Ja daję od razu bilet na za 6 miesięcy aplikując o tę 60dniową.

 • Ania
  29 czerwca, 2016

  hej, w niedzielę przylatuję do Dzakarty, tam zostaje aż do konca ich wakacji (jakies 10 dni) i później lecę do Singapuru wyrobić wizę pracownicza na 6 miesiecy i spowrotem do Dzakarty. Chcialam najpierw wyrobić wizę pracownicza ale ambasada w Singapurze caly przyszły tydzień jest zamknieta. Czy mogę na te poczatkowe 10 dni zostać w Indonezji bez wizy?

  • Emiwdrodze
   30 czerwca, 2016

   A czemu nie? Przecież możesz bez niej zostać do dni 30.

 • Łukasz Kozłowski
  27 czerwca, 2016

  Za tydzien wylatujemy do Indonezji -w Jakarcie jestesmy 4. Lipca wieczorem i od razu lecimy na celebes – tam jesteśmy 5., wracamy z Jakarty 3. Sierpnia.
  Myślisz ze wystarczy to zrobic na pieczatkach w paszporcie i ew. Zapłacić karę, czy jakoś inaczej?
  Pozdrawiam;)
  W planie mamy jakieś 10 lotów i odwiedzenie Celebes, Bali, wysp Gili, Lomboku i na koniec Jawy;)

  • Emiwdrodze
   27 czerwca, 2016

   Trochę za dużo zachodu z przedłużaniem płatnej wizy czy wyrabianiem 60dniowej wg mnie, ja tam bym wolała dopłacić te 300k (jeśli faktycznie wyjdzie wam o dzień za dużo) i mieć z głowy. Ale z tego co ja liczę to mi wychodzi, że 30dni wam mija dokładnie do 3go sierpnia.

   • Łukasz Kozłowski
    27 czerwca, 2016

    Chciałem sie tylko upewnić, tak właśnie zrobimy! Dziekuje.

   • Alicja Świerżewska-Grzybek
    21 czerwca, 2017

    Hej, mam pytanie jak to jest z tymi nadprogramowymi dniami. My lecimy na Bali, ladujemy 29.06 a wylatujemy 1.08,wiec mamy 3dni więcej niż 30. Wystarczy zapłacić po 900.000rp i nie robią kłopotów? Czy wbić na lotnisko po miesiącu i spędzić tam 2dni? :)

   • Emiwdrodze
    22 czerwca, 2017

    Teraz kasują już 350k, a nie 300k za każdy dzień. Wystarczy zapłacić, o ile w ogóle celnik doliczy się tych nadprogramowych dni ;) Z doświadczenia wiem, że spora część z nich słabo zna zasady wizowe i nie ogarnia rzeczywistości (welcome to Indonesia ;)), więc łatwo ich zagadać ;) Nie sądzę, żeby pozwolili Wam się odprawić 2dni przed lotem :P Na większych lotniskach max. dla lepszych linii to 12h przed.

 • Life Designer
  15 czerwca, 2016

  A co jeśli jednak chcielibyśmy legalnie pracować? Lub też nielegalnie nie narażając się przy tym na problemy ;)?

  • Klaudia
   15 czerwca, 2016

   Legalna praca sporo kosztuje: http://www.visabali.com/employment-visas.php (1200 USD). :(

   • Emiwdrodze
    16 czerwca, 2016

    Na ogół tę wizę opłaca pracodawca, ale cała sztuka polega na jego znalezieniu. Nielegalna też kosztuje sporo (wysiłku i kombinowania) ;)

 • artur t
  13 czerwca, 2016

  Witam, jak zrobic taka nieoplacona rezerwacje lotu ? ;p

  • Emiwdrodze
   16 czerwca, 2016

   Wygoogluj „płatność za loty przelewem” czy coś w tym stylu. Wtedy po wstępnej rezerwacji masz 24h czy tam 48h na przelew, a potem transakcję anulują. Ponoć są też serwisy za niewielką opłatą takie nieopłacone rezerwacje robiące, ale teraz nie pamiętam ich nazw.

   • artur t
    16 czerwca, 2016

    Ok, dzieki. Rozumiem,że nawet jesli tylko na 30 dni jade na ruchu bezwizowym, to musze okazac bilet powrotny, czy doszukuje sie dziury w calym?. Dzieki z gory ;p

   • Emiwdrodze
    18 czerwca, 2016

    Teoretycznie tak, ale w praktyce (z mojego doświadczenia i z tego co słyszę) rzadko go sprawdzają. Dla spokoju ducha spreparowałabym go sobie jednak ;)

 • Marcin
  18 maja, 2016

  Jestem w Indonezji bez wizy (sama pieczatka w paszporcie). Omylkowo zakupilem bilet powrotny na 31 dzien mojego pobytu (nie policzylem dnia wjazdu jako numer 1) czy oznacza to ze bede musial zaplacic dodatkowo 300.000 rupii czy lepiej opuscic kraj na 24 godziny

  • Emiwdrodze
   18 maja, 2016

   Ja tam bym próbowała, a nuż się nie doliczą, a w razie co 300 k to przecież mniejsza strata niż opuszczenie kraju na 24h, za nowy lot w obie strony o wiele więcej zapłacisz… No chyba, że jesteś na Timorze czy Kalimantanie i chcesz granicę przekroczyć pieszo, tylko w tych dwóch przypadkach wyjdzie taniej.

 • Justyna
  15 maja, 2016

  Hej, mamy w planach lecieć na Bali na 3 tygodnie, a w międzyczasie poleciecieć na 3 dni do Australii. Czy w takim wypadku potrzebujemy wizy? Jak wtedy się liczy te 30 dni?

  • Emiwdrodze
   16 maja, 2016

   To dwie osobne wizyty przecież. I obie poniżej 30 dni…

 • Marek Nogaj
  30 kwietnia, 2016

  hehe ja się dałem złapać na darmową VOA(lipiec 2015) , po przejściach w Singapurze, bo wulkan się wkurzył i wszystkie loty odwołane :) nieco wymęczony dotarłem na Denspasar gdzie prześliczna i przemiła urzędniczka wbiła mi bezpłatą 30 dniwową pieczątkę i ze zniewalającym uśmiechem kilkakrotnie zapewniła mnie że absolutnie nie będzie żadnego problemu z przedłużeniem :)))))))))))))))))))))))))))) no ale cóż, gdy termin się kończył , co się okazało, tej wizy nie można prolongować ( jest to nawet, na owej pieczątce napisane, ale trzeba użyć lupy żeby to dostrzec, a jak już napąknołem byłem nieco wymęczony), więc ze szczęścia niemal ucałowałem ową urzędniczkę, nie polecam, bo można w pudle skończyć :))))))))))), tak więc nie jest możliwe przedłużenie owej wizy, nie pomogą żadne „prezenty”, próbowałem to zrobić na zach. Lombok w pobliżu Mataram gdzie zamierzam osiąść przynajmniej na kilka lat, ale w sumie to i nawet lepiej bo przy okazji poobijałem się trochę po Malezji no i po Singapurze , tylko kosztowo nie za fajnie wyszło :) I właściwie lubię to ich „jutro” „potem”, przyjechałem do Indonezji cholernie znerwicowany, zestresowany itd. , itp. po czterech miesiącach pobytu jestem w końcu wyluzowany :)))))))))))))))))))))))))))))))))))nareszcie nie jestem już w pernamentnym pośpiechu :))))))))))) Teraz niestety znowu w Polsce, ale gdy tylko pozałatwiam wszystkie moje sprawy, pakuję plecak i wracam na Lombok, mam już tam kawałeczek ziemi idealny na domek i nawet muzułańską żonę ( cholerka sam musiałem zostać muzułmaninem :D ), to bardzo ułatwia życie :) no ale zawsze będę bule, pomimo że przy tamtejszym słoneczu jestem ciemniejszy niż większąść tubylców, to przy moim wzroście 186 cm ni jak nie mam szans rozpłynąć się w tłumie :))))))))))))))))
  P.S
  Ciekawy pomysł z kawą, osobiście mam plan na nieruchomości , ale kawa mnie zainteresowała :), jeżeli planujesz to jeszcze jakiś czas pociągnąć to może dobrym pomysłem by było nawiązać jakiś kontakt ? hę ? Pozdrowienia :)

  • Emiwdrodze
   5 maja, 2016

   Oj tak, uśmiechać się to oni umieją ;) Bez przesady z tym pudłem, za zasiedzenie się na nieważnej wizie płaci się 300k za każdy dzień i tyle, mało to nie jest, ale to czysta formalność.
   P.S. To ich „wyluzowanie” po jakimś czasie może Cię zacząć wkurzać jak zabierzesz się za biznes tutaj, uprzedzam ;)

 • Piotr Goroh
  19 kwietnia, 2016

  Rewelacja, moze wroce po 5 latach. Pozostaje polowac na jakies promocje AirAsia!:)

 • Szymon Król
  18 kwietnia, 2016

  i tak bym chyba kupił chociaż raz wizę :D

  • Emi w drodze
   19 kwietnia, 2016

   Że niby taka ładna? :p

  • Szymon Król
   19 kwietnia, 2016

   pamiątka w paszporcie :D zastanawiam się czy jak będziemy jechać do Armenii, to nie wziąć sobie tam wizy na granicy (nieobowiązkowa) :D

  • Emi w drodze
   19 kwietnia, 2016

   Ja do wiz mam już zupełnie inne podejście, kiedyś kolekcjonowałam, a teraz się wkurzam, że ich za dużo i że mi paszport za szybko zapełniają :P

 • Paulina Muszyńska
  18 kwietnia, 2016

  Super, bo czytam książkę od Ciebie i ruszam! :)

 • Domi
  18 kwietnia, 2016

  Właśnie wróciłam z kantor imigrasi w Dżakarcie. Do przedłużenia 60 dniowej wizy turystycznej poprosili mnie o surat domisili. Z tego co zrozumiałam to zaświadczenie od władz rejonu, że gdzieś mieszkam. Tak szybko się zmieniają przepisy czy ta pani w kantor po prostu chce mi stworzyć problem? Będę wdzięczna za podpowiedź. Wylot do Polski mam za miesiąc i chyba nie mam wyjścia i po prostu wylecę do Singapuru.

  • Emiwdrodze
   21 kwietnia, 2016

   Na ogół (o ile oczywiście ma się indonezyjskiego sponsora) o nic takiego nie proszą, pierwsze słyszę. Może wystarczy takie pisemko od hotelu, w którym mieszkasz/właściciela miejsca, które wynajmujesz?

   • Domi
    24 kwietnia, 2016

    Miałam sponsora i potwierdziłam jeszcze u wizowego agenta. Faktycznie potrzeba ten surat domisili. Także na przyszłość dla innych. To samo w przypadku socio budaya i tu wymagają listu od szkoły gdzie się uczy języka zamiast od personal sponsor. Wypad do Singapuru to była opcja „mniej zachodu”

   • Emiwdrodze
    25 kwietnia, 2016

    Albo to jakaś nowość, albo wymysł dżakarckiego imigrasi… Jutro wybieram się do imigrasi w Jogji pierwszy raz od lutego, więc zobaczymy, czy też wprowadzili jakieś zmiany, mam nadzieję, że nie!

   • Emiwdrodze
    26 kwietnia, 2016

    Ufff, nastraszyłaś mnie, ale byłam dziś w moim imigrasi i tu nic się nie zmieniło, nie potrzebowałam żadnych dodatkowych pisemek, widać zależy od urzędasa :/

  • Klaudia
   30 maja, 2016

   O, to ciekawe! Właśnie dostałam świeżutką wizę kulturową, będę musiała o tym pamiętać. Dzięki :)

   • Emiwdrodze
    4 czerwca, 2016

    Jak i gdzie się ukulturalniać będziesz? :)

   • Klaudia
    6 czerwca, 2016

    W Dżakarcie, na praktyce w szkole językowej :) Trzy miesiące pracy, a potem miesiąc podróży po Jawie – nie mogę się doczekać :D

   • Emiwdrodze
    7 czerwca, 2016

    To jak zahaczysz o Jogję, już wiesz gdzie się zatrzymać ;)

 • Aleksandra Supranowicz
  17 kwietnia, 2016

  To jest bardzo dobra informacja. Wcześniej tylko niektóre lotniska to miały. Trzeba tylko pamiętać, że tego rodzaju wizy nie można przedłużyć. Więc jeśli ktoś chciałby przedłużyć pobyt, to musi wykupić wizę on arrival od razu niestety.

 • Carola Travels The World
  17 kwietnia, 2016

  Super bo w przyszlym roku wybieramy sie ponownie :-)

 • Etta Place
  17 kwietnia, 2016

  osz skubani. a my jeszcze płaciliśmy. zaledwie kilka tygodni temu.

 • Pawel Kazimierski
  17 kwietnia, 2016

  29.03 juz działało w Dżakarcie ;)

  • Emilia Smolka
   17 kwietnia, 2016

   Na 5 lotniskach działało od dawna, w tym w Dżakarcie – dlatego napisałam „żegnajcie tranzyty w Dżakarcie” :) Nowość polega na wprowadzeniu ruchu bezwizowego na WSZYSTKICH międzynarodowych lotniskach co jest na blogu dokładnie wytłumaczone.

 • lina
  12 marca, 2016

  Czy cos sie zmienilo jezeli chodzi o dokumenty potrzebne do przedluzenia wizy 30 dniowej w Yogyakarcie? Czy wystarczy tak jak piszesz ksero paszportu i bilet wylotowy. Gdzies czytalam o zdjeciach paszportowych? Mozliwe? A ten bilet wylotowy, wystarczy np. do Singapuru, czy musi byc powrotny do naszego kraju. Pozdrawiam

  • Emiwdrodze
   12 marca, 2016

   O żadnych zmianach mi nic nie wiadomo – xero strony ze zdjęciem, z wizą i z pieczątką wjazdową. O zdjęciu pierwsze słyszę, a bilet byle był za granicę – przecież nie każdy Polak musi do Polski wracać :) Chyba tylko w warszawskiej ambasadzie chcą bilet powrotny koniecznie do Polski (tak mi przynajmniej jedna dziewczyna doniosła), ale tam w ogóle dziwne mają obyczaje. No i najlepiej pojawić się tu w imigrasi wcześnie rano, najpóźniej o 8:30, bo od niedawna wydają tylko 30 numerków dziennie, więc kto pierwszy ten lepszy.

 • sylwia
  5 marca, 2016

  Hej! Mam pytanie odnosnie paszportu tymczasowego. Planuje wyjazd na Bali na przelomie kwietnia/ maja . Moj paszport traci waznosc w sierpniu. Czytalam gdzies, ze z paszportem tymczasowym moge miec gdzieniegdzie problemy…czy masz moze jakiekolwiek informacje na ten temat?

  • Emiwdrodze
   9 marca, 2016

   Wiem tylko, że nawet w przypadku normalnego paszportu niektóre kraje wymagają, aby był ważny min. 6 miesięcy dłużej, ale może z tymczasowym jest inaczej – chociaż ciężko mi sobie wyobrazić, że indonezyjscy celnicy rozróżniają paszport normalny od tymczasowego :P W ambasadzie nic nie wiedzą?

 • Patrycja
  1 marca, 2016

  W tresci wyczytalam, iz na zadnej z wiz nie mozna pracowac. Jakie dokumenty trzeba posiadac aby podjac prace?

  • Emiwdrodze
   9 marca, 2016

   Przede wszystkim najpierw trzeba MIEĆ pracę. Firma płaci za wizę (sporo – ok. 1200$, dlatego mało kto zatrudnia tu obcokrajowców) i jej wyrobienie trwa nawet kilka miesięcy.

 • forman
  29 lutego, 2016

  Czy wlatując do Indonezji w maju 2016 przez lotnisko w Yogyakarta skasują mnie za wizę?

  • Emiwdrodze
   29 lutego, 2016

   Nie wiem co będzie w maju, ale na chwilę obecną tak, trzeba kupić VOA za 35$. Może do maja się coś zmieni :)

   • forman
    29 lutego, 2016

    Dzięki za informacje, w takim razie rezerwuje lot przez Dżakarte do Yogi…, wprawdzie 4 godziny dłużej ale 35 w kieszeni no i chyba nie zapłace za bagaz rejestrowany lecąc Lionem :)

 • Domin
  20 lutego, 2016

  1 marca wybieram się do Indonezji:
  lot Waszawa -Jakarta , potem mam jeszcze loty wewnątrz Indonezji:
  Jakarta – Yogyakarta
  Yogyakarta – Jakarta
  Jakarta – Ternate
  Ternate – Jakarta
  i powrót do Polski: Jakarta -Warszawa
  Czy wobec tego że Yogyokarty i Ternate nie ma na liście ruchu bezwizowego, będę musiał kupić wizę na lotnisku w Jakarcie?
  (mój pobyt w Indonezji to 10dni)

  • Emiwdrodze
   21 lutego, 2016

   Przekraczasz granicę indonezyjską w Dżakarcie i tu dostajesz wizę, opuszczasz kraj też przez Dżakartę, która obsługuje ruch bezwizowy. Celników nie interesuje dokąd udajesz się dalej lotami krajowymi.

 • Klaudiusz Adamczyk
  25 stycznia, 2016

  Emi ! Z Jakarty planuje wyleciec do Yogyakarty. To oznacza ze bede musial kupic na lotnisku w Jakarcie wize za 35$ ?

  • Emiwdrodze
   27 stycznia, 2016

   Z Dżakarty do Jogji lecisz lotem krajowym, nie przekraczając granicy, ten lot nie ma więc żadnego wpływu na wizę.. ;) Nie wiem czy będziesz musiał kupić VOA, bo nie znam Twojego planu podróży – to zależy którędy i po jakim czasie później opuszczasz Indonezję.

 • Adam
  10 stycznia, 2016

  Dzięki wielkie za informacje. W tym wypadku spokojniej będę leciał, jako że budżet mocno ograniczony mam i większość trasy przemierzamy autostopem.

 • Adam
  10 stycznia, 2016

  Czesc. Za 2 dni lece na Sumatrę z Kuala Lumpur i pewnie tam zostanę przez prawie miesiąc. Jednakże pod koniec marca znowu lece do Indonezji, tym razem na Bali. W związku z tym mam pytanie czy będę musiał wtedy wyrabiać wizę on arrival czy też w związku z tym że to osobny wyjazd znowu dostaje się w ramach ruchu bezwizowego na 30 dni? Pozdrawiam i z góry dziękuje ;)

  • Emiwdrodze
   10 stycznia, 2016

   Żadnych ograniczeń w ilości bezwizowych wjazdów z tego co wiem nie ma, więc darmowa 30tka jak najbardziej Ci przysługuje :)
   Żeby się upewnić zawsze możesz zapytać celnika przy pierwszym wylocie :) Pozdr!

 • Natalia
  8 stycznia, 2016

  Hej! Chcemy spędzić z mężem 16-dniowy urlop na przełomie lutego i marca na Jawie (może Bali), jednak zastanawiamy się czy pora deszczowa, o której rozpisują się blogerzy nie zmieni tej podróży w koszmar ;) Czy jest tak uciążliwa, że większość atrakcji Jawy będzie dla nas niedostępna bądź utrudni swobodne poruszanie się i zwiedzanie? Czy wybrać lepiej w tym czasie inny azjatycki kierunek? Pozdrawiam bardzo serdecznie!

  • Emiwdrodze
   9 stycznia, 2016

   Hej, ciężko przewidzieć jak będzie w tym roku wyglądała reszta pory deszczowej, bo obecnie jest susza, mimo że powinno lać bez przerwy. El Nino nieźle namieszał! Wszyscy się zastanawiają, czy po prostu zacznie się później, czy w ogóle jej nie będzie. A jeśli już pada to w zależności od natężenia może być ok (ulewa przez parę godzin dziennie, a rano wciąż słoneczko, wtedy dobrze wcześnie wstawać i podróżować się da bez problemu) albo fatalnie, bo są dni, kiedy padać praktycznie nie przestaje – wtedy odpadają np. wspinaczki na wulkany. Niestety, w tym roku przynajmniej na Jawie Centralnej to ruletka.

 • Dawid
  30 grudnia, 2015

  Chciałem właśnie napisać coś o indonezyjskich wizach na swoim blogu, ale widzę, że wyczerpałaś temat, więc nie będę powielał tych informacji. Świetny i bardzo rzetelny tekst.

  • Emiwdrodze
   30 grudnia, 2015

   Przepraszam ;) Na szczęście jest jeszcze dużo innych tematów, których nawet nie ruszyłam, więc masz pole do popisu :) Dzięki!

 • ewab
  14 grudnia, 2015

  Emi, przylatuję z Kuala Lumpur do Yogykarty na 3 dni ,potem lecę na Bali na 2 tygodnie , czy zostanę wpuszczona w Yogykarcie bez wizy, czy powinnam wyrabiać wizę w Kuala lub Georgetown.

  • Emiwdrodze
   22 grudnia, 2015

   W Jogji niestety ruch bezwizowy wciąż nie działa, ale możesz tu kupić VOA na 30 dni za 35$, którą potem w razie czego przedłużysz na kolejny miesiąc.

 • Yaaa
  11 grudnia, 2015

  Super strona z fajnymi informacjami. Mam pytanie do osób zorientowanych lub autorki- czy tą wizę dostaje się od ręki (pieczatka jak każda inna), czy aplikuje się o nia na lotnisku i czeka (jesli tak to ile?). Bo planuje lot przesiadkowy – np. Singapur – Dżakarta – i dalej gdzieś. I nie wiem ile czasu przeznaczyć na „ew. problemy wizowe”

  • Emiwdrodze
   12 grudnia, 2015

   Jeśli mówisz o VOA, dostaje się ją od ręki po uiszczeniu opłaty. Czasem swoje trzeba w kolejce na lotnisku wystać, ale to kwestia max. pół godziny. Nie jest to pieczątka a spora naklejka.
   Jeśli natomiast chodzi Ci o ruch bezwizowy (nie wizę) to jest to tylko pieczątka wjazdowa u celnika, szybko i sprawnie.

 • Mariano
  10 grudnia, 2015

  Z tymi wizami lepiej jednak być ostrożnym.
  Poczytajcie:

  http://dzakarta.msz.gov.pl/pl/p/dzakarta_id_a_pl/informacje_konsularne/wizy_do_indonezji/

  Pozdrawiam

  • Emiwdrodze
   12 grudnia, 2015

   Dzięki za linka, fakt, w Indonezji przepisy potrafią zmieniać się szybko i być różnie interpretowane. Sama się już przekonałam, że co urząd imigracyjny to inne wymagania odnośnie przedłużania wizy :/ Już aktualizuję tekst.

 • Mariano
  15 października, 2015

  A dodam komentarz. Fajna robota, na temat. Wylatujemy z żonką 20 stycznia do Kuala, a wracamy do Polski 27 lutego, ale nie wiemy skąd :D

  • Emiwdrodze
   17 października, 2015

   A dziękuję, komentarze zawsze mile widziane :) To teraz już chociaż wiecie jak ogarnąć wizy w razie jakbyście się zapuścili do Indonezji, udanej podróży!

   • Johned
    13 listopada, 2015

    Witam!Dzwoniłem dzisiaj do wydziału wizowego ambasady Indonezji w Warszawie i otrzymałem wiadomość,że od miesiąca Polacy nie muszę w ogóle płacić za wizę,bez względu na miejsce wyjazdu.Czy ktoś to potwierdzi?

   • Emiwdrodze
    14 listopada, 2015

    hej, ja nic o tym nie wiem, ale wszystko możliwe, przepisy zmieniają tu sobie jak im się żywnie podoba z dnia na dzień bez wcześniejszego uprzedzania. W tym przypadku byłoby to akurat na korzyść :) Ale rozumiem, że nie mówisz o wizie tylko o ruchu bezwizowym przy pobycie do 30 dni? W wizach żadnych zmian nie ma, to śledzę na bieżąco.

 • Emil Krajewski
  13 października, 2015

  A jak wygląda sprawa przedłużana wizy w Denpasar? Mam nadzieję, że nie robią problemów :)

  • Emiwdrodze
   14 października, 2015

   Tak szczerze? Słyszałam niezbyt fajne historie o tym urzędzie.. Ale osobistych doświadczeń nie mam, może się wypowie ktoś, kto ma? Nie masz Emil możliwości przedłużyć gdzieś na Jawie?

 • Piotr Goroh
  13 października, 2015

  30 dni to troche malo na Indonezje, ale $35 zostaje w kieszeni, ja jak nastepnym razem tam zajade to jednak 2×30 wezme. pzdr

  • Emi w drodze
   13 października, 2015

   Powiedziałabym, że 2×30 to też kropla w morzu..:P Ale lepsze niż nic! :)

 • Aga
  12 października, 2015

  Czy vise VOA można przedłużać w nieskończoność? ;) Tzn. mogę być pół roku w Indonezji, jeśli co miesiąc zrobię sobie zgrabną, krótką wycieczkę za granicę? Super info z pracą zdalną w Polsce!

  Nie rozumiem problemu… Przecież turyści zostawiają tu gruba forsę, co za problem? :/

  • Emiwdrodze
   14 października, 2015

   Też tego nie rozumiem! Ale nie szukaj logiki w Indonezji ;) W teorii nie ma żadnego limitu, ale z każdą kolejną wizą w paszporcie urzędnicy (w niektórych ambasadach!) są coraz bardziej podejrzliwi i zadają coraz więcej pytań o cel i finansowanie tak długiego pobytu. Aha, i pamiętaj – VOA nie przedłużysz więcej niż do 2 miesięcy! Ale pewnie chodziło Ci o tę na wstępie 60dniową z ambasady?

 • Aleksandra
  12 października, 2015

  Mam pytanie, wyjeżdżamy na 33 dni do Indonezji (do Jakarty) czy aby uniknąć opłat wizowych można wyjechać na kilka dnia do Singapuru?

  • Emiwdrodze
   12 października, 2015

   Nie widzę przeciwwskazań! ;) Tylko… policz, czy nie bardziej wam się opłaca jednak wjechać od razu na wizie 60dniowej wystawionej w ambasadzie – kosztuje 50$. Loty do SGP i z powrotem wyniosą was więcej, chyba, że ustrzelicie jakąś super promocję.

 • Karolina Wudniak
  12 października, 2015

  Dobrze wiedzieć, chociaż zanim tam dotrę, to już się może trochę pozmieniać ;)

 • Aleksandra Świstow
  12 października, 2015

  Ja się nabrałam na te „darmowe wizy”, bo oczywiście wszyscy to ogłaszali, ale o szczegółach (konieczności wlotu przez konkretne lotniska) mało kto wspominał… Jeśli chodzi o przedłużanie wizy turystycznej to polecam Mataram na Lomboku- sprawnie i bezboleśnie (również dla kieszeni) :-)

  • Emi w drodze
   12 października, 2015

   Dobrze wiedzieć, dzięki za info! Fakt, na te „darmowe” wizy nacięło się już sporo ludzi nawet zanim je wprowadzili, bo rozgłaszali to miesiące wcześniej, nie mówiąc, że jeszcze trochę potrwa wprowadzanie ustawy w życie ;)

  • Greg Czubik
   10 stycznia, 2016

   witam,
   wybieram sie na Lombok w lipcu 2016. jak to wyglada tytulem wizy? czy musze sie przygotowac i zalatwic wize przed wylotem czy moge skorzystac z bezwizowego wjazdu na lombok? nie moge znalesc informacji czy lotnisko na lombok obsluguje bezwizowe loty…
   poratuje ktos informacja?
   z gory dziekuje :)

   • Emiwdrodze
    12 stycznia, 2016

    Staram się śledzić te nowości wizowe na bieżąco, bo co chwilę coś zmieniają, ale nie wydaje mi się, żeby dodali do listy jakieś nowe lotniska wlotowe oprócz tych sześciu, niestety… Na pobyt do 30 dni możesz tam jednak na pewno kupić VOA.

 • Łukasz Kocewiak
  12 października, 2015

  Zawsze lubię oglądać kolorowe wizy w paszportach lub bilety komunikacji publicznej z najdalszych krańców świata. (-:,

  • Darek Jedzok
   12 października, 2015

   Nu – w sumie jedyną wadą europejskiego Schengenu jest to, że okradł nas z masy kolorowych pieczątek :)

  • Emi w drodze
   12 października, 2015

   Ja też tak do niedawna mówiłam ;) Rozpaczałam jak musiałam wyrobić nowy paszport, bo zabrakło w nim stron, a potem przeklinałam wizy i stempelki w ogóle, bo przez nowy pusty paszport miałam już problem z wjazdem do dwóch różnych krajów :/

 • Barbara Jankowska
  11 października, 2015

  W lutym wybieramy się na Jawę i Sumatrę. Wylot z Banda Acech. Czy będę musiała płacić za wizę wylotową. Pozdrawia.

  • Emi w drodze
   12 października, 2015

   Nie ma nic takiego jak wiza wylotowa :) Może chodziło Pani o podatek wylotowy? Tego od dobrych kilku miesięcy już nie ma, jest wliczony w ceny biletów lotniczych. Może się jednak zdarzyć, że, tak jak pisałam w tekście, będzie Pani musiała zapłacić jak za VOA (35$), gdyż nie spełni Pani warunków ruchu bezwizowego – czyli wyleci lotniskiem, którego nie ma na liście. Chyba, że coś się do tego czasu zmieni, czego życzę :) Pozdrawiam