Wznoszący się majestatycznie na równinie Parku Narodowego Bromo-Semeru-Tengger, dymiący niemal bez przerwy wulkan to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc Indonezji. A że na dodatek leży na środku jej najbardziej zatłoczonej wyspy, nie ma się co dziwić, że okolica jest pełna turystów. ALE, i ten widok można mieć prawie na wyłączność! Jak tam dojechać i uniknąć tłumu lokalnych wycieczkowiczów?
Piąta rano. Na głowie mam kaptur, na rękach rękawiczki, ubrana jestem w zimową kurtkę pożyczoną od chłopaka, dla którego 18 stopni nocą to już mróz – bo w szafie każdego Indonezyjczyka obowiązkowo jest ciepła kurtka, często taka z futerkiem. Bywa, że zakładają ją jadąc motorem w środku upalnego dnia, aby nie złapać wiatru.
Przed wyjazdem z Jogji indonezyjscy znajomi ostrzegali mnie jak to na Bromo zimno. Wzięłam ze sobą nawet ciepły śpiwór na wypadek noclegu pod wulkanem. Trochę to jednak przesadzone. Temperatura w najzimniejszym momencie może spaść i do zera, ale nam, Europejczykom, na tę krótką chwilę wystarczy ubranie 'na cebulkę’ – długi rękaw i bluza z kapturem, bo zaraz po wschodzie słońca robi się z powrotem ciepło. O wiele zimniej i wietrznie było na Ijen!
Z Malang wyjechaliśmy przed 1 w nocy. Wybrałyśmy z kumpelą, która wpadła odwiedzić mnie w Indonezji, taką opcję, święcie przekonane, że to mniejsze zło, i szczęśliwe, że tym sposobem unikamy słynnej turystycznej mafii z Probolinggo. Kierowcy naszego jeepa bardzo się spieszyło i jechał jak szaleniec, twierdząc, że boi się korków. Jakie korki, co on wygaduje, myślałyśmy sobie, przecież jest środek nocy, jesteśmy pośrodku niczego, dookoła las, asfaltu prawie nie ma… Wiedział co mówi. Za którąś górką się zaczęło. Świateł było po horyzont, jeepy stały w miejscu. Przed i za nami na górskich serpentynach widać było mnóstwo jasnych punkcików, wyglądało to nieziemsko, niczym las pełen świetlików. Kierowca zaczął wyprzedzać, nie zważając na brak pobocza, a my się dalej zastanawiałyśmy, dokąd mu się spieszy, przecież do wschodu słońca jeszcze tyle godzin, zanudzimy się tam czekając… Wiedział co robi. Na miejsce dotarliśmy jako jedni z pierwszych, co zapewniło nam miejsce parkingowe w miarę blisko punktu widokowego. Tego dnia (mądrze zaplanowałyśmy sobie wycieczkę na dzień przed Wielkanocą, myśląc, że tak jak w Polsce jest to jeszcze normalny dzień pracy, a tu się okazało, że w Indonezji świętują Wielki Piątek, za to Poniedziałek Wielkanocny jest już dniem roboczym!) z ponoć 400 dostępnych pod Bromo jeepów do wypożyczenia, zajęte były wszystkie.
Droga na punkt widokowy to jeden wielki bazar. Kupić można różne figurki, pocztówki no i oczywiście zjeść coś ciepłego – Indomie, czyli napakowany glutaminianem sodu makaron instant, a potem popić Milo, tutejszym Nesquikiem.
Jak już przecisnęłyśmy się przez tłumy na platformie widokowej i skacząc przez barierkę zapewniłyśmy sobie w miarę dobrą miejscówkę do podziwiania wschodu słońca, i tak co chwilę byłyśmy przez kogoś popychane, szturchane, proszone o wspólne zdjęcie – koszmar.
Kierowca kazał nam być z powrotem pod autem o 6, ale celowo spóźniłyśmy się pół godziny, bo dopiero po 6 na punkcie widokowym zaczęło się przerzedzać i mogłyśmy podziwiać panoramę w spokoju. Ja nie z tych, którzy zachwycają się wschodami, ładny był, ale specjalnie od innych wschodów, które w życiu widziałam, się nie różnił. Za to niebo nad samymi wulkanami zaczęło nabierać kolorów kiedy tłumy wracały już do swoich jeepów. Reszta grupy czekała już na nas nieco wkurzona, ale co tam, stracili najlepsze widoki, a i tak staliśmy jeszcze potem długo w potężnym korku na drodze wyjazdowej.
Podjechaliśmy na jeszcze inny punkt widokowy:
I dalej już przez „sand sea” do krateru, na który trzeba się było wspiąć:
Podejście było dość strome, ale bez przesady. Słabszych kondycyjnie Azjatów/leniwych turystów na górę wwożono konikami. Biedne te konie, ścieżka wąska, do tego rzeka ludzi w obie strony, podejście nie należy do najprzyjemniejszych.
Chodząc po krawędzi kaldery wulkanu można zajrzeć bezpośrednio do jego paszczy, wypuszczającej kłęby dymu. Dymu trącącego nieco jajkiem, ale bez tragedii, na basenach termalnych na Słowacji bywa bardziej śmierdząco ;) To miejsce zachwyca, ale i przeraża, bo wąskiej ścieżki od krateru nie oddziela żadna barierka. Jeden krok za daleko i gotujemy się w kotle.
Nie omijajcie Bromo, bo naprawdę zachwyca! To kolejne miejsce polecane w przewodnikach jako „naj” i kolejny raz przeszło mi przez myśl, żeby je w związku z tym odpuścić, bo na pewno będzie zatłoczone do granic możliwości. Fakt, w końcu jesteśmy na jednej z najgęściej zaludnionych wysp świata, ale da się te tłumy mocno zredukować i teraz już wiem jak.
Przede wszystkim, nie zapuszczać się tu w niedziele ani indonezyjskie święta – to akurat zasada sprawdzająca się wszędzie na Jawie. Po drugie, iść w teren pieszo zamiast wybierać wycieczkę jeepem. No i (mówię to nauczona doświadczeniem, bo ja tego nie zrobiłam, naiwnie myśląc, że wybieram opcję mniej popularną, a przy okazji chciałam zwiedzić Malang, który rozczarował mnie na całej linii) – nocować w Cemoro Lawang i zarezerwować sobie poranek i południe na długi spacer lub przejażdżkę skuterem (z kierowcą lub bez) po okolicy.
Wszystko pięknie, ale jak się tam dostać?
Sposobów jest kilka, mniej lub bardziej wygodnych, czasochłonnych i kosztownych:
1. Pociąg do Probolinggo + minibus do Cemoro Lawang. Opcja zdecydowanie najtańsza.
Z Yogyakarty w kierunku Probolinggo odjeżdżają trzy bezpośrednie pociągi dziennie – tańsze SRI TANJUNG (194) o 7:00 rano i LOGAWA (188) o 8:57, oba ze stacji kolejowej Lempuyangan położonej raptem kilka km od ścisłego centrum miasta oraz wygodniejszy, jednak nieco droższy RANGGAJATI (102) z głównej stacji Tugu. Te tańsze posiadają wyłącznie wagony klasy ekonomicznej, ale nawet one mają standard wyższy niż polskie osobówki. W pociągu Ranggajati wybierać możemy między klasą business a executive. Podstawowa między nimi różnica jest taka, że economy ma 3 siedzenia w rzędzie, więc jeśli jest full to może być ciasno, business już tylko 2, a executive przypomina niemalże klasę biznesową w samolocie. Wszystkie, nawet najtańsze pociągi w Indonezji mają (od nie tak dawna) klimatyzację, zakaz palenia na pokładzie i czyste toalety. A co najważniejsze, miejscówki! Nie grozi nam więc brak miejsca siedzącego. Bilety kupować trzeba min. 24 h przed odjazdem pociągu. Można je zarezerwować przez internet np. na stronie tiket.com, która akceptuje większość europejskich kart płatniczych lub już na miejscu w sklepikach Indomart i Alfamaret – jednak radzę kupować je z wyprzedzeniem, szczególnie jeśli na Jawę wybieracie się w trakcie któregoś z licznych długich weekendów.
Pierwszy pociąg dociera do Probolinggo odpowiednio o 16:10, 17:35 i 18:14. Wg mnie najlepiej jechać tym najwcześniejszym, bo jest wtedy większa szansa, że załapiemy się na pełen busik do Cemoro Lawang – choć nawet w tym przypadku nie ma co liczyć na lokalną cenę. Jadąc tymi późniejszymi pociągami też możemy dostać się do CL tego samego dnia, ale może kosztować to więcej, bo cena minibusa zależy od osób w nim siedzących, a o tej porze nie będzie on już raczej pełen miejscowych. Zaraz po wyjściu z pociągu dopadnie nas banda naganiaczy, którzy obiecają dojazd na terminal autobusowy za 5k i dalszy transport do Cemoro Lawang za 50k. Na 99% dowiozą nas jednak do agencji, w której okaże się, że owszem, do CL możemy pojechać, ale za 75k, bo „kierowca się pomylił”. To późnym popołudniem, znajomi, którzy przybyli na miejsce parę godzin wcześniej, płacili prawie lokalną cenę 35k. Przejazd z Probolinggo do Cemoro Lawang zajmuje ok. półtorej godziny.
Więcej pociągów jest z Surabai (jeśli ktoś tam ląduje), a także z Banyuwangi na wschodzie Jawy (jeśli ktoś jedzie od strony Bali czy Ijen).
Całkowity koszt z Yogyakarty: od 74k do nawet 315k za pociąg + 35k-75k za minibus = 109k-390k – sam dojazd
Już na miejscu można wybrać się na zorganizowaną wycieczkę jeepem (ale po co, skoro już przyjechaliśmy tu sami?), który zbiera turystów z hoteli ok. 3.30 rano, znaleźć skuter z kierowcą, który za ok. 150k obwiezie nas po okolicy tak, jak chcemy i wie, jak ominąć kasę biletową (cena wstępu do Parku Narodowego jest złodziejska – 220k w tygodniu, w weekend drożej, i nie wierzę, że kasa idzie w dobre ręce, często nawet nie dostaje się do ręki biletu) lub wybrać się na długi, darmowy spacer po okolicy pieszo, również omijając bramki wejściowe szerokim łukiem (bo za hotelem Cemara Indah jest ścieżka bez kasy biletowej). W ciągu dnia, kiedy pełno tu jeepów z turystami, okolicy pilnują strażnicy, którym zdarza się kontrolować bilety, ale przed wschodem słońca czy po opuszczeniu terenu przez wycieczki, raczej nam to nie grozi. Nikogo nie namawiam do oszustw, jednak warto wiedzieć, że uczciwie płacąc za bilet często nie dostajemy żadnego pokwitowania i szanse, że kasa idzie w nieodpowiednie ręce, są duże.
2. Pakiet wycieczkowy z jednej z licznych na Jawie agencji turystycznych – zabiorą nas na miejsce busikiem lub pociągiem, można wybrać opcję tylko transportu (dzielonego z innymi turystami lub auta z prywatnym kierowcą) lub dojazd już z hotelem na miejscu i wycieczką na wschód słońca, pakietów jest do wyboru do koloru.
Są też wycieczki od razu w zestawie z Ijen, jednak wybierając taki pakiet wymęczycie się strasznie, spędzając niemal 3 dni w busie. Opcja wyłącznie dla tych mających bardzo mało czasu – choć jego oszczędność jest tylko pozorna, bo dojazd do Bromo pociągiem zajmuje go wręcz mniej.
Przykładowe ceny z biur podróży w Yogyakarcie:
przejazd minibusem (wyjazd ok. 8 rano, dojazd na miejsce ok. 20) + najtańszy hotel z ciepłą wodą i śniadaniem: 450k/os.
przejazd pociągiem klasy executive + nocleg w najlepszym z dostępnych hoteli (co absolutnie nie znaczy, że luksusowym) standardzie: 1.750k/os.
Między najtańszą a najdroższą z opcji jest jeszcze kilka pośrednich, zainteresowanych proszę o kontakt mailowy :)
Ceny nie obejmują biletu wstępu do Parku Narodowego: 220k (w przypadku wyjazdu z biurem podróży niestety nie da się uniknąć tej opłaty)
3. Dojazd z Malang – wydawał się sensowny, ale, jak się okazało w praniu, to najsłabsza i najdroższa z opcji. Tu też są dwie możliwości – pierwsza to dojazd kawałek transportem publicznym, a dalej moto taxi przez wioskę Ngadas. Taki dojazd planowałam, ale na miejscu wyszło na to, że raz że drożej, dwa, że dłużej, a trzy, że ciężko ten transport znaleźć! Jeśli ktoś jest zawzięty, więcej info o tym znajdzie na anglojęzycznych blogach. Opcja na pewno warta uwagi jeśli ma się własny motor.
Wersja zdecydowanie przystępniejsza to pakiet wycieczkowy z jednej z agencji podróży w Malang – tym razem się ugięłam i z takiego gotowca skorzystałam… Wyjazd z miasta jest ok. 1 w nocy, dojazd wyboistą drogą (o zmrużeniu oka nie ma już mowy!) na wschód słońca, podziwianie go wraz z tłumami, wycieczka po „piaszczystym morzu” i wejście na krater oraz powrót do Malang.
Całkowity koszt z Yogyakarty: 740k (dojazd+bilet wstępu+wycieczka: 140k za najtańszy pociąg Yogya – Malang + 600k wycieczka)
Bilety na pociąg do Malang zarezerwujesz tu.
4. Przejazd autem z prywatnym kierowcą z Yogyakarty lub Surabai – dla tych ceniących sobie komfort, zdecydowanie najbardziej bezstresowa z opcji.
Organizuję prywatne wycieczki ze startem w Surabai, co jest lepszą opcją niż wyjazd z kierowcą z Jogji – z początkiem późnym wieczorem lub rano, z lub bez noclegu pod Bromo, zainteresowanych odsyłam najpierw do tego wpisu.
Bilety na pociąg do Surabai zarezerwujesz tu.
Inne wskazówki:
- jadąc minibusem z Probolinggo i kolejnego dnia planując wycieczkę pieszo warto prosić o podwózkę do guesthouse’ów jak najwyżej pod górę, tak, aby rano móc spać dłużej, a wspinać się krócej :) Z relacji znajomych wiem, że słynny hostel Cafe Lava jest przereklamowany i cena mocno zawyżona, za to jest tam sporo innych rodzinnych pensjonacików, które w internecie nie istnieją – w granicach 150 k za pokój
- wspinając się pieszo wschód słońca obejrzeć można z miejsca poniżej głównego punktu widokowego – jest tam o wiele mniej ludzi, a po wschodzie udajemy się na samą górę, gdzie będzie już prawie pusto! Tym sposobem też można ominąć bramki biletowe.
- dla zmarzluchów – na miejscu można wypożyczyć ciepłe kurtki, czapki, szaliki… :)
- dwie mapki okolicy:
Raffmo
19 sierpnia, 2024Twoje strony to skarbnica rad ! Dzięki !
Rozumiem, że ścieżka za hotelem Cemara Indah bez kasy biletowej wciąż działa ?
Ile czasu należy przeznaczyć od tego hotelu Cemara Indah dla średnio sprawnych 50 latków :P na wejście ?
Emiwdrodze
20 sierpnia, 2024Ależ proszę bardzo! ;) Hmm, natworzyli parę dodatkowych punktów pobierających opłaty – za wstęp do Parku Narodowego, ale też za wejście do wioski (na dostęp na punkt widokowy Seruni, to już znacznie mniejsza kwota), więc nie mam pewności jak z tamtą konkretną ścieżką, ale na upartego wciąż da się ominąć wszelkie kasy na przykład przez punkt Metigen.
Robert
11 czerwca, 2024Cześć :)
Po raz kolejny dzięki za mnóstwo przedatnych informacji. Będę podróżował od wschodniej strony, czyli z Bali, i będę pomału przemieszczał się dalej w stronę Dżakarty. Mogłabyś podpowiedzieć, jak najlepiej ugryźć po drodze Bromo? Dodam że będę sam. Z góy dzięki, pozdrawiam :)
Emiwdrodze
12 czerwca, 2024hej, tak samo jak z każdej innej strony – czyli, jeśli chciałbyś zorganizować to sobie sam, wszystko jest w tekście ;) A jeśli wolisz zwiedzać z kierowcą, podeślę ofertę na maila.
Daria
19 marca, 2024Cześć Emilia!
Chciałbym prosić o pomoc w organizacji przejazdu z Yogyakarty do Bromo, Cemoro Lawang, Ijen i dalej na Bali. Czy mogę prosić o przesłanie oferty albo jak to zorganizować? Bardzo dziękuję!
Emiwdrodze
21 marca, 2024hej Daria! Jasne, wysyłam ofertę na maila :)
Daria
19 marca, 2024gr8!!!Thx!!!
Janusz
18 marca, 2024Dziekuję za czas poświęcony na prowadzenie bloga, w którym jest dużo przydatnych informacji. Proszę o przesłanie oferty za transport i ewentualnie nocleg dl 2 osób z YOGO i Surabaya na Bromo i Wodospady z tym, że chcielibyśmy w każdym miejscu zostać po 2 -3 dni. Sprawa pilna
Emiwdrodze
21 marca, 2024Panie Januszu, jeśli ta pilna sprawa jest na po 20tym kwietnia, zapraszam do kontaktu mailowego na kontakt@emiwdrodze.pl. Przed tą datą już nic nie zaradzę, zbliżają się ważne święta, Jawa obłożona, zresztą ja też.
Janusz
22 marca, 2024Wysłałem zapytanie dzisiaj ale także 17.03.2024. Pozdrawiam.
Andrzej
25 lutego, 2024Witam . Planuje byc w Jogokarcie w dniach 16-20 kwiecien w 2 osoby i starac sie juz stad wracac do Polski . Przeczytałem wszystkie chyba opisy:) .Sa super . Czy miała bys jakas oferte Yogokarta -Bromo -yogokarta .Nie musimy miec luksusów .
Emiwdrodze
27 lutego, 2024Dzień dobry, a czy ten wpis był czytany? https://emiwdrodze.pl/indonezja/jawa/kalendarz-indonezyjskich-swiat-2024/
Termin dość kiepski, trzeba już rezerwować bilety i noclegi koniecznie i będzie drożej niż normalnie i tłumy :( Nie możecie jakoś przearanżować tych dat jeszcze? Kontynuujmy na prv.
Lu
10 listopada, 2019Czesc,
Prosze równie o ofertę Bormo Bali :)
z góry dziekuje
Piotr Aleksiejczyk
12 maja, 2019Cześć Emi!
Chciałbym prosić o Twoje wsparcie przy organizacji przejazdu z Yogyakarty do Bromo, Cemoro Lawang, Ijen i dalej na Bali. Mogę prosić o przesłanie oferty albo jak to zorganizować? Co doradzasz?
Będziemy w JOG od 16.09, z JOG chielibyśmy jechać 18.09/19.09.
Emiwdrodze
12 maja, 2019Najlepiej mailowo, już podsyłam ofertę :)
monikamaka
19 stycznia, 2019cześć, świetny wpis, bardzo przydatny, dziękuję za niego (i za resztę świetnych wpisów też :) )
Mam pytanie, jak długo, mniej więcej, byłas w Cemoro Lawang/na Bromo? Pytam, bo z tego, co widziałam, pociąg do Banyuwangi mam o 11:00 albo około północy i nie wiem, czy zostać tam na drugą noc czy wracać jeszcze tego samego dnia po zejściu z Bromo? (i czy zdążę na ten o 11:00)
będę bardzo wdzięczna za wskazówki!
PS. Kliknęłam w reklamę :D
Emiwdrodze
18 lutego, 2019Pociągów na tej trasie jest dużo więcej, sprawdź dokładnie :) na ten o 11 może być ciężko zdążyć, ja bym jednak celowała w coś popołudniu.
Paulina
27 sierpnia, 2018Cześć :) Mam pytanie a propos przemieszczania się po Jawie.
Planujemy przejechać z Bali w stronę Dżakarty (na lotnisko) zaliczając po drodze świątynie typu Borobudur i właśnie wulkan Bromo oraz Ijen. Jak według Ciebie najlepiej byłoby zorganizować taką podróż? Chodzi mi o środki transportu, czy z Bali lepiej przepłynąć promem i potem busem czy są jakieś pociągi? Miałabyś jakieś sugestie w których miejscowościach warto byłoby zatrzymać się na nocleg? Czy może warto wynająć jakąś wycieczkę która pomoże w przemieszczeniu się z Bali do Bromo?
Z góry dziękuję za pomoc.
Emiwdrodze
28 sierpnia, 2018Najlepiej pociągiem, zdecydowanie :) Tak jak opisane w tekstach o Bromo i Ijen (emiwdrodze.pl/indonezja/jawa-krater-ijen/) tylko w odwrotną stronę :) Można też na Bali poszukać wycieczek lub kierowcy, choć zawsze są to opcje droższe niż z początkiem na Jawie (w Yogyakarcie) z kierunkiem na wschód. Odnośnie noclegów, tak jak w tekście tym i tym drugim o Ijen :)
Hubert
7 sierpnia, 2018Witaj;) ja równieżpoproszę ofertę Yogja -> Bromo -> Ijen -> Bali :) w Yogja będziemy ok. 12 sierpnia br.
Emiwdrodze
8 sierpnia, 2018Poszło :)
Magdalena N.
29 lipca, 2018hej, ja poproszę o ofertę Yogja -> Bromo -> Ijen -> Bali :) dla 4 osób. Może być tylko odstawieni e na prom. Wyjazd z Yogi ok. 23.04. Troszkę jeszcze czasu jest ale lubię planować wcześniej. Z góry dziękuję i pozdrawiam
Emiwdrodze
8 sierpnia, 2018Ok, już ślę, ale ceny są aktualne na chwilę obecną, nie ma gwarancji, że do kwietnia się nie zmienią!
Weronika
24 sierpnia, 2023Hej
Ja zastanawiam się czy wracając z Borneo lepiej lecieć do Yogykarty czy Surabsji żeby zobaczyć wulkan Bromo ?
Yogakarta ciekawsza na pewno , tylko trochę dalej .
Będę podróżować z mężem i 2 dzueci
Z góry Dziekuje za odpowiedz
I jeśli masz ofertę na bromo z yogijarty to poproszę
Pozdrawiam
Emiwdrodze
25 sierpnia, 2023hej,
wg mojej wiedzy nie ma bezpośrednich lotów z Pangkalan Bun (jeśli to stamtąd lecicie) do Yogyakarty, tylko do Surabai lub Semarang. Wybór lotniska zależy od trasy Waszej dalszej podróży :)
Jeśli chcielibyście na Jawie Wschodniej zobaczyć tylko Bromo to można to zrobić z wyjazdem z Surabai, powrotem tam i potem pociągiem przejechać do Yogyakarty, skąd już są loty czy na Bali czy do Dżakarty, ale jeśli zależy Wam też na Tumpak Sewu i Ijen, a potem wybieracie się na Bali, najpierw wybrałabym się do Yogyakarty, dopiero potem na Jawę Wschodnią, żeby zakończyć na Bali.
Ofertę wysyłam na maila :)
Baretk
2 czerwca, 2018Hej Emi, Czy mogłabyś mi podesłać ofertę przejazdu Surabaya-Bromo-Ijen-Bali. Najbardziej mi zależy żeby być na Bromo o wschodzie słońca następnie Ijen w ten sam dzień i popołudniu/wieczorem żeby nas odstawiono na prom na Bali. Jestesmy w 4 osoby. Jezeli nie masz takich kontaktów to poproszę o wysłanie tej trasy z Jogi(wtedy wiadomo bez surabaya) . :)
Emiwdrodze
3 czerwca, 2018Podeślę na maila :)
Ola
5 sierpnia, 2018Cześć, podpinam się pod prośbę Baretk :) Czy mogłabyś mi również podesłać na maila zarówno ofertę przejazdu Surabaya-Bromo-Ijen-Bali jak i trasę z Jogi? Rónież zależy mi na odwiedzeniu Bromo o wschodzie słońca i Ijen tego samego dnia. Dziękuję!
Emiwdrodze
8 sierpnia, 2018hej, wycieczki z Surabai to wszystko private tour szyte na miarę, nie mam więc gotowego cennika, żeby to wycenić, musiałabym znać więcej szczegółów – o której lądujecie w Surabai? Chcielibyście spać pod Bromo czy jechać wieczorem od razu na wschód słońca? Na maila już wysłałam gotową ofertę z Jogji, więc proszę tam odpowiedz i koniecznie podaj choć orientacyjną datę wyjazdu. Pozdrowienia!
Bacha
14 maja, 2018Hej Emi. Twój Blog będzie dla mnie główną inspiracją krótkiej Indonezyjskiej podróży :-) Jakaś podpowiedź jak najlepiej dostać się do dogodnego miejsca startowego na Bromo z Semarang?
Emiwdrodze
20 maja, 2018hej, albo szukać lokalnych autobusów Semarang-Probolinggo, albo podjechać do Yogyakarty i zaczynać stąd – może to być szybsza opcja.
Robert
30 kwietnia, 2018Ja dla odmiany również poproszę ofertę Yogja -> Bromo -> Ijen -> Bali :) w Yogja będziemy ok. 19 maja br.
Emiwdrodze
12 maja, 2018Poszło! :)
Aga
16 maja, 2018Czy i ja mogę prosić ofertę Yogja -> Bromo -> Ijen -> Bali? 2 os. Bedziemy pewnie ok. 22 maja.
Emiwdrodze
23 maja, 2018ajj, chyba się spóźniłam :(
Janek
7 kwietnia, 2018Cześć, na wulkan chcielibyśmy dotrzeć w piątek, 8 czerwca z samego rana. Powiedz, jaką mamy najszybszą i najwygodniejszą opcję z Yogyakarty? Koszty są ważne, ale raczej drugorzędne w stosunku do czasu i wygody.
Emiwdrodze
8 kwietnia, 2018hej, o tym jest cały powyższy artykuł :)
Najwygodniej to samolotem do Surabai i stamtąd autem, ale to sporo droższa opcja. Ewentualnie autem z Jogji, jeśli potrzebowalibyście pomocy w ogarnięciu tego to proszę o kontakt na priv.
Janek
8 kwietnia, 2018No właśnie pisaliśmy na priv na „kontakt” w sprawie dojazdy z jogi autem. Jesteś w stanie nam pomoc?
Emiwdrodze
8 kwietnia, 2018Ah to skoro pisaliście to poczekajcie proszę na odpowiedź :) Nie mogę się wygrzebać z zaległości mailowych, więc odpowiadam tak w 2-3 tygodnie, chyba, że widzę jakieś zapytanie last minute. Ale odpisuję na wszystkie wiadomości :)
Jagoda
13 marca, 2018Cześć :) Wybieramy się z chłopakiem do Indonezji na przełomie sierpnia i września. Czy mogłabyś podesłać mi ofertę biura, by dostać się na wulkan Bromo i Ijen? Pozdrawiam :)
Emiwdrodze
14 marca, 2018Poszło!
Małgorzata
3 lutego, 2018Witam,(singielka) będę w Yogyakarcie 17-21 maja 2018, czy będziesz w tym czasie w swoim hoteliku? Proszę o wsparcie jak przedostać się z Yogi do Bromo, Ijen i dalej na Bali, tzn chodzi mi o konkretne kontakty, np ten skuter z kierowcą z Cemoro na Bromo mi się podobał. Dziękuję
Emiwdrodze
9 lutego, 2018hej, nie wiem czy będę, 11go maja lecę do Malezji, ale nie wiem jeszcze na jak długo. Kontaktu do moto taxi pod Bromo nie mam, ale znajdziesz ich tam na miejscu bez problemu. Przesyłam Ci ofertę wycieczek na maila!
Emi w drodze
11 stycznia, 2018hej Dorota! (Nie)stety jak napisałaś to już byłam z powrotem w Jogji… Daj znać koniecznie jak będziesz kiedyś w Jog, chętnie się spotkam :) Pozdrowienia!
Anonim
8 stycznia, 2018Pociąg do Probolinggo jedzie przez Surabaya jedzie i jedzie bo to bardzo duże miasto
Emi w drodze
8 stycznia, 2018Jest moloch, choć w mieście korki nie aż tak złe jak to sobie wyobrażałam :)
Natalia
22 listopada, 2017Cześć! Znalazłam u Ciebie wiele cennych rad. Planuję podróż do Indonezji na przełomie lipca i sierpnia nadchodzącego roku. Chciałabym dostać się na Bromo i Jien z Yogjakarty, a później przetransportować się na Bali. Czy mogłabyś podesłać ofertę? :) Dziękuję
Emiwdrodze
22 listopada, 2017Już :)
Monika Radomska
9 listopada, 2017Czesc Emi, czy mozesz podeslac oferte biura z yogi na bromo i ijen? Potem chcemy sie przerzucic na bali
Emiwdrodze
12 listopada, 2017Poszło! :)
Franka
15 września, 2017Hejka!
Mozna prosic oferte biura na wyjazd z Jogjy na Bromo + Ijen? Okres miedzy 22.09-24.09
Dziekuje! :)
Emiwdrodze
16 września, 2017Poszło, proszę! :)
Ola
21 października, 2017Hej Emi, dzięki za wszystkie informację! Proszę o przesłanie oferty na wycieczkę z Bali na Bromo i Ijen. Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam. Ola
Emiwdrodze
24 października, 2017Proszę bardzo!
Maciek
3 września, 2017Cześć,
we wrześniu jedziemy do Indonezji i 4.10 chcielibyśmy przejechać z Yogyakarty do Cemoro Lawang. Mogłabyś przesłać mi na maila ofertę biura na sam przejazd i na przejazd z noclegiem (1 noc)?
Maciek
3 września, 2017Poprosze tez o oferte z probolinggo na bromo jako caly zorganizowany wyjazd, bo tez rozwazamy
Emiwdrodze
4 września, 2017Poszło, ale wszystko jest z wyjazdem z Jogji, nie z Probolinggo.
Ola
14 sierpnia, 2017Cześć,
we wrześniu jedziemy do Indonezji i 4.09 chcielibyśmy przejechać z Yogyakarty do Cemoro Lawang. Mogłabyś przesłać mi na maila ofertę biura na sam przejazd i na przejazd z noclegiem (2 noce)?
Emiwdrodze
18 sierpnia, 2017Poszło! :)
Agnieszka
2 sierpnia, 2017Witaj Emi,
Twój blog jest dla mnie źródłem wielu informacji z racji, że wybieramy się z chłopakiem do Indonezji pod koniec września :) Chcielibyśmy pojechać na Bromo i Jien z Yogjakarty, a później przetransportować się na Bali, rozważamy także wycieczkę na Merapi zamiast Bromo i Jien. Czy mogłabym prosić o ofertę biura podróży o której wspominali poprzednicy? Widzę, że polecasz Bromo, a nie Merapi mimo że jest bliżej Yogjakarty. Czy według Ciebie Bromo jest ładniejszy lub łatwiejszy?
Emiwdrodze
3 sierpnia, 2017Już ślę! Ale oczywiście Merapi też polecam, i to bardzo! Bromo jest zdecydowanie łatwiejszy, można na niego praktycznie wjechać, a Merapi wymaga dobrej kondycji.
maja
6 lipca, 2017Witaj,
oglądam twoje wpisy i jestem nimi zachwycona. Piękne przeżycia, w sierpniu planuje odwiedzić Indonezję i zdobyć któryś z wulkanów (może Bromo) czy miałabyś jakieś porady dla mnie odnośnie wulkanu ? jaki ubiór wybrałaś? Ciepło ściskam Majka ! :)
Emiwdrodze
10 lipca, 2017Wpisy i o Bromo, i o Ijen (https://emiwdrodze.pl/indonezja/jawa-krater-ijen/) pełne są już porad, nie wiem co więc jeszcze miałabym Ci poradzić? ;) Pozostaje mi życzyć podobnie pięknych przeżyć! :)
Paweł
5 czerwca, 2017Hej, jedziemy za tydzień z dziewczyną do Indonezji i mam takie pytanie – czy jest opcja zwiedzania Bromo z Bali? Bo tam najprawdopodobniej będziemy przebywać bo nie starczy nam już czasu na zwiedzanie Jawy. Wiemy już od znajomej że ona robiła taki „wypad” z Bali na Kawah Ijen, jednak Bromo jest znacznie dalej… Znasz może jakieś firmy które zajmują się organizacją takich wycieczek? Pozdrawiam
Emiwdrodze
6 czerwca, 2017Hej, oj tak, to kawał drogi, rozważcie lot do Surabai i wypad stamtąd zamiast lądem z Bali. Jeśli zależy Wam na drodze lądowej to sprawdź biuro Perama z siedzibą na Bali, mają chyba najlepsze opinie.
P.S. Jeśli skupiacie się na Bali to tam też są ze dwa piękne wulkany, na które można się wdrapać zamiast Bromo :)
Ewelina
20 maja, 2017Cześć Emi,
we wrześniu przylatujemy do Indonezji. 18.09.2017 ok 8-9 rano planujemy dotrzeć do Yogyakarty samolotem z Jacarty. Niestety mamy tylko 1 dzień na miejscu a chcemy zwiedzić Borobudur i Prambanan. Będziemy chcieli wypożyczyć samochód, czy możesz polecić jakąś wypożyczalnię i ewentualnie nocleg blisko lotniska?
Kolejnego dnia chcemy udać się na Wulkan Bromo. Ze względu, że mamy mało czasu w Indonezji i chcemy go zaoszczędzić na przemieszczaniu się to będziemy korzystać z samolotu. Chcemy polecieć z Yogyakarty do Surabaji i tam wypożyczyć samochód. Czy uważasz, że to najszybszy sposób dostania się do Bromo, czy jest może szybszy? Wszystkie wskazówki mile widziane :)
P.S Super blog, dużo informacji praktycznych na nim znalazłam :)
Emiwdrodze
20 maja, 2017Po przegląd sprawdzonych noclegów zapraszam tu:
emiwdrodze.pl/indonezja/gdzie-spac-w-yogyakarcie/
Samolot jest szybszy niż pociąg (1h vs 5h), ale do tego dochodzi dojazd na (i z) lotnisko, odprawa, więc koniec końców podobnie, a odnośnie kierowcy, odezwę się na maila!
Julia
12 maja, 2017Hej!
Będziemy na Jawie w lipcu tego roku i planujemy wybrać się na Bromo i Ijen z Yogyakarty. Czy mogłabyś wysłać nam na maila ofertę z biura podróży, o której wspominałaś? Chcemy jechać na Bromo 31.07.17.
Pozdrowienia i z góry dziękuję! :)
Julia
Emiwdrodze
13 maja, 2017Poszło :)
michal
19 czerwca, 2017czesc.
czy ja takze moglbym poprosic o taka oferte? :) bedziemy w weekend w yogykarcie i pewnie w polowie przyszlego tygodnia (27-28.06) chcielibysmy pojechac na bromo i ijen. pozniej planujemy dostac sie na bali.
pozdrawiam i z gory dziekuje :)
michal
Emiwdrodze
19 czerwca, 2017hej, poszło, chociaż termin trochę niefortunny, może być ciężko z transportem i noclegami… Zaplanujcie sobie okres do ok. 2 lipca porządnie już teraz.
(jeśli nie wiecie o co chodzi, odsyłam tu: https://emiwdrodze.pl/indonezja/ramadan-w-indonezji/)
Asia
9 lipca, 2017Hej,
Bedziemy w cztery osoby przemierzac Indonezje od 22 lipca. Chcielibysmy wybrac sie na Bromo z Yogyakarty. Moge prosic o oferte o ktorej pisalas na maila oraz namiary hosteli, ktorymi zarzadzasz.
Dzieki i brawo za bloga!
Emiwdrodze
11 lipca, 2017Ofertę wycieczek już ślę na maila, a noclegi to: Luwabica art’n coffee house (https://www.airbnb.pl/users/20640263/listings) i Losmanos hostel (https://www.instagram.com/losmanoshostel/) :)
Bogumił Karbowiak
9 maja, 2017Cześć.
Czy rozkłady jazdy pociągów zmieniły się w całej Indonezji. Miałem plan jechać z Karangasem do Probolinggo 18 sierpnia pociągiem SRI TANJUNG o 6:45, ale od 7 lipca zniknął z rozkładu. Zresztą wszystkie ekonomi na tej trasie. Zostały tylko pociągi executif.
Wiesz coś na ten temat?
Pozdrowionka.
Adam
9 marca, 2017Cześć Emi
będziemy z żoną i dziećmi 7 i 11 lat na jawie w połowie czerwca. Lądujemy w Yogyakarcie rano. Chcemy zobaczyć Borobudur i Prambanan.Potem na Lombok. W Indonezji będziemy tylko 18 dni więc chcemy jak najlepiej wykorzystać czas. Napisz mi proszę co według Ciebie oprócz świątyń byłoby warte zobaczenie w okolicy Yogyakarty biorąc pod uwagę wiek dzieci. Czy myślisz, że w ciągu jednego dnia dałoby radę na spokojnie bez pędzenia i pośpiechu zobaczyć te dwie świątynie (gdyby wykupić wycieczki w biurze i zacząć od rana) Bijemy się jeszcze z myślami czy zobaczyć Bromo. Gdyby wyruszyć z Yogakarty zobaczyć Bromo i wrócić do Yogakarty to taka wycieczka zajmuje 2 czy 3 dni? A może z Bromo łatwiej pojechać na Bali do Denpasaru?
Myślę że ostatecznie zdecydujemy się na dwie świątynie, spacer po Yogyakarcie i wylot. Czy dodałabyś do tego Coś jeszcze. Napisz proszę koniecznie co z tym Bromo.
Czy mogę prosić o namiary na te zaprzyjaźnione biura.
dziękuję i pozdrawiam Adam
Emiwdrodze
12 marca, 2017Co zobaczyć w Jogji: https://emiwdrodze.pl/indonezja/atrakcje-yogyakarty/, dla dzieci zdecydowanie plac Alun Alun Kidul oraz jaskinia Pindul godzinę od miasta jeśli macie czas.
O wycieczkach do świątyń było tu: emiwdrodze.pl/indonezja/borobudur-najwieksza-buddyjska-swiatynia-swiata/ , obie świątynie w jeden dzień (skoro macie ich tylko 18) da się zrobić jak najbardziej, w innym wypadku raczej odradzam. Jeśli potrzebujecie pomocy w zorganizowaniu transportu to się polecam, ofertę wysyłam na maila :)
Monika
22 lutego, 2017Hej Emi, zastanawiam się nad podróżą do Indonezji w terminie powiedzmy 27.05-15.06.2017 więc załapię się na Ramadan. Po przeczytaniu Twojego wpisu o tym okresie,chyba nie powinno być źle, gdyż Idul Fitri wypada pod koniec czerwca. Mogę także przełożyć ten wyjazd na pierwszą połowę października, jak myślisz co będzie lepsze?
Co do Bromo i Ijen, poproszę na maila o ofertę z zaprzyjaźnionego biura podróży:)
A jeszcze jedno, chciałabym zobaczyć zielone tarasy ryżowe na Bali (złote i po zbiorach widziałam w Chinach), czy w czerwcu lub październiku jest taka szansa?
Pozdrawiam:)
Emiwdrodze
11 marca, 2017W czerwcu atrakcje turystyczne na Jawie powinny świecić pustkami, bo muzułmanie w czasie postu mniej podróżują – to wielki plus. Za to październik jest już po sezonie, choć może już troszkę pokropić. Oba miesiące są super na podróż wg mnie. Hmmm nie bardzo ogarniam system sadzenia ryżu niestety :P Przez zdecydowaną większość roku pola są zielone, bo sadzi się go co kilka miesięcy, więc szansa na ich zobaczenie zawsze jest duża. No a mail już idzie :)
Baśka
4 lutego, 2017cześć,
Będę w Indonezji początkiem kwietnia, jeśli nadal współpracujesz z tą agencją, to proszę o więcej informacji. Interesuje mnie wycieczka na wulkan Bromo.
Dziękuję i pozdrawiam,
Baśka
Emiwdrodze
8 marca, 2017Wyślę na maila :)
Maciek
27 stycznia, 2017hej wybieram się w tamte rejony ok 10 lutego czy będą już wycieczki na wulkan czy to jeszcze za wcześnie>
Emiwdrodze
11 lutego, 2017Bromo zamykają tylko jeśli jest akurat wyjątkowo aktywny (w porze deszczowej ograniczony wstęp jest tylko na niektóre wulkany jak Rinjani), wycieczki organizowane są też przez cały rok, jedyne ryzyko jest takie, że jak pada to niewiele tam zobaczysz…
daga
30 grudnia, 2016Hej Emi :) Wyiberam sie w kwietniu na Jawe i chcialam zapytac o mozliwosc zorganizowania wycieczki spod Bromo na Ijen.
Dostaniemy sie sami w okolice Bromo, ale jesli masz w zanadrzu jakis fajny i niedrogi pakiet wycieczkowy na miejscu to chetnie skorzystam :) Np Bromo + Ijen badz spod Bromo do Ijen i konczac na promie na Bali. Jest nas trojka :) Wielkie dzieki!
Moj email to daga.pytel@gmail.com
Emiwdrodze
31 grudnia, 2016hej, ja współpracuję tylko z agencją z Jogji, która organizuje całość przejazdu Jogja-Bali, jeśli chcecie zaczynać z Bromo to szukajcie czegoś tam na miejscu. Jeśli jednak interesuje was opcja z wyjazdem z Jogji, wysyłam na maila :)
Dorota Chamluk
22 października, 2016Ja byłam kilka dni temu, i niestety krater był jeszcze zamknięty ale za to Ijen wynagrodzil wszystko
Emi w drodze
22 października, 2016Będzie po co wracać… ;)
Nasta
14 sierpnia, 2016Świetnie się czyta twoje racje i wskazówki. Zdjęcia boskie. Tymczasem mam pytanie odnośnie organizowanej wycieczki z Yogyakarty do Bromo i Lje kończąc na transferze na Bali. Wybieramy się w pazdzierniku i chcielibyśmy skorzystać.
Emiwdrodze
17 sierpnia, 2016Dzięki :) Odnośnie wycieczek to najlepiej odezwijcie się do mnie mailowo, prześlę wam ofertę biura, z którym współpracuję!
Kamila
31 maja, 2016Droga Emi, a czy możesz podpowiedzieć coś osobom jadących z Bali motorem? Pozdrawiam serdecznie
Ania
11 stycznia, 2016Witam :) wpis bardzo pomógł przy planowaniu trasy po Jawie :D mam pytanie odnośnie powrotu z Cemoro Lewang do Surabaya (skąd mamy samolot dalej). Jak często można złapać busika do Proboliggno, żeby stamtąd pojechać busem do Surabaya ? Chcemy zdążyć na jakiś popołudniowy/wieczorny lot do KL :) podróż końcem kwietnia :)
Emiwdrodze
15 stycznia, 2016To się cieszę :) Busiki odjeżdżają jak tylko się zapełnią. Nie mają rozkładu i odjeżdżają jak są full, więc w sezonie (i rano) jeżdżą częściej, bo wtedy przemiał ludzi większy. Ale zawsze można dopłacić trochę więcej, żeby odjechał szybciej :) Pamiętajcie tylko, że po ciemku nie jeżdżą (chyba, że wynajmiecie cały) – ostatni odjeżdża ok. 16-17.
Milena - onourway.pl
12 grudnia, 2015Hej! Mam pytanie, czy wiesz jak później z Bromo można się najłatwiej i najszybciej dostać na Bali? Bo planuje jechać do Yogy i później Bromo i dalej na Bali. PS. Czy trzeba mieć buty trekkingowe, aby wejść na wulkan czy zwykle adidasy wystarczą? Pozdrawiam Milena!
Emiwdrodze
14 grudnia, 2015Najszybciej to samolotem – Surabaya-Denpasar. A jeśli lądem to w pociąg z Probollingo do Banyuwangi, a stamtąd autobus na prom i prosto do Denpasar czy gdzie tam na Bali chcesz się udać.
Ja miałam trekkingowe, ale adidasy raczej wystarczą, tylko lepiej nie brać nowiutkich jeszcze białych, bo szkoda, pył wulkaniczny je skutecznie brudzi ;) Czemu omijasz Ijen?
Sabina Piłat
29 listopada, 2015Emi, Dziękuję Ci za ten wpis.. szykujemy się na początek lutego.. mam nadzieję, że pora deszczowa nie oznacza, że nie można się dostać na Bromo.
Jeśli dobrze zrozumiałam, mówisz, że jeśli dotrzemy do Probolinggo, to możemy spać gdzieś w pobliżu wulkany i w ogóle uniknąć jeepów? tzn. iść z hostelu na pieszo? :)
Emiwdrodze
30 listopada, 2015Ależ proszę bardzo :) Ciężko przewidzieć jak będzie z opadami w lutym – pora deszczowa zaczęła się w tym roku późno przez El Nino.
Z Probolinggo do Bromo jeszcze daleko, ale już z Cemoro Lawang jak najbardziej możecie ruszać pieszo, nie dając się miejscowym cwaniaczkom wzbogacić :)
Typelek
23 lipca, 2015I ja powoli dojrzewam do tej podróży, chcę na wulkan! Będę zagladać tu częściej, szukajac inspiracji. Póki co nazwy miejscowości brzmia kosmicznie jak i zaplanowanie takiej przygody :))) ale myslę, że po zagłebieniu się w temat, nie będzie to takie straszne.
Emiwdrodze
24 lipca, 2015Zapraszam! I do częstszych odwiedzin bloga i tu do mnie jakbyś już na Jawie była :) Fakt, te nazwy zapamiętuje się dopiero za którymś razem ;)
Hanna Kuo
10 lipca, 2015Zdjęcia przepiękne! Nie wiedziałam nic o tym wulkanie, a spędziłam w mieście parę dni, szkoda. I sama Jogja jest chyba najpięknięjszym miastem na Javie! Kiedyś tam na pewno wrócę :) a póki co zapraszam w odiwedziny do mnie na Tajwan (jesteśmy sąsiadkami) :D pozdraiwam
Emiwdrodze
11 lipca, 2015Z wielką przyjemnością kiedyś bym wpadła, na razie się niestety nie zapowiada, ale będę o Tobie pamiętać jakbym się jednak wybierała! No i wiesz, jakbyś tu wracała…:)
Anonim
10 lipca, 2015Byłam kiedyś w Yogyakarcie! Ale o wulkanie nic nie wiedziałam :( a szkoda. Najpięknijsze miasto na Javie. :)
Emiwdrodze
11 lipca, 2015wulkan jest kilkanaście godzin drogi od Jogji, wcale nie tak blisko :) Tu za to mamy inny, Merapi – najaktywniejszy wulkan świata! Racja, z wszystkich brzydkich miast Jawy to jest jak dla mnie najmniej brzydkie, choć pięknym bym go i tak nie nazwała ;)
Anonim
10 lipca, 2015zdjęcia niesamowite! hipnotyzujące! to musi być niesamowite uczucie stać na krawędzi takiego zionącego smoka.
Emiwdrodze
11 lipca, 2015racja, jest!
Anonim
10 lipca, 2015Piękne zdjęcia! Zazdroszczę widoków. co pysznego polecisz do jedzenia?
Emiwdrodze
11 lipca, 2015ogólnie w Indonezji? To temat na dłuższą odpowiedź, planuję coś o jedzeniu na blogu niedługo :)
Anonim
10 lipca, 2015Jak tam pięknie! Jak w bajce <3
Anonim
10 lipca, 2015Marzy mi się taka podróż <3 podbijam ten wulkan za rok ;)
Emiwdrodze
11 lipca, 2015spełnienia marzeń! :) Daj znać jak będziesz w okolicy!
Anonim
10 lipca, 2015Piękne, do Indonezji też kiedyś trzeba się wybrać. :)
Emiwdrodze
11 lipca, 2015Indonezja i ja zapraszamy ;)
Karolina
6 lipca, 2015Piękne, piękne zdjęcia! Wulkan widziany z góry jest niesamowicie malowniczy. Uwielbiam takie miejsca… :-)
Emiwdrodze
7 lipca, 2015A w takim razie znasz to? :) http://www.youtube.com/watch?v=GWLv3R0zci8
Karolina
7 lipca, 2015Ten sport jest niesamowity, gdybym nie bała się tak o swoje życie to bardzo chętnie wstąpiłabym w ich szeregi. O widokach nawet nie wspominam, bo nie posiadam wystarczającego zasobu słów, żeby zobrazować swój zachwyt nad przyrodą :D
No More Maps
2 lipca, 2015Jedno z moich marzeń, dzięki za wskazówki :) Szczerze powiedziawszy myślałam, kiedy widziałam zdjęcia w internecie, że to kwestia photoshopa. Widzę, że nie miałam racji i bardzo się z tego cieszę!
Emiwdrodze
3 lipca, 2015Natura potrafi więcej niż photoshop :))
Spełnienia marzeń!
Anonim
29 czerwca, 2015Super sprawa, dzięki za poradnik!
Emiwdrodze
30 czerwca, 2015Ależ nie ma za co, niech się przyda! :)
Anonim
29 czerwca, 2015Jawa… moje marzenie :)
Emiwdrodze
30 czerwca, 2015to niech się spełnia szybko! :)
Anonim
29 czerwca, 2015wulkan <3 strasznie chciałabym tam dotrzeć
Emiwdrodze
30 czerwca, 2015to na co czekasz Ewa? :P
Anonim
29 czerwca, 2015Wulkan… element przyrody, który jest jeszcze przede mną :) Genialne widoki! Zazdroszczę! ;)
Emiwdrodze
30 czerwca, 2015Ja mam teraz wulkany gdzie się nie ruszę i co mogę powiedzieć…polecam, na pewno zrobią na Tobie wrażenie! ;)
Anonim
29 czerwca, 2015Na zdjęciach wygląda jakby tam codziennie przewijały sie setki osób
Emiwdrodze
30 czerwca, 2015Powiedziałabym raczej, że tysiące ;) a na zdjęciach starałam się ich jak najmniej złapać!
obserwatore.eu
29 czerwca, 2015Klimaty świetne, urzeźbienie niesamowite ale mieszkać tam troszku niebezpiecznie. Nawet roślinność na większości terenu nie zdążyła odrosnąć.
Emiwdrodze
30 czerwca, 2015Zbyt dużo ludzi to tam nie mieszka, jedynie garstka (ok. 600.000, co jak na Jawę prawie nic) Tengerów w ok. 30 okolicznych wioskach. Ale dookoła innych wulkanów na Jawie i w całej Indonezji życie kwitnie, bo to w końcu tam są najżyźniejsze ziemie…
Anonim
29 czerwca, 2015wygląda trochę jak gejzery na których byłam tylko duży :D
Emiwdrodze
30 czerwca, 2015Gdzie te gejzery Katarzyna? :>
Arek
28 czerwca, 2015A tak na poważnie to niestety kolana padły.
Arek
28 czerwca, 2015Myślałem o rowerze , ale brak mi dwóch pedałów.
Anonim
28 czerwca, 2015Najlepiej rowerem :)
Emiwdrodze
29 czerwca, 2015tacy też byli, ale nie powiem, żebym im zazdrościła jazdy w tym pyle ;)
Arek
28 czerwca, 2015Tylko jeszcze mam dylemat , czy po Bromo wracać do Surabai czy też od razu z Bromo lecieć do Yogi? Co łatwiej zrobić , z Surabai do Yogi jest fajny pociąg 4,5h.
Emiwdrodze
1 lipca, 2015Co się tak na tą Surabaję uparłeś? ;) Z Probolinggo jest też bezpośredni pociąg do Jogji Lempuyangan (właściwie nawet dwa, ale na ten poranny ciężko zdążyć) – o 11.12, no chyba, że od razu po poranku na Bromo chcesz tego samego dnia dotrzeć jak najdalej to wtedy Surabaja może być faktycznie jedyną opcją. Popatrz na tiket.kereta-api.co.id jakie godziny Ci najbardziej odpowiadają…
Arek
28 czerwca, 2015A proszę o poradę , bo lądujemy w Surabaya , i tu pytanie czy na Bromo jechać z Surabaya czy też , z Yogi lepiej , ?
Emiwdrodze
28 czerwca, 2015Jeśli już będziecie w tej Surabai to jednak zdecydowanie lepiej stamtąd, dużo bliżej :) Do Probolinggo dojedziecie pociągiem lub autobusem.
Małgorzata Sztyber
27 czerwca, 2015Cześć :) Piszę do Ciebie w sprawie biletu z Jakarty do Yogjakarty :) Za dwa tygodnie wyjeżdżamy z narzeczonym do Indonezji i chcieliśmy skorzystać z portalu tiket.com w celu kupienia biletu na pociąg. Niestety strona pokazuje, że wszystkie pociągi na 10 lipca są już pełne (fully booked) :? Czy to jest możliwe, że wszystko jest już zarezerwowane, czy to jakiś błąd strony? A może jest jakiś okres czasowy kiedy można rezerwować bilety, np. tydzień przed? Poradź coś, proszę.
Pozdrawiam
Małgosia
Emiwdrodze
28 czerwca, 2015hej Małgosia! Oj, ciężko będzie… Rezerwować można z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, ale tydzień przed i po Idul Fitri (najważniejsze muzułmańskie święto, zakończenie Ramadanu – w tym roku wypada 17/18 lipca) to najbardziej zatłoczone dwa tygodnie w roku i jeden wielki paraliż komunikacyjny. Wszyscy mają wolne i jadą w odwiedziny do rodzin. Kolega już ponad miesiąc temu nie mógł znaleźć biletów na ten okres… Sprawdźcie też loty, może coś się jeszcze znajdzie no i porezerwujcie hotele już teraz, bo z tym też będzie problem!
Małgorzata Sztyber
28 czerwca, 2015Dzięki :) A myślisz, że jest szansa na zakup biletu na miejscu?? Może znasz jakieś busy? Czy już tylko samolot nam zostaje?
Emiwdrodze
29 czerwca, 2015Nie liczyłabym na to, zresztą w tym czasie drogi będą tak zakorkowane, że pokonanie tej trasy autobusem zamiast 15h może trwać i 24h (true story, mój kolega w zeszłym roku tyle jechał autem). Szukajcie czym prędzej, bo utknąć w Jakarcie na dłużej niż dzień też nie chcecie, zapewniam! ;)
Małgorzata Sztyber
1 lipca, 2015Emi, jeszcze jedno pytanie dotyczące tego serwisu tiket.com Mianowicie kupiliśmy bilety na samolot i zapłaciliśmy kartą kredytową. Jest napisane w dodatkach do biletu, że mogą poprosić o jej okazanie na lotnisku w celu weryfikacji, niestety osoba która jest jej posiadaczem nie leci z nami. Więc jak to jest proszą o tę kartę i pisać do nich teraz maile na szybko czy nie i można olać??
Bardzo Ci dziękuję za Twoje odpowiedzi :)
Małgosia
Emiwdrodze
3 lipca, 2015Mi się nigdy jeszcze nie zdarzyło, żeby prosili o kartę :) Na wszelki wypadek skserujcie ją sobie i miejcie ten papierek przy sobie, ponoć tyle w razie kontroli wystarcza, ale napisać do tiketa dla upewnienia się też nie zaszkodzi!
Dorota Strzelecka Kropla Arganu
26 czerwca, 2015Indonezja zawsze kojarzyła mi się z wulkanem na wulkanie, że ich tam tyle co ludności. Niesamowite widoki no i wrażenia oraz dużo odwagi będąc tak blisko aktywnego wulkanu. Czy to możliwe, że w kazdej chwili może on…wiesz! Patrząc na Twoje zdjęcia rzeczywiście trudno doświadczać widoku samemu bo idzie tu jedna wielka stonka turystyczna niczym na Giewont no i „tylko koni żal”.
Zimowa rewia mody – rzeczywiście nieźle. Tez mam doświadczenie z Hiszpanami i Marokańczykami, u nich może nie jest tak ciepło co w Indonezji ale przy 20 st. co dla nas jest ciepło, dla nich już nie. No i też doświadczają w swych krajach nagłe przejścia z ciepła w zimno, extremalnej różnicy między dniem a nocą.
Fajnie, że mozesz zobaczyć dalsze zakątki świata. I co widze… pochodzisz z Koszalina!
Wiesz, że ja też???
Pozdrawiam :)
Emiwdrodze
28 czerwca, 2015Niestety ludzi w Indonezji jest o pierdyliard więcej niż wulkanów i ciągle ich przybywa, ale dobrze Ci się kojarzyło, że i wulkanów sporo ;) TAK, może wybuchnąć w każdej chwili, jest bardzo aktywny, ostatnia większa erupcja miała miejsce w 2011 r., ryzyko zawsze jest… Wiesz, ja tam byłam w najbardziej zatłoczonym momencie, dlatego tyle tej stonki, ale jestem pewna, że jeszcze kiedyś wrócę, w końcu daleko nie mam :) I wtedy pojadę na własną rękę motorem i na pewno nie na wschód słońca!
Koszalin górą! Dużo nas stamtąd podróżuje, i tych znanych (Pawlikowska, Kamiński) i tych mniej – np. Marysia z mytravelaffairs.com czy Agnieszka z ciekawaosta.pl :)
Domi
26 czerwca, 2015Potwierdzamy, że da się zobaczyć Bromo bez tłumów i całej tej turystycznej szopki :) My mieliśmy Bromo tylko dla siebie idąc na niego w samo południe. Przejście morza piasków było super przygodą, tak samo jak powrót spod Bromo do wioski na grzbiecie osiołka.
Poza tym słowo w słowo potwierdzasz to, co Piotrek mówił o wyprawie na punkt widokowy o wschodzie słońca – nie warto tam się pchać :P Wy przynajmniej jeszcze miałyście te urocze chmurki otulające Bromo. Piotrkowi się niestety taka aura nie trafiła ;)
Emiwdrodze
26 czerwca, 2015Ha! Czyli Piotrek wstał, a dziewczyny się wylegiwały do południa? ;) Mi się wydawało, że jedyne, co może być lepsze o wschodzie to właśnie pogoda, bo popołudniu na niebie zazwyczaj pojawia się coraz więcej chmur i widoczność jest słabsza, ale wam się trafiło odwrotnie, więc już sama nie wiem :P Chmury, nie chmury, teren cały dla siebie i tak przemawia za dłuższym spaniem :)