Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

NIEAKTUALNE Yogyakarta – jak dojechać z lotniska do miasta?

Jak to bywa wszędzie tam, gdzie turystów sporo, tak i w Indonezji taksówkarze próbują naciągnąć nieznających jeszcze cen przybyszy spoza Jawy (wierzcie mi, tak samo oszukują Indonezyjczyków z innych wysp!) czy wmawiają, że autobusy akurat dziś nie jeżdżą. Jak Indonezja długa i szeroka, Ubery i tym podobne mają zakaz wjazdu na teren lotnisk, dworców kolejowych i autobusowych… Jak więc wydostać się z lotniska w Jogji w stronę miasta, żeby nie przepłacić?

WPIS DOTYCZY STARSZEGO LOTNISKA, ADISUCIPTO (kod: JOG). OD 29GO MARCA 2020 R. WIĘKSZOŚĆ LOTÓW JEST PRZEKIEROWANA NA NOWE LOTNISKO (kod: YIA), KTÓRE ZNAJDUJE SIĘ DALEJ OD MIASTA, NA POŁUDNIOWY ZACHÓD.

Większość turystów po wylądowaniu w Yogyakarcie udaje się w stronę jednej z dwóch dzielnic przyjaznych turystom, pełnych hoteli i knajpek – Malioboro lub przeze mnie ulubionej Prawirotaman na południu miasta. Ta pierwsza jest nieco bliżej lotniska, jednak dotarcie do obu z nich jest łatwe.

Zacznijmy od sprawdzenia na którym terminalu wylądujecie. Jeśli lecicie Air Asią, Xpress Air, Sriwijaya Air czy, NAM Air, będzie to nowiutki terminal B. Cała reszta linii, w tym Garuda, Citilink i Lion Air, obsługiwana jest przez starszy terminal A.

Jak przedostać się z lotniska do jednej z turystycznych dzielnic Jogji?

Autobusem Transjogja

Zdecydowanie najtańsza opcja – niezależnie od tego jak daleko jedziecie, za bilet zapłacicie tylko 3.500 IDR – choć może być czasochłonna, bo autobusy jeżdżą tu dość nieregularnie, teoretycznie co 15 min., ale nie mają konkretnych rozkładów jazdy. Wygodne, klimatyzowane, choć małe i mają ograniczoną liczbę pasażerów, którzy mogą wejść na pokład (serio, takie rzeczy w Azji!), więc jeśli macie bardzo duże bagaże, ryzykujecie odmową wejścia na pokład. Na każdym z przystanków pracuje po kilka osób i nawet jeśli nie zawsze mówią po angielsku, są bardzo pomocni, jeśli widzą turystów to na ogół sami pytają kto dokąd jedzie i wskazują odpowiedni autobus.

Jak znaleźć przystanek autobusowy na lotnisku? Podstawa to zignorować taksówkarzy, którzy będą próbowali wmówić Wam, że autobusy dziś nie jeżdżą. Jeśli nie jest to późny wieczór to na pewno jeżdżą, w godzinach 5:30-20/21, dzień w dzień :) Po indonezyjsku przystanek to „halte” i wyglądają one jak blaszane, żółto-zielone budy, a do autobusów wsiada się z podwyższenia. Po wyjściu z hali przylotów starego terminala kierujcie się po znakach „shelter transjogja”, trzeba przejść kawałek tunelem pod torami, z nowego terminalu B jest do przejścia dłuższy kawałek.

Przejście z tunelu pod torami do przystanku, tam za autami jest budka z taksówkami pre-paid
Tak dziwacznie wyglądają przystanki TransJogja

W kierunku Malioboro (czyli na przystanki 068-070 na mapie) z lotniska dojedziecie autobusem nr 1A (czyli „satu a”) w raptem 20 minut.

Na Prawirotaman (przystanek 049 na mapie) linią 3B (krzyczą „tiga be”). 3b będzie mieć krótką przerwę na dworcu autobusowym po drodze, gdzie trzeba wysiąść z autobusu i wsiąść do kolejnego, który podjedzie. Po ok. 40-60 min. jazdy trzeba jeszcze przejść z 10 min. pieszo i już, jesteście u celu.

Mapka połączeń autobusowych w mieście, kliknij aby powiększyć

Taksówką

Do Malioboro autem dotrzecie w 20-30 min (w zależności od natężenia ruchu), Prawirotaman jest jakieś 30-40 min. jazdy od lotniska.

Jeszcze na lotnisku jest okienko pre-paid taxi z ustalonymi stałymi cenami, za kurs płaci się tam z góry, ale taniej jest wyjść z terenu lotniska i łapać taksówkę tam – mimo, że nie ma szans, że kierowca w tej okolicy pojedzie wg licznika, skasuje mniej niż taxi lotniskowe. Żeby złapać taksówkę za naprawdę dobrą cenę, trzeba przejść kawałek przez duży parking i stanąć przed urzędem imigracyjnym, jest to jednak dobre 5 minut spaceru, więc z dużymi bagażami nie polecam. I tu przed wejściem do niej trzeba ustalić cenę – na Malioboro powinna kosztować max. 60 k, w okolice Prawirotaman – max. 80 k. Cena za kurs w żadne inne miejsce w mieście nie powinna przekroczyć 100 k.

Uwaga: to pierwsze okienko po wyjściu z hali przylotów na starym terminalu to scam, to agencja, która do regularnych cen dodaje sobie 50 k prowizji.

Godziny szczytu w Yogyakarcie to 6-8 i 16-19 oraz piątkowe i sobotnie wieczory, wtedy warto zaplanować sobie przynajmniej 10-20 min. więcej na dojazd na lotnisko. W długie weekendy i święta (a szczególnie przed nimi) nawet dłużej. W niedziele miasto raczej świeci pustkami.

Uwaga: wybierając taksówkę lub Ubera, przygotujcie sobie działającą nawigację (jeśli nie macie dostępu do Internetu, na google maps można zapisać określony teren do użycia offline, odradzam korzystanie z maps.me na Jawie, bo słabo się tu sprawdza), żeby mówić kierowcy gdzie jechać – większość z nich zna duże hotele, ale z innymi mogą mieć problem nawet jeśli pokażecie im mapę, Azjaci z reguły nie potrafią czytać map ani wskazówek dojazdu i łatwo się gubią. Dobrze poprosić hotel o wskazówki dojazdu po indonezyjsku, bo wielu kierowców angielski zna na bardzo znikomym poziomie. Warto też wiedzieć, że jeśli Indonezyjczyk na pytanie czy wie dokąd jechać odpowiada „yes” lub „ok”, wcale nie oznacza to, że zrozumiał o co pytacie :)

Go-jekiem lub Grabem

Grabem bez problemu można dojechać NA lotnisko, ale kierowcy nie mogą odbierać stamtąd pasażerów, zwalczani ostro przez mafię taksówkarską. Aby złapać Go-Jeka/Graba (Indonezyjczycy korzystają z obu aplikacji naprzemiennie, zawsze porównując ceny przejazdów, bo w różnych appkach różnią się one w zależności od pory dnia, ilości dostępnych kierowców, są też co jakiś czas różne kody promocyjne, dzięki którym można jeździć praktycznie za darmo) trzeba przejść kawałek z lotniska do głównej drogi, dwupasmówki. Najpierw przechodzimy przez lotniskowy parking i transport łapiemy stojąc pod urzędem imigracyjnym.

W drodze NA lotnisko, nie ma najmniejszego problemu ze złapaniem Graba w godzinach porannych np. na któryś z wczesnych lotów na Bali, Indonezyjczycy wstają super wcześnie i o 4-5 rano wielu kierowców jest już na nogach.

Jesteś w pojedynkę i nie masz dużego bagażu? Wybierz Go-ride, kosztuje połowę tego co Go-car.

Ceny Grabów i tym podobnych są niemal o połowę tańsze od taksówek.

Kierowca Go-jeka, a w tle Ubera (obecnie nie działa już w Indonezji) czekający na klientów pod urzędem imigracyjnym

 

Shuttle busem z hotelu

Niektóre hotele oferują swoim gościom odbiór z lotniska i przewiezienie prosto na miejsce. Jest to z reguły nieco droższe niż nawet taksówka, ale ma ten plus, że już przy wyjściu z hali przylotów czeka na Was kierowca z kartką z Waszym nazwiskiem i unikacie uciążliwego targowania się i przedzierania przez tłumy nachalnych taksówkarzy oraz błądzenia po mieście w poszukiwaniu właściwego adresu, bo macie gwarancję, że kierowca wie dokąd jechać.

Ceny takich shuttle busów różnią się w zależności od hotelu, dla przykładu ja dla gości oferuję odbiór z lotniska między godziną 14:00 a 21:30 w cenie 50k/osoby. Warto zapytać.

Zobacz też:

Gdzie spać w Yogyakarcie?

Pociągiem

Z lotniska do centrum kursują też pociągi ze stacji Maguwo. Nie ma ich zbyt wiele, raz na godzinę lub rzadziej i są dobrą opcją jedynie jeśli nocleg macie w pobliżu ulicy Malioboro. Przejazd na trasie lotnisko-centrum kosztuje niecałe 3 zł.

A oto wszystko powyższe na jednym obrazku :)

Jak wydostać się z lotniska Adisucipto?

 

Co jeszcze warto wiedzieć o lotnisku w Jogji?

  • Na lotnisku jest informacja turystyczna, kilka bankomatów i kantor (ale kurs, jak to na lotniskach, nieciekawy)
  • Jest ono zarówno lotniskiem cywilnym, jak i wojskowym i ćwiczenia militarne odbywają się tu regularnie, zakłócając loty samolotów pasażerskich. Dość często zdarza się, że samolot kołuje w powietrzu przez 20-40 min., czekając na pozwolenie na lądowanie. Tak na oko na każde 10 moich lądowań tu 6 czy 7 było tak przedłużanych. Kiedyś przyprawiało mnie to o dreszcze, szczególnie w trakcie burz. Z drugiej strony to świetna okazja, żeby przyjrzeć się z bliska Oceanowi Indyjskiemu z jednej strony i wulkanom Merapi czy Merbabu z drugiej, polecam miejsca przy oknach :)
  • Z lotniska odjeżdżają też autobusy DAMRI do różnych okolicznych miast, m.in. do Magelang (dobra opcja dla nocujących pod Borobudur), Wonosari (dla wybierających się nad ocean) czy Wonosobo (baza wypadowa na płaskowyż Dieng). Odjeżdżają co godzinę, ale minimum to dwóch pasażerów.
  • Nowe lotnisko buduje się na zachód od miasta, w Kulon Progo, na chwilę obecną tylko jego mała część jest otwarta
  • Jedna z największych tu atrakcji turystycznych, świątynia Prambanan, znajduje się bardzo blisko lotniska! Jeśli macie lekkie plecaki (bo niestety na lotnisku nie ma przechowalni bagażu)/zaaranżowane auto z kierowcą (zainteresowanych tą opcją proszę o kontakt), pomyślcie o wybraniu się tam zaraz po wylądowaniu, choćby autobusem TransJogja, zaoszczędzi Wam to potem sporo czasu!

What do you think?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

30 Comments
  • Eme
    21 czerwca, 2018

    Mam pytanie. Będziemy w Indonezji z dzieckiem i staram się plnaując znaleźć zloty środek miedzy komfortem a rozsądną ceną. Na ile problematyczne jest dojście poza lotnisko żeby złapać Ubera?Czy różnica w cenie jest tak duża że targałabyś dziecko i bagaże ten odcinek drogi czy żeby oszczędzić sobie kłopotu lepiej wziąć oficjalną taksówkę z lotniska? dziękuję!

    • Emiwdrodze
      23 czerwca, 2018

      W trójkę i to jeszcze z dzieckiem polecam jednak taksówkę, te różnice w cenie aż tak duże nie są, a przejść trzeba przez parking, od terminalu B (Air Asia) jakieś 10 minut, od krajowego 5 minut. W powyższym artykule wszystko opisane, a i na mapce oznaczone ;)

  • Ania
    13 kwietnia, 2018

    Super post, wedle Twoich instrukcji wybralismy opcję transportu transjogją. Dosyć prosto to działa, wystarczy wiedzieć na mapce gdzie znajduje sie nasz hotel :) Dzięki!
    Niestety nie udalo nam sie spotkac, a dzisiaj już wyjezdzamy, moze jeszcze kiedys wrocimy na Jawe, bo bardzo nam sie tu podoba :)
    Pozdrawiamy, Ania i Wojtek

    • Emiwdrodze
      18 kwietnia, 2018

      Cieszę się, że wykorzystaliście w praktyce :) No niestety, ale odzywajcie się koniecznie jeśli byście wracali!

  • Kar Sok
    11 października, 2017

    Interesuje mnie opcja prepaid taxi- Czy dobrze rozumiem, że okienko agencji scam mam wybrać czy właśnie raczej go unikać? Czy do okienek z prepaid taxi trafię bez problemu czy raczej jest to wyższa szkoła jazdy?

    • Emiwdrodze
      12 października, 2017

      Okienko scam jak sama nazwa wskazuje to scam, więc lepiej go unikać :D
      Zależy na którym terminalu lądujesz – jak na A to przejdź tym tunelem w kierunku przystanku TransJogji i tam (tak jak na mapce :) ) jest stanowisko pre-paid, a jak na terminalu B to te „trochę tańsze taksówki” na mojej mapce potrafią być tańsze niż te pre-paid jak się trochę potargujesz.

  • Henryk w terenie
    5 października, 2017

    my planujemy dojechać pociągiem z Dżakarty, ale jak wszystko się uda z chęcią zawitamy w progi Waszego hostelu i rzecz jasna na plantację ;)

    • Emi w drodze
      7 października, 2017

      Nie wiem o jakiej plantacji mówisz, ale do któregoś z hosteli zapraszamy :) Zapowiedzcie się tylko wcześniej pls.

    • Jagoda Wojtczak
      7 października, 2017

      Mój błąd, miałam na myśli ostatnie etapy produkcji kopi luwak:) będziemy pamiętać o tym, żeby się zapowiedzieć :)

    • Emi w drodze
      7 października, 2017

      To do zobaczenia! :)

  • Dorota Czerniakowska
    4 października, 2017

    Widzę, że patenty taksiarzy takie jak w Tajlandii: dziś nie jeździ, zamknięte bo dziś święto itd. :)

    • Emi w drodze
      7 października, 2017

      Pewnie wszędzie w rozwijających się krajach tak to działa.

  • Kamila Kowalewska
    4 października, 2017

    Ach, chętnie bym poleciała!

  • Szymon Król
    3 października, 2017

    takie wpisy są fajne – przynajmniej człowiek na początku ogarnia, o co chodzi z tym transportem :)

    • Emi w drodze
      7 października, 2017

      Nie znoszę uczucia bycia oszukanym na samym wstępie, staram się więc też zaoszczędzić tego innym ;)

  • Maria Magdalena Krychowska
    3 października, 2017

    Bardzo przydatny post :)

  • Kinga Bielejec
    3 października, 2017

    Na pewno wpis przyda się wielu osobom! Super :)

  • Magda Piotrowicz-Zbieraj
    3 października, 2017

    Masa przydatnych informacji. Myślę, że do blogerskiej porażki daleko :P

  • Magdalena Bodnari
    1 października, 2017

    Chętnie bym skorzystała!

  • Maciek Wawa
    1 października, 2017

    Lepiej powiedz czy warto sie pchać na Lombok w grudniu bo raz juz zaliczyliśmy mega deszcz na Xmas. I uciekliśmy na Sulawesi. Ponoc na Bali jest mega inaczej.

    • Emi w drodze
      7 października, 2017

      Nie wiem, mieszkam na Jawie :) Zresztą trochę offtopic :P

  • Anna Olejnicka
    30 września, 2017

    My 3 tygodnie temu wybraliśmy opcję 1, czyli autobus i faktycznie ilość osób obsługujących takie przejazdy jest zdumiewająca ale wszyscy byli tak pomocni, że pomimo tego, iż nie znali angielskiego dotarliśmy do naszego hotelu bez najmniejszego problemu

    • Emi w drodze
      7 października, 2017

      Jawajczycy w ogóle są super pomocni i do rany przyłóż! Wszyscy z wyjątkiem taksówkarzy ;)

  • Adam Karolak
    30 września, 2017

    sprawdzimy za 9 mcy :)

  • Piotr Krychniak
    30 września, 2017

    Świetna notka Emi! … hihi z tym gadaniem że dziś autobus nie jeździ to przypomnieli mi się motorykszowi artyści w Indiach, którzy przekonywali mnie że mój wcześniej zamówiony hostel się spalił albo został zamknięty ;^) i takie tam i oczywiście proponowali zawieźć do znajomym im hosteli które mocno zachwalali ;^))