Klikając w reklamę dorzucasz się do moich podróży, dzięki! :)

Madakaripura – najwyższy wodospad Jawy

…i drugi pod względem wysokości w całej Indonezji. Jest spektakularny i łatwo dostępny, blisko często uczęszczanej trasy Probolinggo-Bromo, warto więc rozważyć dodanie go do planu podróży po Jawie.

Madakaripura, mimo że naprawdę imponujący, przez długie lata umykał uwadze turystów przemierzających trasę YogyaBromo. Dopiero od niedawna jest coraz bardziej doceniany.

Pod sam wodospad nie da przejść się suchą stopą (ani głową). Już od wejścia gonią za nami sprzedawcy peleryn, wmawiając, że bez niej się nie obędzie. Fakt, jeśli nie mamy ciuchów na zmianę, lepiej zabrać coś wodoodpornego oraz buty do chodzenia w wodzie, bo czeka nas przeprawa przez kurtynę wodną i po śliskich skałach. Przyda się też coś do zabezpieczenia elektroniki przed wodą. Podkreślę, że byłam tam w środku pory suchej, kiedy inne okoliczne wodospady są wyschnięte, w porze deszczowej jest więc zapewne jeszcze mokrzej.

do wodospadu idzie się kilkanaście minut płaską, dobrą drogą

na wejściu wita nas pomnik Gajah Mady, przywódcy wschodniojawajskiego królestwa Majapahit, który lubił medytować w tym miejscu

…bo nie od dziś wiadomo, że Azjaci są mistrzami w układaniu instalacji elektryczno-wodnych ;)

Wodospad opada po pionowych, wysokich na 200 m ścianach studni, które pokryte są mchem. Zdjęcia zdecydowanie nie oddają klimatu!

na upartego można tu i popływać

Chociaż w pobliżu wodospadu nie ma żadnej świątyni, miejsce to uważane jest za święte przez wyznawców kejawenu (jawajskiego animizmu). Odbywają się tu nocne czuwania i rytuały modlitewne.
Madakaripurę odwiedziłam tuż po wizycie pod Tumpak Sewu, innym z imponujących wodospadów Jawy Wschodniej, robiącym nawet większe wrażenie – ale biorąc pod uwagę całokształt: łatwość dojazdu i czas wędrówki, uważam, że Mada jednak wygrywa.

 

Jak dostać się pod wodospad Madakaripura?

Najłatwiej dojechać tam autem z kierowcą z Surabai w drodze pod Bromo – to 2-3 godziny drogi.

 

Zainteresowanych wynajęciem kierowcy z Yogyakarty, Surabai lub Malang proszę o kontakt mailowy, chętnie pomogę w organizacji wyprawy :)

 

Wybierając transport publiczny, bierzemy w minibus z Probolinggo do Cemoro Lawang, wysiadamy przy drodze jakieś 8 km od wodospadu, a dalej bierzemy ojeka (taksówkę motorową).

Inne wskazówki

  • W porze deszczowej trzeba być tam rano, bo później jest duża szansa opadów i wejście pod wodospad zamykają ok. godziny 12. W najbardziej deszczowe dni ze względu na bezpieczeństwo dostęp jest w ogóle niemożliwy. W porze suchej godziny otwarcia to 8-16.
  • Z parkingu pod kasę biletową niestety trzeba podjechać moto taxi. Mafia jaka rządzi w okolicy nie przepuści nikogo, na kim mogłaby zarobić, jest to pod tym względem jedno z gorszych miejsc na Jawie, potrafią porządnie napsuć krwi i z roku na rok robią się ponoć coraz bardziej natarczywi. Pod Madą byłam z kierowcą i przewodnikiem z Malang, który jeździ tam często. Sam był oburzony, że po raz pierwszy nie wpuścili go na teren wodospadu bez opłaty. Dalej lokalny przewodnik próbował oszukać nas raz jeszcze, prosząc o dopłatę za wejście. Miejsce przepiękne, jednak otoczka wokół całego tego biznesu okropna.
  • Oficjalnie przewodnikowi, bez którego wejść na teren wodospadu nie możemy (jeden przewodnik na grupę), płaci się 50k za ojeka, ale widziałam, że dał z tego kierowcy tylko 20k. Dziadek mnie wiozący bezustannie próbował się przytulić, więc cały czas musiałam się odchylać, żeby mu się to nie udało.
  • Bilet wstępu: lokalny 18k, dla obcokrajowców 36 k

3 komentarzy do posta Madakaripura – najwyższy wodospad Jawy

  1. Patryk pisze:

    Wygląda zjawiskowo… Po mijającym roku odczuwam wielki głód podróży. Oby ten był bardziej przychylny pod tym względem.

  2. Mariola pisze:

    Piękne miejsce. Bardzo lubię takie przyrodnicze miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.