Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Indonezja w 2 tygodnie – przykładowy plan podróży

Posted on 5 m read

…dla ograniczonych urlopami. Indonezja jest olbrzymia i bardzo różnorodna, każda z wysp jest jak odrębny kraj z inną kulturą, językiem, kuchnią, ludźmi… Możnaby miesiącami przemierzać ją wzdłuż i wszerz, ale… Jak w kilkanaście dni zjechać choć kilka z wysp tak, żeby liznąć wszystkiego po trochu i przekonać się na którą z nich mamy ochotę wrócić na dłużej?

Na pierwszą wizytę na archipelagu większość z Was wybiera najłatwiej dostępne wyspy – Jawę i Bali. W poniższym planie znajdziecie próbkę wszystkiego – szczyptę kultury i szalonego ruchu ulicznego (patrz: Yogyakarta), nieco wspinaczki na wulkany (Bromo i Ijen), plażowanie (GiliLombok), spacery po tarasach ryżowych (Bali) oraz obcowanie ze smokami (Komodo). Realizując go, wykorzystacie czas na maksa, dużo czasu spędzając w autobusach, pociągach i samolotach, ale przewidziana jest też odrobina błogiego lenistwa :)

Większość turystów, lądując w Dżakarcie, przemieszcza się na wschód lądem, żeby z ostatniego punktu podróży wrócić do stolicy samolotem. Oczywiście można to też odwrócić – tzn. najpierw polecieć na wschód i wracać, kierując się lądem na zachód. Potraktujcie ten plan jedynie jako inspirację do ułożenia własnego, podpasowanego pod swoje zainteresowania i styl podróżowania!

Plan przemyślany jest na 12 pełnych dni, zostawiając dwa dni urlopu na podróż z i do Europy, ale przy kilku dodatkowych warto przedłużyć pobyt w wybranych miejscach, wybrać się na rajskie i wciąż mało znane wysepki Karimunjawa lub dołożyć do tego kolejną z wysp, np. Borneo na rejs łodzią przez dżunglę.

Poszczególne dni oznaczyłam kolorami, które pomogą Wam jednym rzutem oka zorientować się jaka aktywność w danym dniu przeważa:

Intensywne zwiedzanie/krótkie transfery

Cały dzień w drodze

Relaks

DZIEŃ 1.

Lądowanie w Dżakarcie. Stolica Indonezji nie ma zbyt wiele do zaoferowania przeciętnemu turyście, jest głośna i męcząca, a przeprawa przez korki do centrum miasta zajmuje sporo czasu, rozważcie więc szybką ucieczkę stąd bez opuszczania lotniska. Loty krajowe po Indonezji różnymi liniami (z wyjątkiem Air Asii, której loty bez problemu kupicie na ich oficjalnej stronie) zarezerwujecie na tej stronie, tak samo jak bilety na pociąg. Dla lądujących późno wieczorem – odpoczynek po długim locie w hotelu niedaleko lotniska.

Wskazówka: Lecisz z Europy do Kuala Lumpur czy Singapuru? Zacznij podróż po Indonezji od Yogyakarty lub innego miejsca z siatki połączeń Air Asii, omijając Dżakartę.

DZIEŃ 2.

O ile nie opuściliście Dżakarty od razu, poranny lot lub przejazd pociągiem do Jogji (czyt.: Dżogdży, potoczna nazwa Yogyakarty). Jeśli wyrobicie się przed 15, zdążycie jeszcze zajrzeć do Pałacu Wodnego. Wieczorem spacer po ulicy Malioboro, jednym z najlepszych miejsc w Azji na zakupy, i rundka (pieszo lub wypożyczonym fikuśnym autkiem) po Alun Alun Kidul.

Spróbujcie też lokalnego jedzenia – najpopularniejsza tutejsza potrawa to gudeg, słodka potrawka z owocu chlebowca. Moje ulubione miejsce go serwujące to Gudeg HJ Rini na Jl. Wijilan (zwaną „gudeg street”).

Yogyakarta – mini przewodnik

Gdzie spać w Yogyakarcie?

Berlin Azji, czyli sztuka uliczna w Yogyakarcie – cz. II

DZIEŃ 3.

Poranna wycieczka do Borobudur , a potem przejazd do kompleksu świątyń Prambanan – lub odwrotnie. Można tu też dodać kościół-kurę lub mniejsze świątynki dookoła Prambanan.

Wskazówka:

Masz dodatkowy dzień czy dwa do zagospodarowania w mieście? Wizytę w Borobudur połącz z odwiedzeniem któregoś z wodospadów czy plantacji herbaty. Kolejny dzień możesz wtedy przeznaczyć na zwiedzanie Prambanan i przy okazji wyskoczyć do jaskini (np. Pindul czy Jomblang) lub na plażę.

Borobudur – największa buddyjska świątynia świata

Gereja ayam vel kościół-kura

Natura wokół Yogyakarty: plaże Gunung Kidul

Natura wokół Yogyakarty: jaskinia Jomblang

 

DZIEŃ 4.

Czas na Bromo, czyli najprostszy do „zdobycia” indonezyjski wulkan. Wybierając opcję prywatnej wycieczki najlepiej najpierw dostać się pociągiem do Surabai, skąd dalszą trasę pokonacie autem z kierowcą. Po kilku godzinach snu pobudka na wschód słońca. Będzie ciężko, ale warto!

Wulkan Bromo + jak tam dotrzeć

Wskazówka:

Masz dodatkowy dzień do zagospodarowania na Jawie? Koniecznie dodaj do planu spektakularny wodospad Tumpak Sewu!

DZIEŃ 5.

Maratonu ciąg dalszy. Wschód słońca z widokiem na Bromo, potem przejazd pod Ijen i kolejna nocna wspinaczka.

W oparach siarki – Ijen

DZIEŃ 6.

Przejazd spod Ijen na Bali – i znów pół dnia w drodze… Jeśli wybieracie się w okolice Ubud czy Denpasar, na miejsce dotrzecie późnym popołudniem.

DZIEŃ 7.

Czas na chwilę relaksu na Bali! Na pierwszy rzut polecam Ubud – stolicę jogi i wegańskiego jedzenia. Wypadałoby się wreszcie wyspać, więc na dziś brak większych atrakcji. Macie ochotę na trochę kultury? Wieczorem wybierzcie się na pokaz balijskiego tańca. Na zmęczone trekkingami nóżki, w Ubud znajdziecie mnóstwo salonów masażu.

Wskazówka:

Chcesz zatrzymać się w mniej zatłoczonej części Bali? Rozważ nocleg w Munduk lub Lovinie zanim dostaniesz się na balijskie Krupówki (czyli do Ubud ;))

DZIEŃ 8.

Kolejny dzień w Ubud. Rundka po okolicy wypożyczonym skuterem/autem z kierowcą, wizyta na tarasach ryżowych i orzeźwiająca kąpiel w wodospadzie.

DZIEŃ 9.

Przejazd na którąś z Gili lub Lombok.

Jak dostać się na wyspy Gili?

DZIEŃ 10.

Plażowanie! Na Gili pod wodą można poobserwować żółwie, poddać się masażowi przy szumie fal czy wypić drinka z palemką w jednym z licznych barów plażowych. Prawdziwe wakacje ;)

Zastanawiacie się którą z wysp wybrać?

Gili Meno – dla zakochanych i samotników

Gili Air – dla każdego coś miłego!

Gili Trawangan – nie taka wcale imprezowa!

DZIEŃ 11.

Zdecydowaliście się zostać na Lomboku? Rundka wypożyczonym skuterem (to świetne miejsce do nauki jazdy, sama tam zaczynałam! Ruch jest minimalny) od plaży do plaży lub, dla bardziej aktywnych, wyprawa pod wodospad. W przypadku noclegu na którejś z Gili, powrót na Lombok/Bali i nocleg w okolicy lotniska.

Lombok – najpiękniejsze plaże

DZIEŃ 12.

Poranny przelot z Bali lub Lomboku do Labuan Bajo i rejs w kierunku Komodo. Spacer po wyspie Rinca, na której waranów jest najwięcej. Nocleg na łódce. Przy odrobinie szczęścia w nocy można tu popływać ze świecącym planktonem – niezapomniane wrażenia gwarantowane!

Wskazówka:

Masz dodatkowe dwa dni na Komodo? Rozważ 3- lub nawet 4-dniowy rejs łodzią.

DZIEŃ 13.

Rano snurkowanie z kolorowymi rybkami, a w południe powrót do Labuan Bajo i lot powrotny na Bali.

Nocleg blisko lotniska, np. w Sanur, spokojnym plażowym resorcie.

DZIEŃ 14.

Poranny przelot do Dżakarty. Loty do Europy na ogół wylatują stamtąd późnym wieczorem.

Realizowałeś podobny plan i masz do polecenia jakieś miejsca/noclegi? Daj znać w komentarzu!

What do you think?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

37 Comments
  • Robert
    11 czerwca, 2024

    Dzień dobry,

    Wstępnie planuję wyjazd do Indonezji w lutym 2025, znalazłem już sporo ciekawych informacji, ale jakoś im więcej się w tym zagłębiam, tym mniej wiem ;) Będę czytał dalej, w razie czego, podeślę jakieś pytania na maila? Pozdrawiam :)

    • Emiwdrodze
      12 czerwca, 2024

      Świetnie, że planujesz z tak dużym wyprzedzeniem, to się ceni! Pytania ogólne najlepiej zadawaj tu, z odpowiedzi skorzystają też inni :) Na maila zapraszam w celu rezerwacji wycieczek i pytań związanych już konkretnie z nimi :)

  • Tomek
    23 lutego, 2024

    Dzień dobry,

    wysłałem na Twój mail zapytanie a propos kierowcy/noclegu/organizacji pobytu Yogyokarta i Tumpak Sewu od 19.07.2024 r., wiem, że jest jeszcze trochę czasu, ale proszę o odpowiedź czy w ogóle podejmiesz temat (jak tak to będę dopinał dalsze etapy trasy, jak nie to sam to ogarnę) ?
    pozdrawiam
    Tomek

    • Emiwdrodze
      24 lutego, 2024

      Dzień dobry Tomku, oczywiście odpowiem jak tylko będę mogła i chętnie pomogę w organizacji Waszej podróży, ale daj mi proszę kilka dni, jestem zawalona podobnymi mailami.

  • Michał
    4 sierpnia, 2023

    Cześć, właśnie planuję podróż do Indonezji i znalazłem Twój świetny blog :-) Zerkam na Twój 14-dniowy plan i z zaskoczeniem odkrywam, że mój plan praktycznie się z nim pokrywa (no może poza Dżakartą – zakładałem jednak tutaj jakiś postój po długiej podróży:-). Z tym, że mamy aż 25 pełnych dni w Indonezji:-) Jak rozłożyłabyś akcenty na poszczególne miejsca, mając do dyspozycji tyle dni?

    • Emiwdrodze
      5 sierpnia, 2023

      hej, nieważne jak ja bym co rozłożyła, bo to Wasze wakacje ;) Nie znam Waszych upodobań (i budżetu, bo od niego też sporo zależy), ale jeśli bylibyście zainteresowani odpłatnym ułożeniem planu dopasowanego do indywidualnych preferencji, odezwij się mailowo ;)

  • sowka
    29 grudnia, 2019

    Witam, bardzo wciagajacy i swietnie prowadzony blog!
    Z jakiegos powodu na stronie odnosniku do kolei przy poszukiwaniu pociagu z Jakarty do Yogyakarty nie mam zadnych wynikow wyszukiwania…
    Czy wiesz moze jak czesto kursuja pociagi na tej trasie (lądujemy w Jakarcie w sobotę 4.04 o 9:00) i czy mozna kupic bilet po prostu na miejscu 'w okienku’ czy nie bedzie szans na miejscowke?
    Z gory dzieki

    • Emiwdrodze
      29 grudnia, 2019

      Dzięki! :) Oj, za wcześnie jeszcze na kupowanie biletów, sprzedaż rusza na miesiąc przed, spróbuj więc na początku marca. W okienku kupować nie radzę, może już nie być miejsc.

  • Magdalena Domańska
    16 lipca, 2018

    Witam! Super wszystko opisane. Bardzo przydatne info:) Mam tylko jedno pytanie. Napisałaś, że „Większość turystów, lądując w Dżakarcie, przemieszcza się na wschód lądem, żeby z ostatniego punktu podróży wrócić do stolicy samolotem.” Taki też mamy plan, jak będziemy w październiku. Mamy tylko jeden, ogromny problem. Nie możemy znaleźć wypożyczalni aut, w której będziemy mogli wypożyczyć samochód w Dżakarcie, a oddać…gdziekolwiek indziej :) Czy wiesz coś może na ten temat?

    Pozdrawiam :)

    • Emiwdrodze
      16 lipca, 2018

      Pewnie i byście znaleźli, ale nie wiem czy zdajecie sobie sprawę z odległości, chaosu na drodze i stanu dróg? Zdecydowanie lepiej przemieszczać się od pkt A do B i na miejscu jeździć z kierowcami albo wypożyczać skutery.

  • Marta
    15 kwietnia, 2018

    Witam, jestesmy w pazdzierniku 2 tygodnie na Bali. W tym czasie chcemy przeznaczyc 3 dni na zwiedzenie Jawy i wejscie na Boromo. Jak doleciec to juz mniej wiecej wiem. Co dalej po przylocie? :D Za wszelkie instukcie i pomoc bede niezmiernie wdzieczna :D

  • Adam
    11 lutego, 2018

    czesc, dzieki za odpowiedz. Wyslalem Ci maila z kilkoma zapytaniami, sprwadz prosze czy dostalas i kiedy mozemy sie spodziewac odpowiedzi.

    • Emiwdrodze
      14 lutego, 2018

      Dostałam, dostałam :) Odpowiedź mi trochę zajmie, proszę o cierpliwość, mam dużo zapytań na teraz, zaraz i na nie odpowiadam w pierwszej kolejności, do września jeszcze daleeeko :) Pozdr

  • Marta i Michał
    7 listopada, 2017

    Hej Emi, co prawda piszemy już z Polski ale w październiku spędziliśmy 3 tygodnie w Indonezji (Bali i Jawa) i chcieliśmy Ci baaaardzo podziękować za super bloga z przydatnymi i szczegółowymi informacjami :) Nasza trasa to Bali- Ijen-Bromo-Yogya -Karimunjawa-Jakarta :)

    • Emiwdrodze
      12 listopada, 2017

      Się cieszę, że Wam się przydał :) Jak pewnie wiecie, odwdzięczyć możecie się klikaniem w reklamy i rezerwacją hoteli w kolejnych podróżach przez mój link do booking.com ;) Pozdrowienia z Jawy!

  • Kinga Bielejec
    8 sierpnia, 2017

    Będę podsyłać znajomym! Mega przydatny tekst!

  • Ewa Serwicka
    8 sierpnia, 2017

    Mam nadzieję, że przyda się kiedyś :)

    • Emi w drodze
      10 sierpnia, 2017

      Też mam taką nadzieję! Do zobaczenia kiedyś na Jawie ;)

  • Szymon Król
    8 sierpnia, 2017

    bardzo fajny pomysł! Indonezja stoi chyba głównie naturą – więc to coś, co lubię :)

  • Joanna Golińska
    6 sierpnia, 2017

    To się może niedługo przydać :)

  • Łukasz Kędzierski
    6 sierpnia, 2017

    Jeżeli ktoś jedzie pierwszy raz do danego kraju to najczęściej chce zobaczyć naj z danego miejsca. Dla mnie możliwość podziwiania wschodu słońca na Bromo i obserwacji górników na Kawah Ijen to był powód dla którego chciałem odwiedzić Indonezję.

    • Emi w drodze
      6 sierpnia, 2017

      Większość turystów tak podchodzi do tematu, choć zauważam coraz częstszy trend do skupienia się na jednej wyspie i spędzenia na nich całych dwóch tygodni – i to nawet wśród podróżujących na ogół w sposób bardzo tradycyjny Polaków.

  • Dorota Blicharska-Waśko
    4 sierpnia, 2017

    Cześć Emi, przeczytałam twojego bloga. Jest świetny, dużo przydatnych informacji. Od tygodnia mieszkam z rodziną w Indonezji (Surabaya). Przyjechaliśmy na dwa lata. Większość plusów a zwłaszcza minusów bardzo się zgadza. Czasem jie wiadomo, cxy się śmiać, czy płakać. Próbuję się śmiaćDzięki za podzielenie się twoimi doświadczeniami i życzę dużo dobrego tutaj.

    • Emi w drodze
      6 sierpnia, 2017

      Pewnie będziesz przeżywać wzloty i upadki, ja mam dni w których uwielbiam fakt, że żyję w takim miejscu, a dzień później wydaje mi się to jakimś koszmarem na własne życzenie :P Pozdrowienia!

    • Dorota Blicharska-Waśko
      6 sierpnia, 2017

      Plusy i minusy są wszędzie, ale tutaj wydają się bardzo wyostrzone. Na razie wszystko poznajemy. Bariera komunikacyjna mnie dobija i już wiem, że muszę zacząć się uczyć bahasa

    • Emi w drodze
      6 sierpnia, 2017

      Na szczescie to prosty jezyk :) trzymam kciuki!

  • Zuzanna Chmielewska
    2 sierpnia, 2017

    Cuuudny pomysł! Dzięki!

    • Emi w drodze
      3 sierpnia, 2017

      Przecież to inspirowane Twoim wpisem z deczka ;) <3

  • Zoozia Krzyminska
    2 sierpnia, 2017

    Zastanawiam sie między Nusa Lebongan i Nusa Penida a wysepkami Gili. Jakieś porady?

    • Emi w drodze
      3 sierpnia, 2017

      Ja na żadnej z Nus jeszcze nie byłam, ale może ktoś inny się wypowie? :)

  • Ewa Jermakowicz
    2 sierpnia, 2017

    Dzieki ;)

    • Emi w drodze
      3 sierpnia, 2017

      To na kiedy Ci trzymać nocleg? :D

      • Adam
        27 stycznia, 2018

        hej szykuje podroz do Indonezji, powiedz mi prosze w Jakarcie do ktorego dworca kolejowego bedzie najblizej z Lotniska, lepiej jechac noca czy za dnia do Yogyakarty? szkoda czasu na dzien, wiec lepiej by bylo noca, jakies sypialne tanie, cos polecasz? dodam ze wybieram sie z dziecmi 12 i 9 lat
        dzieki :)

      • Emiwdrodze
        9 lutego, 2018

        Najlepiej to do Jogji lecieć, nie wychodząc w ogóle z dżakarckiego lotniska :) Pociągów sypialnych w Indonezji nie ma. Rozkład jazdy pociągów z obu dworców w Dżakarcie podejrzysz tu: http://en.tiket.com/?twh=21581471