…które pomogą Ci zrozumieć ten kraj. Niekoniecznie 'made in Indonesia’. Spora część z nich nie ma niestety polskiej wersji językowej. Uwaga: nie jest to w żadnym stopniu ranking najlepszych filmów, wybrałam raczej te najbardziej znane, najważniejsze. Niektóre z nich oceniam na 10tkę, inne ledwo załapałyby się na jedną gwiazdkę.
Dwa ostatnio najgłośniejsze:
- Scena zbrodni (The Act of killing, 2012) – mocny dokument przedstawiający prześladowania indonezyjskich komunistów w latach 60. z perspektywy oprawców. Nie dla osób o słabych nerwach – zawiera sporo drastycznych scen, w których zbrodniarze ze szczegółami opisują swoje ulubione sposoby zabijania. Warto zobaczyć, bo w głowie się aż nie mieści, że ludzie mogą mieć tak popaprane w głowach i że po tym, co zrobili, wciąż są na wolności. Długą, reżyserską wersję można obejrzeć online.
- The look of silence (2014) – jw., ale z perspektywy rodzin ofiar; na początku tego roku jego projekcje w Yogyakarcie były zakłócane przez ekstremistyczne organizacje muzułmańskie; w tym miesiącu był już odgrywany indonezyjskiej armii w ramach szkoleń.
Inne dokumentalne:
- Bali: raj dla kobiet (Bali: Cowboys in paradise, 2009) – amerykańska produkcja o młodych Balijczykach utrzymujących się z romansów z bogatymi turystkami; must see dla wybierających się w okolice Kuty; jeszcze niedawno był w całości na youtube, ale już skasowany…
- Śmierć człowieka pracy (Workingman’s Death, 2005) – pięć historii robotników z różnych części świata, w tym jedna o górnikach z kopalni siarki w kraterze Ijen w Indonezji; w całości i po polsku do obejrzenia na youtube
- Aceh. Black road (2005) – bardzo stronniczy australijski dokument odrzucony przez indonezyjską cenzurę, o dążeniu sumatrzańskiej prowincji Aceh do niepodległości. Do obejrzenia na youtube.
Filmy z naturą w tle:
- Filozofowie (The philosophers, 2013) – film sci-fi o zagładzie nuklearnej, ratują go jedynie widoki – świątynie, plaże i wulkany
- Tęczowy szwadron (Laskar pelangi, 2008) – o uczniach podstawówki na małej wysepce w pobliżu Sumatry
- Di timur matahari (2011) – o plemiennych walkach i papuaskich dzieciakach zawziętych w chodzeniu do szkoły na jednej z najtrudniej dostępnych indonezyjskich wysp
Filmy z Yogyakartą w tle:
- Jagad X Code (2009) – o życiu w slumsach nad rzeką plus dużo migawek z centrum miasta
- Jawajska gorączka (Java heat, 2013) – średnio wartościowy film akcji, jednak wciąga i zobaczyć w nim można spory kawałek Jogji, a nawet świątynię Borobudur; z Michaelem Rourke w jednej z głównych ról
- Liść na poduszce (Daun di atas bantal, 1998) – o dzieciach żyjących na ulicy; licznie nagradzany i wyświetlany na festiwalu w Cannes
Filmy z historią w tle:
- Gie (2005) – prawdziwa historia Indonezyjczyka Soe Hok Gie (1942-1969), dziennikarza odważnie piszącego o zbrodniach reżimu Sukarno, a także inicjatora studenckiego ruchu przeciwko rządowi.
- Rok niebezpiecznego życia (The Year of Living Dangerously, 1982) – Mel Gibson w roli australijskiego dziennikarza w niespokojnej Dżakarcie tuż przed rewolucją, rok 1965. Plus Sigourney Weaver. Kiedyś dostał nawet jakiegoś Oscara.
Filmy o kwestiach społeczno-kulturowo-religijnych:
- Kształt księżyca (Stand van de maan, 2004) – o chrześcijańskiej rodzinie w największym muzułmańskim kraju świata
- 3 modlitwy, 3 miłości (3 doa, 3 cinta, 2008)- rozterki młodych muzułman w obliczu zamachu z 11 września.
- Kurtyzana (Ca-bau-kan, 2002) – dramat o licznej chińskiej społeczności w Indonezji. Giok Lan przyjeżdża z Holandii, aby poznać prawdę o przeszłości swojej zmarłej matki i odkrywa, że swego czasu była ona kurtyzaną i wdała się w romans z biznesmenem, wywołując skandal.
- Miłość do podziału (Berbagi suami, 2006) – nie taka wcale obca Indonezji kwestia poligamii oczyma trzech kobiet z Dżakarty.
- Denias, Senandung di atas awan (2006) – film oparty na prawdziwej historii. Denias pochodzi z wioski w górach Zachodniej Papui. Jego marzeniem jest zdobycie dobrego wykształcenia. Wyrusza w kilkudniową podróż przez góry, lasy i rzeki, żeby dostać się do najbliższej szkoły. Spotyka go tam jednak rozczarowanie – jest dyskryminowany z powodu swojego pochodzenia.
- Sokola rimba – szkoła w środku sumatrzańskiej dżungli
Lekkie filmy z współczesną Indonezją w tle:
- Losowanie (Arisan!, 2003 i Arisan!2, 2011) – dwie części niezbyt ambitnej komedii o życiu bogatych trzydziestolatków w stołecznej Dżakarcie i ich codziennych problemach. Jeden z bohaterów jest gejem i przymierza się do wyznania tego rodzicom.
- Ada apa dengan cinta? – całkiem ambitny jak na komedię o nastolatkach; poezja plus szkolna miłość
- Obietnica Joniego (Janji Joni, 2005) – młody chłopak pracujący jako kurier na ulicach Dżakarty i, oczywiście, romans w tle. Wielokrotnie nagradzany film znanego indonezyjskiego reżysera Joko Anwara.
- Nagabonar 2 (Nagabonar jadi 2, 2007) – druga z trzech części komedii o relacjach między byłym kieszonkowcem, który przez przypadek został generałem, a jego synem – młodym yuppie z Dżakarty. Na tle konfliktu pokoleń zarysowana została sytuacja w Indonezji w czasie przemian gospodarczych i społecznych.
- 3 hari untuk selamanya (2007) – para nastolatków w trzydniowej podróży przez Jawę odpowiada sobie na kilka ważnych pytań.
I na koniec oczywiście najbardziej kojarzony z Indonezją:
- Jedz, módl się, kochaj (Eat, pray, love, 2010) – każdemu chyba znane romansidło z Julią Roberts w roli zagubionej kobiety odnajdującej swoje miejsce na Bali; film ten miał ogromną zasługę w początkach boomu turystycznego na tej indonezyjskiej wyspie.
Monique
13 kwietnia, 2015Teraz będzie też festiwal Fest Asia (25 i 26 kwietnia, Warszawa), też warto się wybrać. A filmów większość widziałam, chociaż bez bicia przyznaję, że nie wszystkie :)
Emiwdrodze
13 kwietnia, 2015Gdybym tylko była w Polsce… Ale może ktoś inny skorzysta, dzięki! :)
Wapniaki Wdrodze via Facebook
23 marca, 2015Rzeczywiście tylko ostatni znamy;)
Emiwdrodze
10 kwietnia, 2015to czas to zmienić!
Monika Marcinkowska via Facebook
23 marca, 2015Widziałam niestety tylko pierwszy. Ty obejrzałaś wszystkie?
Emiwdrodze
10 kwietnia, 2015Jeszcze nie, kilku ciągle nie mogę zdobyć..
Sebastian Robaszkiewicz via Facebook
23 marca, 2015Już wiem co będę miał do oglądania na dzisiejszy wieczór :D Dzięki!
Emiwdrodze
10 kwietnia, 2015Polecam się na przyszłość :D Daj znać, jak wrażenia po obejrzeniu!
Kinga Bielejec via Facebook
23 marca, 2015Super sprawa! Jakbym miała szybszy internet w Pai w Tajlandii chętnie bym coś obejrzała :)
Emiwdrodze
10 kwietnia, 2015mój indonezyjski też bez szału, ale w kafejkach internetowych mają tu większość z tych filmów :)
Joanna Julia Sokołowska via Facebook
23 marca, 2015Ja też chyba nie znam żadnego!
Emiwdrodze
10 kwietnia, 2015no nie mów, że nawet ostatniego na liście? ;)
Danuta Starwars via Facebook
23 marca, 2015ja chyba nie znam zadnego…, ale trzeba to zmienic! Tylko, ze u mnie bardzo rzadko pada…
Łukasz Kędzierski via Facebook
23 marca, 2015będę musiał dokładniej przyjrzeć się liście
Bastian Blaszczyk via Facebook
22 marca, 2015Emilia Smolka, zdecydowanie trzeba dodać dobry film pt: Soekarno !
Emiwdrodze
23 marca, 2015Mam o nim trochę inne zdanie, zresztą generalnie nie lubię filmów historycznych, dlatego celowo pominęłam
Paweł Nowakowski via Facebook
22 marca, 2015Oglądnąłbym z chęcią the look of silence, ale skąd to wziąć?
Emiwdrodze
23 marca, 2015choćby tu: https://www.youtube.com/watch?v=7zt7_g4bn1Q tylko oglądaj szybko, bo za parę dni mogą skasować ;)
Adrianna Suwald
22 marca, 2015Na pewno zobaczę te filmy społeczno-kulturowe i nieco lżejsze. Te pierwsze dwa dokumenty to nie na moje nerwy, ale zainspirowałaś mnie, żeby coś o tym poczytać.
Emiwdrodze
23 marca, 2015oj ile ja do tych filmów podchodziłam! I oglądałam je na raty, bo po kilku takich scenach nie mogłam kolacji przełknąć.. Ale się zawzięłam, bo mieszkając tu je znać wypada ;)
Rafał Slabosz via Facebook
22 marca, 2015nie znamy ale do wyjazdu jeszcze 1,5 m-ca to poznamy ,dzieki
Katarzyna Irzeńska via Facebook
22 marca, 2015Ooo fajnie Emi może coś zobaczę ;)
Emiwdrodze
23 marca, 2015kilka z nich naprawdę warto!
najlepsze gry mmorpg
26 marca, 2015Ja również polecam kilka !!! :))))
Emiwdrodze
10 kwietnia, 2015Tylko czego?! Bo jeśli gier rpg to kiepskie sobie na promocję miejsce znalazłeś ;)