Klikając w reklamę dorzucasz się do moich podróży, dzięki! :)

25 filmów o Indonezji

…które pomogą Ci zrozumieć ten kraj. Niekoniecznie ‚made in Indonesia’. Spora część z nich nie ma niestety polskiej wersji językowej. Uwaga: nie jest to w żadnym stopniu ranking najlepszych filmów, wybrałam raczej te najbardziej znane, najważniejsze. Niektóre z nich oceniam na 10tkę, inne ledwo załapałyby się na jedną gwiazdkę.

Dwa ostatnio najgłośniejsze:

 • Scena zbrodni (The Act of killing, 2012) – mocny dokument przedstawiający prześladowania indonezyjskich komunistów w latach 60. z perspektywy oprawców. Nie dla osób o słabych nerwach – zawiera sporo drastycznych scen, w których zbrodniarze ze szczegółami opisują swoje ulubione sposoby zabijania. Warto zobaczyć, bo w głowie się aż nie mieści, że ludzie mogą mieć tak popaprane w głowach i że po tym, co zrobili, wciąż są na wolności. Długą, reżyserską wersję można obejrzeć online.

 • The look of silence (2014) – jw., ale z perspektywy rodzin ofiar; na początku tego roku jego projekcje w Yogyakarcie były zakłócane przez ekstremistyczne organizacje muzułmańskie; w tym miesiącu był już odgrywany indonezyjskiej armii w ramach szkoleń.

Inne dokumentalne:

 • Bali: raj dla kobiet (Bali: Cowboys in paradise, 2009) – amerykańska produkcja o młodych Balijczykach utrzymujących się z romansów z bogatymi turystkami; must see dla wybierających się w okolice Kuty; jeszcze niedawno był w całości na youtube, ale już skasowany…

 •  Śmierć człowieka pracy (Workingman’s Death, 2005) – pięć historii robotników z różnych części świata, w tym jedna o górnikach z kopalni siarki w kraterze Ijen w Indonezji; w całości i po polsku do obejrzenia na youtube

 • Aceh. Black road (2005) – bardzo stronniczy australijski dokument odrzucony przez indonezyjską cenzurę, o dążeniu sumatrzańskiej prowincji Aceh do niepodległości. Do obejrzenia na youtube.

Filmy z naturą w tle:

 • Filozofowie (The philosophers, 2013) – film sci-fi o zagładzie nuklearnej, ratują go jedynie widoki – świątynie, plaże i wulkany

 • Tęczowy szwadron (Laskar pelangi, 2008) – o uczniach podstawówki na małej wysepce w pobliżu Sumatry

 • Di timur matahari (2011) – o plemiennych walkach i papuaskich dzieciakach zawziętych w chodzeniu do szkoły na jednej z najtrudniej dostępnych indonezyjskich wysp

Filmy z Yogyakartą w tle:

 • Jagad X Code (2009) – o życiu w slumsach nad rzeką plus dużo migawek z centrum miasta

 • Jawajska gorączka (Java heat, 2013) – średnio wartościowy film akcji, jednak wciąga i zobaczyć w nim można spory kawałek Jogji, a nawet świątynię Borobudur; z Michaelem Rourke w jednej z głównych ról

 • Liść na poduszce (Daun di atas bantal, 1998) – o dzieciach żyjących na ulicy; licznie nagradzany i wyświetlany na festiwalu w Cannes

Filmy z historią w tle:

 • Gie (2005) – prawdziwa historia Indonezyjczyka Soe Hok Gie (1942-1969), dziennikarza odważnie piszącego o zbrodniach reżimu Sukarno, a także inicjatora studenckiego ruchu przeciwko rządowi.

 • Rok niebezpiecznego życia (The Year of Living Dangerously, 1982) – Mel Gibson w roli australijskiego dziennikarza w niespokojnej Dżakarcie tuż przed rewolucją, rok 1965. Plus Sigourney Weaver. Kiedyś dostał nawet jakiegoś Oscara.

Filmy o kwestiach społeczno-kulturowo-religijnych:

 • Kształt księżyca (Stand van de maan, 2004) – o chrześcijańskiej rodzinie w największym muzułmańskim kraju świata

 • Kurtyzana (Ca-bau-kan, 2002) – dramat o licznej chińskiej społeczności w Indonezji. Giok Lan przyjeżdża z Holandii, aby poznać prawdę o przeszłości swojej zmarłej matki i odkrywa, że swego czasu była ona kurtyzaną i wdała się w romans z biznesmenem, wywołując skandal.

 • Miłość do podziału (Berbagi suami, 2006) – nie taka wcale obca Indonezji kwestia poligamii oczyma trzech kobiet z Dżakarty.

 • Denias, Senandung di atas awan (2006) – film oparty na prawdziwej historii. Denias pochodzi z wioski w górach Zachodniej Papui. Jego marzeniem jest zdobycie dobrego wykształcenia. Wyrusza w kilkudniową podróż przez góry, lasy i rzeki, żeby dostać się do najbliższej szkoły. Spotyka go tam jednak rozczarowanie – jest dyskryminowany z powodu swojego pochodzenia.

 • Sokola rimba – szkoła w środku sumatrzańskiej dżungli

Lekkie filmy z współczesną Indonezją w tle:

 • Losowanie (Arisan!, 2003 i Arisan!2, 2011) – dwie części niezbyt ambitnej komedii o życiu bogatych trzydziestolatków w stołecznej Dżakarcie i ich codziennych problemach. Jeden z bohaterów jest gejem i przymierza się do wyznania tego rodzicom.

 • Ada apa dengan cinta? – całkiem ambitny jak na komedię o nastolatkach; poezja plus szkolna miłość

 • Obietnica Joniego (Janji Joni, 2005) – młody chłopak pracujący jako kurier na ulicach Dżakarty i, oczywiście, romans w tle. Wielokrotnie nagradzany film znanego indonezyjskiego reżysera Joko Anwara.

 • Nagabonar 2 (Nagabonar jadi 2, 2007) – druga z trzech części komedii o relacjach między byłym kieszonkowcem, który przez przypadek został generałem, a jego synem – młodym yuppie z Dżakarty. Na tle konfliktu pokoleń zarysowana została sytuacja w Indonezji w czasie przemian gospodarczych i społecznych.

 • 3 hari untuk selamanya (2007) – para nastolatków w trzydniowej podróży przez Jawę odpowiada sobie na kilka ważnych pytań.

I na koniec oczywiście najbardziej kojarzony z Indonezją:

 • Jedz, módl się, kochaj (Eat, pray, love, 2010) – każdemu chyba znane romansidło z Julią Roberts w roli zagubionej kobiety odnajdującej swoje miejsce na Bali; film ten miał ogromną zasługę w początkach boomu turystycznego na tej indonezyjskiej wyspie.

Znasz inne warte uwagi filmy o Indonezji? Podziel się w komentarzu!

25 komentarzy do posta 25 filmów o Indonezji

 1. Monique pisze:

  Teraz będzie też festiwal Fest Asia (25 i 26 kwietnia, Warszawa), też warto się wybrać. A filmów większość widziałam, chociaż bez bicia przyznaję, że nie wszystkie :)

 2. Rzeczywiście tylko ostatni znamy;)

 3. Monika Marcinkowska via Facebook pisze:

  Widziałam niestety tylko pierwszy. Ty obejrzałaś wszystkie?

 4. Już wiem co będę miał do oglądania na dzisiejszy wieczór :D Dzięki!

 5. Super sprawa! Jakbym miała szybszy internet w Pai w Tajlandii chętnie bym coś obejrzała :)

 6. Joanna Julia Sokołowska via Facebook pisze:

  Ja też chyba nie znam żadnego!

 7. Danuta Starwars via Facebook pisze:

  ja chyba nie znam zadnego…, ale trzeba to zmienic! Tylko, ze u mnie bardzo rzadko pada…

 8. będę musiał dokładniej przyjrzeć się liście

 9. Emilia Smolka, zdecydowanie trzeba dodać dobry film pt: Soekarno !

 10. Oglądnąłbym z chęcią the look of silence, ale skąd to wziąć?

 11. Na pewno zobaczę te filmy społeczno-kulturowe i nieco lżejsze. Te pierwsze dwa dokumenty to nie na moje nerwy, ale zainspirowałaś mnie, żeby coś o tym poczytać.

  • Emiwdrodze pisze:

   oj ile ja do tych filmów podchodziłam! I oglądałam je na raty, bo po kilku takich scenach nie mogłam kolacji przełknąć.. Ale się zawzięłam, bo mieszkając tu je znać wypada ;)

 12. nie znamy ale do wyjazdu jeszcze 1,5 m-ca to poznamy ,dzieki

 13. Ooo fajnie Emi może coś zobaczę ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.