Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Pogoda w Indonezji

Posted on 8 m read

Kiedy najlepiej przylecieć na wakacje na Jawę, Bali i inne wyspy, aby mieć gwarancję słońca i ciepła, a najlepiej do tego jeszcze niższe ceny i uniknąć tłumów? Jak wygląda tu pora deszczowa i czy naprawdę jest taka nieznośna? Wszystko o porach roku w Indonezji.

Zdecydowanie najczęściej pojawiające się pytanie z ust planujących wyprawę do Indonezji. A jednocześnie jedno z tych, na które po prostu nie ma dobrej odpowiedzi, dlatego też tyle czasu unikałam tematu ;) Bo tak jak najstarsi górale nie przewidzą czy w styczniu będzie nad polskim morzem padał śnieg, tak tutaj zmiana klimatu mocno daje się we znaki i z roku na rok pora deszczowa się przesuwa, wydłuża, skraca… Jest to trochę jak wróżenie z fusów. Ale…spróbujmy jakoś ugryźć temat! Na pytanie „kiedy najlepiej jechać do Indonezji?” odpowiadam „ZAWSZE, ALE ZALEŻY NA JAKĄ WYSPĘ!”. Tu zawsze gdzieś będzie świecić słońce, a gdzieś indziej padać.

Indonezja jest olbrzymia. Ponad 17 tysięcy wysp rozciąga się na długości ponad 5 tys. km z zachodu na wschód i niemal 2 tys. km z południa na północ. To, że na Sumatrze pada nie musi wcale oznaczać, że pogoda na Sumbawie jest równie zła. Pora deszczowa na zachodzie Indonezji zaczyna się dobrych kilka tygodni wcześniej niż na jej wschodnim krańcu. Są tu też rejony (patrz: las deszczowy, góry), gdzie pada niemal cały rok.

Generalnie temperatury w całej Indonezji wahają się między 20 a 35 stopniami i nie zmieniają się specjalnie w skali roku. Jeśli jednak planujecie wspinaczkę na któryś z licznych wulkanów, przygotujcie ciepłe ciuchy. W nocy temperatura na szczycie może spaść nawet do zera.

Co się zmienia to za to wilgotność! Tak blisko równika nie ma znanych nam czterech pór roku, tylko dwie – sucha i tzw. deszczowa. 25 stopni przy suchym powietrzu odczuwamy zupełnie inaczej niż kiedy wilgotność wynosi 95%, a deszcz wcale nie nadciąga.

W bardzo, ale to bardzo dużym uproszczeniu pora sucha trwa od maja do września, a deszczowa od października do kwietnia, z najintensywniejszymi deszczami przypadającymi na okres listopad-styczeń – ze względu na napływ wilgotnych mas powietrza znad Pacyfiku.

 

PORA DESZCZOWA – CO TO OZNACZA?

Upychanie pochłaniaczy wilgoci w każdy kąt i ciuchy mimo tego śmierdzące stęchlizną, poduszki i materace wystawiane na słońce kiedy tylko wyłoni się na chwilę, jedzenie zamawiane z dostawą do domu, bo nawet nosa wynurzyć się z łóżka nie chce… Nawet w środku pory deszczowej słońce na ogół pojawia się na kilka godzin dziennie, a pada głównie popołudniami, co przynosi wytchnienie od upałów. Oczywiście zdarzają się dni deszczowe od świtu do zmroku, jednak jest ich mało. Na pewno mniej niż polską jesienną szarówką ;)

Podróż do Indonezji w porze deszczowej ma swoje plusy i minusy.

Dla kogo pora deszczowa będzie dobrym czasem do podróży?

+ Dla miłośników wodospadów czy raftingu

+ Dla lubiących bujną zieleń

+ Dla szukających ciszy, spokoju i pustych atrakcji turystycznych oraz niższych cen – nawet loty są wtedy tańsze

+ Dla kiepsko znoszących pełne słońce – słońce nie praży wtedy bez przerwy, chmury przynoszą trochę wytchnienia. Pogoda zmienia się jak w górach – błyskawicznie i bez zapowiedzi. Choć przed ulewą może być gorąco i parno.

Jak pora deszczowa może utrudnić podróż?

– Wejście na wulkany może być utrudnione lub nawet niemożliwe (niektóre trasy są zamknięte) – wyobraźcie sobie wspinanie się po obsuwającym się błocie

– Łódki na małe wyspy mogą być odwołane, a nawet jeśli pływają wg rozkładu – dla posiadaczy choroby morskiej (high five!) to udręka, fale potrafią być wtedy wysokie

– Dla jeżdżących motorem – może człowieka porządnie przewiać i wyziębić, poza tym łatwiej wtedy o poślizg

– Sporym minusem pory deszczowej na Bali są…śmieci, które prądy morskie wyrzucają na plaże. Wschodnie wybrzeże jest na ogół mniej zaśmiecone niż zachodnie. Dodatkowo u ujścia rzek do mórz gromadzą się te spływające z gór.

– Dla bojących się latać – tropikalne ulewy z burzami to większe ryzyko turbulencji i czasem nieprzyjemne starty i lądowania

– Jest nieco więcej komarów, także tych przenoszących dengę

– Dla nurków i plażowiczy – kolor wody niekoniecznie odpowiada wtedy temu w folderach biur podróży – może być mętna, widoczność pod wodą gorsza

– Zachody słońca często przesłaniają chmury

– Gwałtowne powodzie i osunięcia ziemi są częste

– W rejonach oddalonych od cywilizacji niektóre drogi mogą być nieprzejezdne

Jak zawsze – coś za coś :)

Jak przygotować się na porę deszczową?

  • Zamiast butów lepsze są japonki – nawet gdy przemokną, nie zmarzną nam stopy tak jak w pełnym, przesiąkniętym do suchej nitki obuwiu.
  • Na miejscu za kilka złotych kupicie jas hujan, czyli płaszcz przeciwdeszczowy. Przy silnym wietrze, który często towarzyszy ulewom, parasol nie jest najlepszą opcją.
  • Zawsze przydaje się też wtedy niezastąpiony tolak angin ;)

POGODA NA BALI

Pora sucha: kwiecień-września.

Pora deszczowa: październik-marca (z naciskiem na grudzień i styczeń). Pisząc to w połowie lipca z okna w swoim domku w Ubud obserwuję ścianę deszczu, i tak od 2 tygodni, także znów powtórzę, to nie reguła ;) Ale w Ubud w ogóle pada więcej niż ustawa przewiduje.

Pogoda do surfingu: wschodnie wybrzeże (Nusa Dua, Greenbowls, Pandawa, Serangan, Keramas) jest lepszym wyborem na porę deszczową, wciąż można tam surfować. W okolicach Kuty i Canggu czy Uluwatu woda nie należy wtedy do najczystszych.

W momencie zmiany sezonów (październik i marzec/kwiecień) mogą doskwierać tu upały rzędu 34-35 stopni.

Przykładowe dane z tabel klimatycznych dla Bali:

UBUD

ULUWATU

 

POGODA – JAWA

Pora sucha: kwiecień – październik

Są na Jawie miejsca znane z tego, że tam „zawsze” pada i, ze względu na górzyste położenie, jest dużo chłodniej, np. Bandung czy płaskowyż Dieng.

Przykładowe dane z tabel klimatycznych dla Jawy:

YOGYAKARTA

BANDUNG

Pod wulkanami zawsze jest zimno, nocą pod Bromo czy Ijen temperatura spada nawet do 0-5 stopni.

 

POGODA – KALIMANTAN (BORNEO)

Pora sucha: kwiecień – wrzesień

Statystycznie pada tu mniej niż w innych rejonach Indonezji. Jako, że przez Kalimantan przechodzi równik, jak to w lesie deszczowym – opady są tu obfite, ale raczej krótkie.

Najbardziej deszczowe miesiące to te od listopada do lutego – trudniej wtedy np. obserwować orangutany, a w tym celu głównie lata się na Borneo.

 

POGODA – NUSA TENGGARA: LOMBOK, GILI, FLORES, SUMBAWA

Pora sucha: lipiec-wrzesień

Najbardziej deszczowe miesiące: grudzień-lutego

Na wyspach na wschód od Bali różnice między porą suchą a deszczową są wyraźniejsze, choć rozkład deszczy w ciągu roku jest podobny.

 

POGODA – PAPUA ZACHODNIA

Papua jest ogromna, różni się więc pogoda w różnych jej częściach. Są tu też całkiem wysokie góry, szczyty których zdobi konkretny śnieg.

Pora sucha: maj-październik

Popularny cel podróży w tamtą część świata, archipelag Raja Ampat, rządzi się już trochę innymi zasadami. Leżą one bliżej równika, co sprawia, że pada tu nieco więcej.

Najlepszy czas na podróż do Raja Ampat: październik – listopad, luty – kwiecień.

Na Raja Ampat potrafi też mocno powiać, co niesie ze sobą też silne prądy morskie, z tego powodu nurkom odradza się pobyt tu między połową czerwca a połową września. Wiele resortów nastawionych na nurkowanie jest zresztą wtedy zamkniętych.

 

POGODA NA SULAWESI

Tutaj sprawa jest nieco skomplikowana, bo Sulawesi (kiedyś zwana Celebes) jest mocno rozciągnięta południkowo.

Monsuny w południowo-zachodniej części wyspy występują od października do marca, z kolei na północy najwięcej pada w czerwcu i lipcu.

Z reguły więc najlepszy czas na wizytę to pozostałe miesiące, między kwietniem a październikiem.

 

POGODA NA SUMATRZE

Pora sucha: na północy Sumatry od lutego do września, w południowej części wyspy najgorsze deszcze przypadają na styczeń i luty.

 

KIEDY LEPIEJ NIE JECHAĆ DO INDONEZJI?

Poza pogodą wybierając termin podróży do Indonezji weźcie też pod uwagę wszelakie święta. W Indonezji obowiązuje sześć urzędowych religii i cały kraj obchodzi święta ich wszystkich, co oznacza, że dni wolnych od pracy i długich weekendów tu sporo. A jak jest wolne to Indonezyjczycy masowo wyruszają w trasę. Na Bali dodatkowo dochodzi do tego wiele świąt, których w indonezyjskim kalendarzu nie ma.

Oto okresy, których lepiej unikać, a jeśli już przyjdzie wam być akurat wtedy w Indonezji, zawczasu zadbać o rezerwacje hoteli i biletów na samoloty czy pociągi:

  • Lipiec – sierpień: szczyt sezonu w całej Indonezji. Ceny niejednokrotnie wzrastają nawet dwu-, trzykrotnie
  • Okres świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra
  • tydzień przed i po Idul Fitri, czyli końcówką Ramadanu (święto ruchome)
  • chiński Nowy Rok (masy chińskich turystów, także tych z państw, w których jest sporo etnicznych Chińczyków – Singapur, Malezja czy sama Indonezja)

Tutaj pełna lista dni wolnych od pracy. Ruch na drogach może być wtedy na tyle szalony, że trudno będzie nam dotrzeć do atrakcji turystycznych w przewidzianym czasie. Indonezja ma ponad 250 mln ludzi, więc wyobraźcie sobie co dzieje się jak choćby 1/5 z nich zaczyna się masowo przemieszczać ;)

Podsumowując, generalnie można uznać, że najlepszym okresem na wizytę w Indonezji, zakładając, że odwiedzacie najpopularniejsze wyspy (Jawa i Bali) jest okres od kwietnia do października. Jeśli szukacie danych dla konkretnej miejscowości, najpewniejsze zawsze będą tabele klimatyczne, czyli historia pogody z poprzednich lat. Na ich podstawie najpewniej można przewidzieć pogodę w danym miesiącu.

Jeśli jedyną możliwość na urlop macie akurat zimą, na pewno przyjemniej być tu nawet gdy trochę pada, niż marznąć polską pseudozimą ;)

Trzeba mieć naprawdę pecha, żeby padało każdego dnia 2-tygodniowego urlopu.

 

O CZYM JESZCZE PAMIĘTAĆ?

  • Dzień trwa tutaj ok. 12 godzin (od ok. 5:30 do 17:30 na Jawie, godzinę później na Bali czy Lomboku). Jest to często niespodzianka dla podróżnych z Polski – od przyjeżdżających polską zimą słyszę „o, jakie tu dni długie”, a latem „u was zawsze tak szybko robi się ciemno?”. Tak blisko równika nie ma wyraźnych różnic między długością trwania dnia i nocy w skali roku.
  • Prognozy pogody rzadko się tu sprawdzają – najwięcej ludzi panikuje w słoneczny dzień widząc zapowiedź ulewnego deszczu, ale prawda jest taka, że prognozy pokazują tu deszcz przez większość dni w roku. Skąd to wynika? Z dużej wilgotności, która tu na ogół panuje, a przy niej urządzenia pomiarowe wariują.

 

What do you think?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

No Comments Yet.