1. COVID
Wszystko wskazuje na to, że dosłownie na dniach zostanie zniesiony obowiązek posiadania certyfikatu covidowego przy przekraczaniu granic Indonezji, póki co jednak trzymamy się obecnych zasad – nie masz dwóch dawek (lub jednej J&J) szczepionki? Na wjazd do Indonezji potrzebujesz certyfikatu ozdrowieńca lub poświadczenie lekarza, że nie możesz być zaszczepiona/-y z powodów zdrowotnych.
2. WALUTA
W Indonezji łatwo zostać milionerem! Liczba zer na banknotach na pierwszy rzut oka przytłacza, ale jest prosty sposób na przeliczanie cen na złotówki tak mniej więcej – obcinamy cztery zera i mnożymy kwotę x3 – 10.000 IDR to więc ok. 3 zł (w rzeczywistości obecnie 2,8 zł), 2 mln rupii to niecałe 600 zł.
W supermarketach, większych hotelach i restauracjach na Jawie i Bali bez problemu zapłacisz kartą – ale często doliczana jest opłata transakcyjna w wysokości 2 lub 3%. W mniejszych biznesikach ulicznych działa tylko stara dobra gotówka.
3. WIZA
Chcesz zminimalizować czas spędzony na lotnisku po wylądowaniu? Na 48h przed wylotem możesz wypełnić online deklaracje celną wymaganą do przekroczenia granic Indonezji, a wcześniej (do 48h przed) – kupić e-visę w cenie 35 USD. Przy dobrych wiatrach ogarnięcie tych formalności na lotnisku zajmuje chwilę, ale może się zdarzyć, że utkniesz w godzinnej kolejce, a przy przesiadkach każda minuta się przecież liczy.
4. INTERNET
Lądując na Bali zamów kartę sim z internetem z dostawą do hotelu – tym sposobem zapłacisz dużo mniej niż na lotnisku i nie będziesz tracić czasu na poszukiwania punktu, w którym da się zarejestrować kartę, będzie ona na Ciebie czekać na recepcji przy check-inie gotowa do użycia. Jeśli podróżujesz głównie po Jawie i Bali, wystarczy Ci tańsza sieć XL lub Tri, natomiast Telkomsel ma najlepszy zasięg w całym kraju – wybierz go jeśli planujesz podróż poza utarty szlak, w tym Komodo.
W Jogji po kartę z internetem udaj się w okolicę Tugu.
5. DŁUGOŚĆ DNIA
Tak blisko równika ciemno robi się cały rok praktycznie zawsze o tej samej porze – uwzględnij to przy wyborze godziny wyjazdu na wycieczki (auto z kierowcą na ogół płatne jest za 10h, ponad to liczy się nadgodziny). Na Jawie jest to 17:30, na Bali godzinę później – to już inna strefa czasowa.
6. CO ZABRAĆ?
Olejki do opalania, tampony oraz dobre probiotyki są w Indonezji trudno dostępne, a jeśli już są to drogie, ale podstawowe leki kupisz na miejscu za grosze (paracetamol znajdziesz w każdym sklepiku sieci Indomaret – indonezyjska „żabka” w cenie 1 zł/4 tabletki, skuteczny spray/lotion przeciw komarom z 12% DEETu w składzie to ok. 3 zł). Ja zamiast podtruwania się chemią komary odstraszam olejkiem z citronelli, ale tego trzeba raczej szukać w sklepach ze zdrową żywnością/naturalnymi kosmetykami.
7. SZUKANIE INFORMACJI
Jeśli szukasz informacji na blogach (także moim :)) czy czytasz opinie o hotelach na booking.com lub google maps, upewnij się, że są z 2022 roku lub nowsze, bo po pandemii zmieniło się sporo – system wizowy, godziny otwarcia i ceny wstępów do wielu atrakcji, standard hoteli. Planowanie podróży po Indonezji to wyższy poziom wtajemniczenia, pod uwagę trzeba wziąć naprawdę dużo aspektów. Potrzebujesz w tym kompleksowej pomocy? Ponoć jestem w tym dobra ;)
8. TERMINY PODRÓŻY
Weź pod uwagę długie indonezyjskie weekendy i Ramadan (a szczególnie jego końcówkę), chiński Nowy Rok oraz fakt, że w poniedziałki niektóre atrakcje (w samej Yogyakarcie to Borobudur i Kraton – Pałac Sułtana) jest zamkniętych lub ma ograniczone strefy zwiedzania. Tu lista dni wolnych od pracy w Indonezji w 2024 roku oraz ferii/wakacji na ten rok szkolny. O ile nie masz dzieci w wieku szkolnym lub sztywnego grafiku urlopowego, rozważ przylot poza najtłumniejszym okresem (od czerwca do września), przy okazji oszczędzisz na lotach i noclegach.
9. POGODA
Wybierasz się tu między listopadem a marcem? Na Indonezję zawsze jest dobra pora, ale zamiast Jawy i Bali rozważ wtedy Moluki lub Raję Ampat, w tym okresie tam będziesz mieć większą gwarancję dobrej pogody.
10. CZASY PRZEJAZDÓW, INNE NIEWYGODY
Dwie z głównych zasad podróży po Indonezji: ograniczone zaufanie do google maps i nieoczekiwanie zachodnich standardów. Widząc czas przejazdu 3h, lepiej załóż 6. Średnia prędkość przemieszczania się po indonezyjskich drogach to szalone 20-30 km/h. Z wyjątkiem kolei na Jawie, które są świetne, transport często jest opóźniony, zdarzają się też odwołania lotów w ostatniej chwili, trzeba być elastycznym na zmiany. Standard hoteli: nie nastawiaj się, że 4* to 4*, które znasz z Europy (ale cena to wynagradza!). Łodzie na Komodo, które na zdjęciach wyglądają luksusowo, często są przerabiane z łodzi rybackich, sen w środku Parku Narodowego zakłóca hałas generatora prądu – żeby spało się w chłodku klimatyzacji, a na plażach SĄ śmieci.
Pamiętaj, że Indonezja rozwija się szybko, ale wciąż należy do krajów trzeciego świata – jeśli tylko przygotujesz się na te niedogodności: hałas (weź zatyczki!), tłok i korki, opóźnienia, brak higieny na zachodnim poziomie, na pewno nie będziesz nią rozczarowana/-y :)
Po więcej praktycznych wskazówek zajrzyj do:
Natalia
3 października, 2024Polecam Komodo – świetne miejsce do podziwiania krajobrazów i również do nurkowania. Można wybrać się tutaj w trzydniowy rejs, gdzie podziwiacie to wszystko z łódki. Lub po prostu tu przylecieć i wybrać się na wycieczkę. Ja wybrałam tą drugą opcję. No i nurkowanie również TOP, trzeba uważać na silne prądy, ale warto. Tyle żółwi i śpiących rekinów nie widziałam nigdzie indziej. No i warany jedyne takie na świecie. Warto tu wpaść będąc w Indonezji.
Emiwdrodze
3 października, 2024Popieram! Wprawdzie o Komodo jeszcze na blogu nic nie powstało, ale też mamy je w ofercie, i rejsy prywatne, i dzielone 3d2n ;)
Maciej
13 września, 2024Przydały by się informacje o systemach płatności (przepraszam, jeśli było gdzieindziej i nie doczytałem).
Zbliżeniowo albo nie działa, albo nie znają tej metody, zawsze biorą karte i wsuwają, a co gorsza przepisują numer.
Revolut to podstawa, ale tylko fizyczna karta. Jak chcę płacić telefonem, to podsuwają jakiś QR code, nie wiem co to, chyba ichniejszy odpowiednik BLIKa?
Nie da się też płacić nieindonezyjską kartą za bilety kolejowe lub lotnicze, LionAir pozwolił na wprowadzenie danych karty a ptoem stwierdził, że wpłata nie przyszła. Jest za to opcja płacenia w bankomacie, ale nie wiem jak to działa.
Maciej
14 września, 2024Małe update: nie działa.
Płacenie w ATM jest chyba tylko dla kart indonezyjskich, bo zagraniczne mają inne (uproszczone do wypłaty) menu.
Za bilety zapłaciłem w biurze LionAir przy ul. Adisucipto.
Emiwdrodze
15 września, 2024Dzięki za uzupełnienie! :) Tak, QRIS to ta płatność kodem QR, najpopularniejsza metoda w tutejszych bankach. W bankomatach płatności są tylko dla indonezyjskich kart. Większość przewoźników nie akceptuje kart zagranicznych, najlepiej bilety kupować na tiket.com lub traveloce, z możliwością płatności europejskimi kartami lub gotówką w Indomarecie.
Maciej
21 września, 2024No właśnie nie udało mi się zapłacić zagraniczną kartą na ticket.com, ani za pociągi, ani za prom do Ketapang (na szczęście bilet na prom bez problemu mozna kupić w porcie, jak się jest spieszonym).
Bilety kolejowe zagranicznymi kartami (kredytowymi) można kupić przez bookaway.com oraz przez traveloka.com, z tym że nie da się tam kupić biletu na superszybio pociąg Whoosh (również na stacji Yogyakarta nie da się tych biletów kupić) – na szczęście ich własna strona Whoosh akceptuje karty zagraniczne.
Podsumowując: Whoosh (linia Jakarta-Bandung) na stronie Whoosh, dalekobieżne KAI na stronie traveloka.com
Emiwdrodze
22 września, 2024Jednym działa tiket.com (bez „c”), innym traveloka, co karta to inaczej, dlatego zawsze podaję je dwie, z którąś na pewno się uda :)
Eliza
3 września, 2024Indonezja uzależnia – choć jest tyle miejsc do zwiedzania, to powroty do Indonezji są cudowne – nie zawiedzie nikogo ta różnorodność
Emiwdrodze
5 września, 2024Fakt, mało kto poprzestaje na jednej wizycie w Indonezji ;)
EximTours
14 listopada, 2023Bardzo pomocny wpis! Dzięki za klarowne wyjaśnienia dotyczące podróży do Indonezji. W szczególności przydatne są informacje o walucie, wizach i lokalnych zwyczajach. Twój osobisty kontekst dodaje autentyczności. Wszystkie takie praktyczne porady są na wagę złota!
Emiwdrodze
15 listopada, 2023Dzięki, linka reklamowego jednak usunęłam, bo przecież wiadomo, że jak do Indonezji to tylko z Emi, a nie z biurem podróży ;)
Michał
4 sierpnia, 2023Planujemy lecieć z Singapuru do Yogyakarty (Yogyakarta International Airport). W Yogyakarcie są dwa lotniska i mamy wątpliwość, czy to lotnisko (YIA) to jest point of entry do Indonezji i można tam wyrobić Visa on Arrival. Informacje na stronach internetowych są niejasne… Czy masz może taką wiedzę?
Emiwdrodze
5 sierpnia, 2023YIA (Yogyakarta International Airport, inaczej Kulon Progo) to nowe, międzynarodowe lotnisko, obecnie ono jest tym głównym. Kupicie tam VOA bez problemu i na ogół bez dużych kolejek :)
Na stare, militarne lotnisko Adisucipto już mało co lata.
Agnieszka i Wojtek
7 lipca, 2023Cześć,
Nazywam się Agnieszka i jestem właśnie z rodziną (mąż i dwójka dzieci: 16 i 10 lat) na Flores. Dziś wylatujemy na Bali, śpimy tam jedną noc i 8 lipca rano lecimy do Surabayi.
Czy mogłabyś doradzić nam jak zorganizować sobie wycieczkę na Bromo?
Nie mamy niestety zbyt dużo czasu, bo 11 lipca wylatujemy już z Dżakarty do Kuala Lumpur.
Wstępnie myśleliśmy, żeby zrobić Bromo (to nasz must have:), przejechać pociągiem do Yogyakarty, pozwiedzać i znów pojechać pociągiem do Dżakarty.
Ale chętnie wspomoże się Twoimi radami i może coś innego się „urodzi”.
Czekam zatem na wiadomość od Ciebie i będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam
Agnieszka
Emiwdrodze
31 lipca, 2023hej, dopiero zobaczyłam ten komentarz, nie przyszło mi powiadomienie na maila :( Mam nadzieję, że spędziliście super czas na Bali i Jawie! Pozdrowienia :)